Ford Mondeo

Búcsú a nagy Fordoktól

2021.08.14.

Ahogy a legtöbb mérvadó autógyár, a Ford is ott volt az európai felső-középkategória tündöklésekor és bukásakor. Kár, hogy most épp utóbbi korszakot éljük.

Amíg a világ többi részén még élnek és virulnak a szedánok, sőt, újra felkapják őket például Észak-Amerikában, addig Európa szinte teljesmértékben szakított velük. Mindez pedig az SUV-k térnyerésének köszönhető, amik ugyan sosem fogják kiváltani egy felső-középkategóriás szedán kifinomult menettulajdonságait, mégis egyre növekvő eladási számokat produkálnak ennyi év távlatából is.

Márpedig ha életben akar maradni egy autógyár az egyre szigorodó károsanyag-kibocsátási normák, és a félvezetőhiány szorongató időszakában, akkor nincs mit tennie, meg kell szabadulnia a kevésbé profitábilis modellektől, és olyan szegmensek felé kell nyitnia, amik hozzák az elvárt eladási számokat. Ezért is döntött úgy a Ford, hogy végleg elbúcsúzik a Mondeotól, utód nélkül. Időtlen idők óta először, nem lesz felső-középkategóriás szedánja a Fordnak. Úgyhogy itt az idő, hogy lezárjunk egy korszakot, és visszatekintsünk a Ford szedánok útjára.

Ha nagyon vissza akarnánk tekinteni, akkor egészen 1923-ig kellene visszakanyarodnunk, amikor a Ford bemutatta a T-modell négyajtós változatát, vagyis a világ első tömeggyártásban készülő saloon carját, ahogy az angol mondaná. Ugyanakkor az első, a mai értelemben vett szedán formáért 1939-ig kell visszakanyarodnunk. Ekkor mutatták be Németországban és számos skandináv országban a Taunus két- és négyajtós változatait. Minden idők talán legszebb szedánjáig mégis érdemes 1955-ig kalauzolni, vagyis a Thunderbird első generációjának leleplezésééig. Létezett belőle kétüléses, V8 motoros, kabrió változat, mindez az 50-es évek letisztult formáival és krómlázával vegyítve.

Aztán ott volt a Falcon, ami a Chevrolet Corvairnek állított közvetlen versenytársat 1960-ban, és nem kevesebb, mint 435 676 darabot adtak el belőle egy modellévben. Ugyanakkor az első európai fejlesztésű Ford szedán a Cortina volt, ami egy nagyszerű válasz volt az angol fejlesztő csapat részéről a 60-as évek kihívásaira. Tágas, elegáns, mégis elérhető volt, egy sor négyhengeres motorral a kínálatban. 1965-ben még a Mininél is több eladást produkált a szigetországban 116 637 eladott példánnyal. Csak összehasonlításként: 2019-ben a Fiesta számított a legnagyobb számban eladott autónak az Egyesült Királyságban 77 833 darabbal.

Később a Cortina alá érkezett a megfizethetőbb Escort, míg fölé a még több luxust és akár V6-ot is kínáló Granada. Jól mutatja a szedánok térnyerését, hogy ezen modellek mind hozták a három dobozos formajegyeket. Egyszerűen akkoriban a szedánok uralkodtak. Aztán jött a 80-as évek és a fejlesztésekbe már keményen beleszólt az aerodinamika. Nem véletlenül ennyire szexi a mai napig a Ford Sierra, amiből készült két- és négyajtós liftback, vagyis kupé, négyajtós szedán, ötajtós kombi, sőt, még pickup változat is. Volt belőle hátsó- és összkerekes változat is, opciós sperrel.

1988-ban bemutatkozott a Cosworth változat, hogy egy életre a köztudatba égesse a nevét, köszönhetően megannyi versenysikerüknek akár a DTM-ben, akár a Brit Túraautó Bajnokságban, akár jóval messzebb, Ausztráliában. 1985-ben csatlakozott a kínálathoz a Sierra nagytestvéreként elhíresült Scorpio, amibe belepakoltak minden modern kütyüt, ami akkoriban elérhető volt. Második generációja volt az első európai Ford modell, amit már komputeren fejlesztettek. Ugyanakkor a ma is ismert Mondeo modellcsalád csak 1992-ben kezdte meg pályafutását, döbbenetes eladási számokat produkálva, így aztán gyorsan világtermék lett. Egyszerre volt céges autó, családi autó, vagy éppen sportautó, hiszen a 90-es évek végén megérkezett a V6-tal szerelt ST változat is.

Ugyanakkor a 2000-es években csökkenni kezdtek a számok, és ezen az új generációk sem tudtak érdemben javítani. 2012-től, Fusion néven, ugyanazt a modellt kapta meg az USA, mint mi itt Európában, csupán mexikói gyártásból. Egyszerűen már nem érte volna meg kétféle szedánt fejleszteni párhuzamosan. 2017-ben aztán végleg eltűnt a Mondeo a toplistákról. A 2013-tól kínált, és tavaly leköszönt Ford Fusion volt az utolsó Ford szedán Észak-Amerikában, a nálunk is kínált Ford Mondeo pedig 2022 márciusában ér utolsó modellciklusa végéhez. Érdemes még lecsapni az utolsó példányokra, hiszen a Mondeo továbbra is egy rendkívül jól vezethető, kényelmes, praktikus, jól összeszerelt autó. Hiányozni fog a szalonokból!

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.01.11
Téli izgalom a jégen: a Lamborghini Esperienza Neve debütált Belső-Mongóliában. A Revuelto, a....
2025.01.11
Az autósok között kettős Mini-sikerrel zárult a Szaúd-Arábiában zajló 47. Dakar-rali hatodik....
2025.01.11
Naná, hogy a Tokiói Autószalonon debütál majd a japán Drift King által fémjelzett Hyundai Ioniq 5 N....
2025.01.11
Az Alpine Forma-1-es istálló tartalékversenyzőjeként folytatja pályafutását Franco Colapinto, aki....
2025.01.11
A Szegeden autógyárat építő BYD három új márkakereskedéssel bővíti magyarországi értékesítési és....
2025.01.11
A baleset vétlen elszenvedőjének fedélzeti kamerája rögzítette a felvételt, január 8-án, este.   ..
2025.01.11
A teljes egészében megújuló nyersanyagokból készült üzemanyag (HVO100) a hagyományos dízelhez....
2025.01.11
A koreai autógyártó a mai napon bejelentette, hogy stratégiai együttműködésre lép az NVIDIA....
2025.01.11
Az Egri Járási Ügyészség vádat emelt egy férfi ellen, aki ittasan vezetve egy bejárati kapu....
2025.01.11
Három speciális kivitellel és egy kulcsfontosságú alkatrészpiaci fejlesztéssel bővíti a GR Yaris....