Audi
A győri Audi Hungaria Motor Kft. motorfejlesztő központjának százhetven munkatársa azon dolgozik, hogy az itt készülő motorok minden földrész minden országában ugyanazt a teljesítményt nyújtsák. De mi van akkor, ha Kínában gyenge oktánszámú, piszkos benzint töltenek a tankba, Peruban az extrém magasságú, oxigénhiányos levegőben jár a motor, Indiában pedig a port és nagy esőt hozó monszun okoz problémát? Győrben mindenre találnak megoldást, természetesen még a sorozatgyártás megkezdése előtt, először azonban modellezik az adott országot.
Extrém terepviszonyok szimulációja.
- Egy speciális berendezést építettünk, amellyel ugyanazokat a körülményeket tudjuk előidézni, mintha Indiában az autót telibe kapná egy monszun – magyarázza dr. Wolfgang Demmelbauer-Ebner, a győri Audi Hungaria Motor Kft. motorfejlesztésének vezetője, aki elmondja azt is, önmagában a sok eső nem lenne probléma, a por sem, ha azonban együtt érkezik, szinte betonszerű anyagot képez a motoron.
A monszun összetételét a helyszínen, Indiában elemezték ki a győri fejlesztők. Eső és por itthon is van, így csak az adatokat kellett elhozni, s modellezni a monszunt. A vizsgálatok közben rájöttek, a különleges körülmények főleg a szíjhajtást kezdik ki, ilyen található a klíma kompresszorában és a generátorban. Hogy Indiában is kifogástalanul működjenek a Győrött gyártott motorok, különleges szíjat kellett kifejleszteni. Dr. Demmelbauer-Ebner szerint olyan sikerrel jártak, hogy a szíj örök életre szól. Az Indiába szállított autók motorján a tárcsát is keményebb anyagból alakították ki, monszunálló lett a tárcsa.
R5-ös turbómotor a fékpadon.
Kínában az európainál alacsonyabb oktánszámú benzin, a piszkos, s nagy kéntartalmú dízel állította új feladat elé a győri motorfejlesztőket. A magas kéntartalom fokozott korróziót okoz, s a részecskeszűrőre is káros hatással van.
- Sanghaji munkatársaink a helyszínen pontosan kielemezték a kínai üzemanyagokat, az adatok alapján a MOL-tól rendeltünk gyengébb összetételű benzint és dízelt, s megkezdtük a kísérleteket – idéz fel egy újabb érdekes esetet a motorfejlesztés vezetője. A Mol-nál bizonyára meglepődtek, mit akar az Audi a silány üzemanyaggal, a megrendelést azonban teljesítették.
Dr. Demmelbauer-Ebner-től megtudjuk azt is, az alacsony oktánszámot az autó elektronikája viszonylag jól kezeli, a dízelmeghajtáshoz azonban egy speciális befecskendező pompát kellett kifejleszteni, amely jól kezeli a kínai dízelt is.
Képzeletbeli utazásunkat Peruban folytatjuk. Itt a négyezer méter feletti magasság állítja különleges helyzet elé a győri motorokat. Mivel ritkább a levegő, a turbófeltöltő lassabban dolgozik. Az Audi motorfejlesztőinek erre is megoldást kellett keresniük.
- Tudnak monszunesőt produkálni Győrben, piszkos kínai benzint a MOL-tól szereznek be, hogyan modelleznek négyezer méteres magasságot Győrben? – fordulok dr. Demmelbaur-Ebnerhez, s kíváncsian várom a válaszát.
- Erre még mi sem vagyunk képesek – kapjuk a választ. - Anyavállalatunk központjában, Ingolstadtban tudjuk modellezni a ritkább levegőt, igazi teszteket azonban Peruban tudunk elvégezni. Győri munkatársaim repülőre ülnek, kiutaznak a helyszínre, s ott vizsgálják a nagy magasság hatását a turbófeltöltőkre.
Dr. Wolfgang Demmelbauer-Ebner nem csak arra büszke, hogy győri munkatársaival együtt a legkülönösebb helyzetekre is megoldást találnak, hanem arra is, hogy mérnöki irodaként a megyeszékhelyen fejlesztették ki a Volkswagen Amarok, az Audi A1 Challenge, valamint a VW Polo WRC változatait.