közlekedés
Iskolakezdéskor az átlagosnál nagyobb veszélyek leselkednek az utakon gyermekeinkre, hiszen a közel három hónapos nyári szünet után az utakat birtokba vevő kicsik és nagyobbak figyelmetlenebbek lehetnek és kevésbé ügyelhetnek a szabályokra. Ezért nemcsak az autósoknak kell fokozottan figyelniük az óvodák és iskolák környékén, de fontos, hogy szülőként megtanítsuk gyermekeinket a biztonságos közlekedés alapjaira.
1.Ismertessük meg gyermekeinkkel a közlekedési szabályokat!
A gyermekeknek már egészen kiskoruktól érdemes ismerniük a közlekedés legalapvetőbb szabályait: mikor szabad lelépni az úttestre, mire figyeljenek a zebrán történő áthaladáskor és mit jelölnek a legfontosabb közlekedési táblák.
2. Keressük a legbiztonságosabb útvonalakat!
Ha már egyedül közlekednek gyermekeink, gondosan mérlegeljük, mely útvonalon engedjük el őket az iskolába. A legnagyobb forgalmú útvonalakat – lehetőség szerint - érdemes elkerülni, és inkább hosszabb idő alatt, de biztonságosabban érkezni az iskolába.
3. Figyeljünk a veszélyforrásokra!
Ismertessük meg gyermekeinkkel a leggyakoribb veszélyforrásokat. Ilyenek lehetnek a parkolásból váratlanul elinduló autók, amikor a vezetők nem veszik észre a hirtelen kilépő gyermekeket. Emellett fontos, hogy felhívjuk a figyelmüket a váratlanul felbukkanó kerékpárosokra és motorkerékpárosokra is.
4. A figyelemfelkeltő ruházat életet menthet!
Az őszi vagy téli borongós reggeleken nagyban javítja a gyermekeink közlekedésbiztonságát a világos és fényvisszaverő ruha használata. Míg egy sötét ruhába öltözött gyermek csak 20-25 méter távolságból tűnik fel az autósnak, a fényvisszaverő ruhát viselő gyermek már 150 méter távolságból is jól látható.
5. Mutassunk példát gyermekeinknek!
Habár a magyar rendőrség adatai szerint az elmúlt években az autósok sokkal körültekintőbben vezetnek az iskolák környékén, a közlekedés során felmerülő figyelmetlenség nemcsak a gyermekeket veszélyezteti. Szülőként különös figyelmet kell fordítanunk a közlekedési szabályok betartására, akár autóban, akár gyalogosként vagy a közlekedés más résztvevőjeként indulunk útnak. Kizárólag ekkor tudjuk hitelesen megtanítani gyermekeinknek a közlekedésbiztonság alapvető szabályait.