VW
A Volkswagen-csoport és maga a márka is markáns átalakuláson megy át, ami azzal jár, hogy átstrukturálják a 35 milliárd eurós forgalmú alktrészgyártó-üzletágat is, azzal, hogy a VW jövőjét jelentő elektromos autók kerülnek a középpontba.
Csakis a villany?
Az Év Zöldautója 2020 díjra jelölt Volkswagen ID.3 szabja meg az új irányt, a Golf méretű kompakt nyáron már a hazai utakon is feltűnik. Az ID.3 számos hagyományos alkatrészt hordoz, vannak ajtajai, ülései és kerekei, ugyanakkor hajtása eltér a szokásostól, teljesen elektromos.
Honnan az elektromos alkatrészek? A Volkswagen nem kíván idegen beszállítótól függeni, saját maga gyártja az ennek megfelelően átalakított és felújított salzgitteri motorgyárban a villamos hajtáshoz elengedhetetlen elektromos alkatrészeket. Sőt, a Volkswagennél tovább mentek, kis szériában akkumulátorcellákat is előállítanak. Ha minden jól megy, 2023-ban már termel a Northvolttal együtt fejlesztett salzgitteri, évi 16 gigawattóra kapacitást előállítani képes új gyár.
Schmall elmondta, hogy látványos és mélyreható fejlődésen megy át a salzgitteri üzem, amely mintapéldául szolgál majd az egész csoporton belül, sőt, az egész német autóiparban. A túlélés és a fejlődés záloga szerinte három dolog: először is meg kell feleltetni a belső égésű motorokat az Euro 7 károsanyag-kibocsátási norma előírásainak. Másrészt fel kell készíteni a motorgyárakat több benzines és kevesebb dízelmotor előállítására, harmadrészt pedig erőteljesen fel kell gyorsítani a villanymotor-gyártást.
Új üzletág, új kihívások
Hároméves előkészítés után jött létre 2019 januárjában a Volkswagen alkatrész-üzletága, amely a világban szanaszét 47 helyszínen mintegy nyolcvanezer dolgozót foglalkoztat. Lengéscsillapítótól féltengelyig, lengőkartól kormányrúdig rengeteg mindent gyártanak. A szervezeti egység fő feladata ugyanakkor évi mintegy tízmillió belső égésű motor és ahhoz kapcsolódó váltómű összeszerelése. Azt azonban a Volkswagennél is jól tudják, hogy ez a termékcsoport lemenő ágban van, 2040-ig úgy kell majd fokozatosan leépíteni ezeket a kapacitásokat, hogy közben a vállalat bevétele ne apadjon. Nem kis feladat!
Iparági információk szerint ma a Volkswagen alkatrész-üzletága 4-5 százalékos nyereségkulccsal dolgozik, a termékcsoporttól függően. Az elkövetkező négy év során jövedelmezőségi szempontok miatt a dolgozók egy tizedének nem hosszabbítják meg a munkaszerződését, de az erős német szakszervezetek és munkaerőpiaci paktumok a következő évtizedben nem teszik lehetővé a dolgozók tömeges szélnek eresztését.
Schmall a lapnak nem erősítette meg a jelenlegi haszonkulcs értékét, de azt elárulta, hogy a VW vezetése 6 százalékos marzsot vár el az általa vitt üzletágtól. Úgy véli, hogy bár a beszállítóik többsége nehezen tudja majd 10 százalék nyereség fölé vinni az eredményét a villanyautókra történt átállást követően, a Volkswagennek ez sikerülhet. Kifejtette, hogy 2025-re a kasseli gyár már több mint egymillió villanymotort állít elő, amellyel a Volkswagent a piac egyik legjelentősebb villanymotor-beszállítójává teszi. Ilyen volumennel pedig irányítani lehet az iparági trendeket - véli Thomas Schmall.
Hozzátette, ehhez a Volkswagen hatalmas mennyiségű pénzt szervez át, csak a villamosítási üzletágra 3,6 milliárd eurót költ 2023-ig. Ez azt is jelenti, hogy már termékek és üzletágak nem, vagy kevesebb pénzt kapnak.
Létfenntartó kapcsolatok
Hogy ne szenvedjenek csorbát az eddig elért eredmények, a Volkswagen együttműködésekre kényszerül. Így lépnek szövetségre a japán NSK-val, hogy közösen gyártva a kormányzáshoz szükséges alkatrészeket, pénzt takarítsanak meg. A felszabaduló erőforrásokkal a Volkswagen tovább fejlesztheti vezeték nélküli kormányrendszereit, hogy közelebb jusson az önvezető technológiák mindennapi bevezetéséhez.
Az NSK-üzletet továbbiak követik majd, úgy tudni, a csoport üléseket gyártó vállalata, a Sitech is fókuszba kerül. Egy további együttműködés lehetővé tenné, hogy a Volkswagen a jövőben az ülések gyártása helyett olyan megoldásokra koncentráljon, amelyek a teljesen automatizált járművekben helyet foglalók kényelmét és biztonságát szolgálják. Schmall elárulta, hogy folynak a tárgyalások cégekkel, de még nem választották ki a megfelelő partnert a Sitech számára.
A hagyományos termékcsoportok mellett teljesen újakra is koncentrál a konszern, ilyen például a használt akkumulátorok újrahasznosítása vagy a mobil energiaértékesítési pontok és hálózatok kérdése. A jövő nemcsak elkezdődött, hanem minden egyes nappal újra elkezdődik.
B. Cs.