Tóbiás és Balambér kalandjai
A nyári melegben Tóbiás és Balambér is szívesen hűsöl a természetes vizekben, de fürdőzés közben is odafigyelnek a biztonságra. Megosztják veled a legfontosabb szabályokat és tudnivalókat, hogy balesetmentes legyen a nyaralás.
A mentőmellény nem ciki
Az első, hogy mindig kijelölt fürdőhelyen menj be a vízbe! Ezeket szakemberek választják ki és jelölik ki. Ezek a legbiztonságosabb helyek, és itt vannak meg a feltételek, amelyek lehetővé teszik – szükség esetén – a gyors mentést.
Arról biztos hallottál már, hogy felhevült testtel nem szabad hirtelen bemenni vagy beugrani a vízbe, mert életveszélyes rosszullétet okozhat. Szép lassan, fokozatosan menjünk be a vízbe, és vizezzük be magunkat. Soha ne ugorjunk be olyan helyen a vízbe, amelyet nem ismerünk! Először alaposan vizsgáljuk meg az adott területet, hogy nincs-e ott valamilyen tárgy a víz alatt, és elég mély-e a víz. Sajnos szinte minden évben előfordult olyan végzetes baleset a Balatonon, hogy körültekintés nélkül beugrik valaki a sekély vízbe a vízibicikliről.
Vízibicikliről ne ugráljunk meggondolatlanul
Hat éven aluli, továbbá úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödhet a szabad vizekben. Az úszni nem tudó gyermekeknek mindenféleképp, de a jól úszóknak is célszerű a mentőmellény vagy mentőgallér használata. A karúszó vagy az úszógumi nem nyújt megfelelő biztonságot, leereszthet vagy kicsúszhat belőle a gyerek, így mindig legyen mellette egy felnőtt is.
A felnőttek se higgyék azt, hogy velük nem történhet semmi: ha valaki egyedül van a vízben, és rosszul lesz a parttól távol, nem könnyű rajta segíteni. Érdemes társaságban bemenni, vagy szólni a családtagjainknak, barátainknak, hogy hol fogunk fürödni, ők pedig tartsák szemmel egész idő alatt azt, aki egyedül ment be úszni. Aki pedig szeret hosszabban úszni, az ne a partra merőlegesen, hanem azzal párhuzamosan ússzon, így sokkal nagyobb az esélye annak, hogy időben kap segítséget, ha bajba kerül.
Legyünk tisztában a képességeinkkel
Aki nem tud jól úszni vagy nem érzi magát biztonságban a vízben, az ne menjen derékig érő víznél mélyebbe, és vigyen magával valamilyen úszássegítő eszközt, a legjobb egy mentőmellény. Aki egyáltalán nem tud úszni, az mindenképpen vegyen fel mentőmellényt.
További tanácsok:
Óvatosan az ugrálással
Vigyázzunk az értékeinkre is
A biztonság mellett az értékeinkre is figyeljünk oda a strandon. Sajnos a legtöbben őrizetlenül hagyják az értékeiket, amíg bemennek a vízbe fürdeni egyet, és bevett szokás az is, hogy csupán letakarják egy pléddel vagy egy törölközővel a holmijaikat, mintha az bármilyen védelmet jelentene. Vízálló telefontok és pénztárca híján érthető, hogy nem viszik magukkal a mobilt és a pénzt a vízbe, így viszont könnyű zsákmányt hagynak a tolvajoknak.
A legjobb, ha értékmegőrzőt használunk a strandon
A legjobb megoldás, ha olyan strandot választunk, ahol van értékmegőrző szekrény, és a készpénzt, kocsikulcsot, okmányokat, illetve értékesebb vagyontárgyakat az értékmegőrzőbe tesszük. Ezen kívül érdemes megfogadni az alábbi tanácsokat is:
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!)