Győr

Dr. Knáb Erzsébet: Új lehetőségek nyílnak a modellváltással

2020.07.21.

A győri Széchenyi István Egyetemen továbbra is biztosított lesz az állami ösztöndíjas képzési forma, ezt a modellváltás nem befolyásolja – nyilatkozta dr. Knáb Erzsébet. Az Audi Hungaria Zrt. személyügyért és szervezetért felelős igazgatósági tagját, a Széchenyi István Egyetem címzetes egyetemi tanárát azután kerestük fel, hogy eldőlt, ő lesz a Széchenyi István Egyetemet augusztus 1. után fenntartó Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke. Az interjúban leszögezte: az egyetem vezetésével azon fog dolgozni, hogy a modellváltás minden területen pozitív változásokat hozzon az intézmény életében.

Közeleg augusztus 1., amikortól a Széchenyi István Egyetem államilag elismert magán felsőoktatási intézményként működik tovább. Nemrégiben önt nevezték ki az intézményt fenntartó alapítvány kuratóriumi elnökének. Mit gondol, mi az oka a felkérésnek?

Dr. Knáb Erzsébet

Az Audi Hungaria Zrt. a magyar gazdaság egyik legnagyobb vállalata. Több mint tizenkétezer dolgozónk, szolgáltatóink, beszállítóink és családtagjaik itt élnek a városban és a térségben. Fontosnak tartjuk, hogy számukra ne csak a technikai-technológiai színvonal, hanem a munka és életkörülmények is kiemelkedőek legyenek. A vállalat a társadalmi-közösségi élet számos területén vállal felelősséget. Intézményeket, programokat, közösségi rendezvényeket támogat a kultúra, a tudomány, az oktatás, az egészségügy, a sport területén.

Az elmúlt mintegy két évtizedben a legjelentősebb együttműködés a Széchenyi István Egyetemmel alakult ki. Diplomás munkatársaink, mérnökeink többsége a győri egyetemen végezte tanulmányait, szerezte a diplomáját.

Közös törekvésünk, hogy a fiatal pályakezdő diplomások nemzetközi mércével is korszerű felkészültséggel kapcsolódhassanak be nemcsak a vállalat, hanem szűkebb és tágabb környezetük, közösségeik mindennapi életébe is. Ennek érdekében szakmai-tudományos és oktatási-képzési területen számos mintaértékű kezdeményezést valósítottunk meg. Országosan is példamutató módon kezdeményeztük a duális képzés bevezetését a mérnökképzésben. A Belsőégésű Motorok Tanszék, az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar és az Audi Hungaria Külső Tanszék egyedülálló módon intézményesítette a kapcsolatunkat. Szakembereink oktatóként, tanszékvezetőként, sőt dékánként vesznek részt az oktatásban és a szakmai-tudományos munkában. Különböző hallgatói innovációs programokat kezdeményeztünk, támogatunk. Ezek közül is kiemelkedik a Formula Student nemzetközi versenyprogramban való sikeres szereplés. Jelentős támogatást nyújtottunk az egyetemi laboratóriumok korszerűsítéséhez.

A vállalat felsőoktatási kapcsolataiért is felelős vezetőjeként aktív részese lehettem az együttműködés kibontakozásának. Megtiszteltetés számomra, hogy az illetékesek felkértek arra, szolgáljam tovább a kuratórium élén az egyetem fejlesztését, nemzetközi presztízsének kibontakozását.

Miért van szükség a modellváltásra a győri egyetem esetében?

A Széchenyi István Egyetem az utóbbi években a térség és Magyarország egyik meghatározó felsőoktatási intézményévé vált. Fontos szerepe, felelőssége van a társadalmi-gazdasági fejlődés támogatásában. Az egyetem polgárai megtapasztalhatták azt, hogy ezt a fejlődést az utóbbi években egyre erősebben korlátozták a központi költségvetési gazdálkodás merev, bürokratikus működési szabályai. Az eszközbeszerzés, új munkatársak felvétele, hosszabb távú, akár éven túli kötelezettségvállalás, differenciált, teljesítményalapú juttatási rendszer alkalmazása a mai működési környezetben nagyon nehézkes. Ezeknek az elvárásoknak akkor tud megfelelni az intézmény, ha működésében, finanszírozásában proaktívan alkalmazkodik a folyamatosan változó környezet kihívásaihoz, erősödik szakmai-tudományos és oktatási innovációs, folyamatos megújulási képessége. Szolgáltatásaival hatékony támogatást nyújt intézményi, gazdasági partnereinek a további fejlődéshez, versenyképességük növeléséhez.

Az egyetem a modellváltást követően, az új működési-gazdálkodási feltételek között képessé válik önálló stratégia alapján a céljai eléréséhez szükséges forrásokat megteremteni és hatékonyan felhasználni.

Ön is részt vett a modellváltás előkészítésében. Hogyan látja, milyen változást hozhat ez a gyakorlatban a győri egyetem életében?

Az egyetem névadójának szobra. Fotó: Májer Csaba József/Széchenyi-egyetem

A változás lényege, hogy augusztus 1-től a fenntartói jogokat az államtól egy alapítvány veszi át, amelynek kuratóriumában az egyetemet jól ismerő, annak jövője mellett elkötelezett személyek vállaltak szerepet. Részvételük a modellváltás és az új működés folyamatában biztosíték arra, hogy a fenntartói döntések a térség társadalmi-gazdasági fejlődését és az egyetemi közösség érdekeit egyaránt szolgálják. A rugalmasabb gazdasági körülmények lehetővé teszik, hogy az egyetem nagyobb gazdasági önállósággal, tágabb mozgástérben fogalmazza és valósítsa meg célkitűzéseit, feladatait. Fontos hangsúlyozni, hogy a modellváltás során az intézmény autonómiája nem csorbul, a felelőssége viszont természetesen nő.

A Széchenyi István Egyetem a megújulási folyamat lezárulta után sem szakad el az államtól, amellyel keretszerződés és finanszírozási szerződés alapján tartja majd fenn formálisan is kapcsolatát. A felsőoktatási szolgáltatásokat megrendelő állam így továbbra is stratégiai és aktív partneri szerepet tölt be, ami garanciát jelent a hosszú távú, stabil működésre.

Eldőlt már, hogy a térítésmentes képzéseknek mi lesz a jövője?

Az új modell bevezetésével az állami ösztöndíjas képzések, az eddig is elérhető ösztöndíjak, hallgatói juttatások megmaradnak.

Ezenkívül mire számíthatnak még a hallgatók?

Az a célunk, hogy azok a diákok, akik a Széchenyi István Egyetemet választják, versenyképes tudást szerezzenek, s ezzel a jövő nyertesei legyenek. A társadalmi-gazdasági együttműködési dimenzió bővítésével újabb lehetőségek nyílnak az ipari szakemberek egyetemi oktatási, tudományos tevékenységekbe történő bevonására, az oktatók és a hallgatók részvételére valós vállalati projektfeladatok megoldásában. A modellváltás eredményeként több lehetőség nyílik arra, hogy támogassuk, ösztönözzük a hallgatók problémamegoldó képességének, vállalkozókedvének, kreativitásának kibontakozását.

Több, nemzetközi szinten is elismert oktató, további angol nyelvű képzési programok, több lehetőség külföldi hallgatókkal való találkozásra, együttműködésre, a duális képzési lehetőségek bővülése, tudományos projektek gazdagítják a hallgatók felkészülését, amit színes, színvonalas szabadidős, kulturális programok tesznek maradandóvá.

Arra törekszünk, hogy a fiatalok a munkaerőpiacon keresett tudás és diploma birtokában fejezzék be tanulmányaikat intézményünkben, és úgy emlékezzenek vissza a Széchenyi István Egyetemen eltöltött időszakra, hogy ezek voltak a szakmai karrierjüket megalapozó legszebb éveik.

Az egyetemi megújulás milyen szerkezeti és szervezeti átalakulást von maga után?

Azért dolgozunk, hogy az egyetem a működését korlátozó államháztartási logika helyett teljesítményelvű, rugalmas, még szerethetőbb munkahelyként működjön a jövőben, ami jobb munkafeltételeket és az eddigieknél is vonzóbb feladatokat, a teljesítmények elismerését jelenti. Az egyetem eddig is aktív szerepet vállalt a modellváltás előkészítésében. Konkrét terveink vannak a működés továbbfejlesztésére. Az első félév feladata az új fenntartó és az egyetem együttműködésének kialakítása, egy megújított, teljesítményalapú működésre történő átállás, valamint a hosszabb távú fejlesztések megtervezése és elindítása. Az egyetemmel közösen kívánjuk javítani az irányítás hatékonyságát is. Az oktatási-tudományos tevékenységet irányító rektor és az intézmény operatív működéséért felelős kancellár mellett az elnöki funkció bevezetésétől az erőteljesebb társadalmi-gazdasági kapcsolatépítést, a menedzsment hatékonyabb működését és a fenntartóval való szorosabb együttműködést várjuk.

Az egyetem Győr jelentős munkaadójának is számít. Mit jelent a modellváltás az itt dolgozók számára?

Az egyetem vezetésével közösen szeretnénk megtartani, s a lehetőségek függvényében erősíteni a bérezési, juttatási rendszer jelenlegi elemeit, a közeljövőben pedig egy kellően motiváló, versenyképes bérezési-ösztönzési rendszert kidolgozni. Célunk, hogy az egyetem versenyképes munkaadó legyen. A munkatársakat a teljesítményt elismerő anyagi-erkölcsi megbecsülés ösztönözze egyetemi szakmai karrierjük kiteljesítésére.

Ha előretekint egy évtizeddel, milyen Széchenyi István Egyetemet lát maga előtt?

Olyan egyetemet szeretnénk és fogunk közösen tovább építeni, amely a térség meghatározó tudásközpontja, további fejlődésének motorja, szíve-lelke. Az európai ranglistán előkelő helyen jegyzett, a magyar fiatalok között nagy vonzerővel rendelkezik. Oktatóit és hallgatóit a térség kis és nagyobb közösségei, intézményei, vállalatai megbecsülik. A Széchenyi István Egyetem jövőképe arról szól, hogy az itt végzettek büszkék egykori alma materükre. Diplomásait a térségben, de bárhol a nagyvilágban ismerik, elismerik, és szívesen fogadják, alkalmazzák. Ezen célok megvalósulásáért fogunk dolgozni a kuratóriumban az egyetem mindenkori vezetésével, munkatársi és hallgatói közösségével együtt.

Névjegy

Dr. Knáb Erzsébet, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke, az Audi Hungaria Zrt. személyügyért és szervezetért felelős igazgatósági tagja, a Széchenyi István Egyetem címzetes egyetemi tanára, a Magyar Tudományos Akadémia Wahrmann Mór-díjasa, Győr-Moson-Sopron megye díszpolgára, a Németországi Szövetségi Köztársaság Érdemrendje 1. Osztályú Érdemkeresztjének birtokosa. Eddigi szakmai pályafutása során kimagaslóan sokat tett nemcsak a megye, hanem hazánk gazdasági, kulturális, oktatási és tudományos életéért is. Nevéhez kötődik többek között az Audi Hungaria Általános Művelődési Központ megalapítása, kezdeményezője és támogatója volt az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar 2015-ös megalapításának a Széchenyi István Egyetemen. Alapítóként részt vett a Magyar Tudományos Akadémia Célzott Lendület Programja kidolgozásában. Kulcsfontosságú szerepet játszott a térség kis- és középvállalatai innovációs készségének, nemzetközi versenyképességének erősítését szolgáló Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ létrehozásában, amely a győri egyetem campusán valósult meg.

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.01.15
A VCÖ mobilitási szervezet szerint tavaly 48 gyalogos halt meg közlekedési balesetben Ausztriában,....
2025.01.15
Joe Biden leköszönő amerikai elnök nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva bejelentette, hogy....
2025.01.15
23 ország szakértői döntöttek az év autójáról.   ..
2025.01.15
Idén eddig huszonhárman haltak meg közlekedési balesetben az utakon - közölte az Országos Rendőr-....
2025.01.15
Gilyén Krisztián a Bükk Aqua Audival képviseli a magyar színeket. ..
2025.01.15
Erős évet zárt az AutoWallis Csoport 2024-ben, miután a cégcsoport által eladott gépjárművek száma....
2025.01.15
A brit What car? magazin időről-időre kutatást végez a használtpiacon, hogy egy-egy kategóriában....
2025.01.15
Halálra gázolt a villamos egy férfit keddről szerdára virradó éjszaka a IX. kerületi Gubacsi úton,....
2025.01.15
10 éves Sportage kulcsa került a karácsonyfa alá   ..
2025.01.15
2025-ben a Renault 5 E-Tech electric és az Alpine A290 lett az Év Autója. Az eredményt az európai....