Audi
- Olyan mákos rétest, mint amilyet a zsámbéki svábok sütöttek, sehol sem tudnak készíteni – fogalmazott egyszer a professzor gyermekkori emlékeire utalva. S bár minden oka meglett volna, hogy felnőve szakítson azzal az országgal, amely szüleit földönfutóvá tette, Martin Winterkorn 1973 óta folyamatosan látogat Magyarországra.
Az Audi minőségbiztosítási főnöke, amikor Ingolstadtban megszületik a döntés, gyárat létesítenek Közép-Európában. Az Audi 181 telephelyet vizsgál, a végén mégis Győr nyer. Ekkor 1993-at írunk.
- Az utolsó körben Csehország, Szlovákia és Magyarország maradt - nyilatkozta egyszer, amikor azt kérdeztem tőle, miért állt ennyire Győr és Magyarország mellé. - Akkoriban én az Audinál a minőségért feleltem, s nekem kellett eldönteni, lesz-e olyan minőség, amire az Audinak szüksége van. Ezt a felelősséget vállaltam, s a döntésem helyesnek bizonyult. Én ugyanis tudtam azt, hogy a magyarok mire képesek. A magyarországi svábokon keresztül megvolt a tapasztalatom, hogy a magyarok dolgosak és jó ötleteket tudnak találni.
Winterkorn régi barátja, dr. Werner Schindele határozottan állítja, Winterkorn volt az, aki a győri Audi 900 milliós eurós beruházását, az új járműgyárat a Volkswagen felügyelőbizottságában végigboxolta. Ezt a szót használta, mert konszernen belül is irgalmatlan harc zajlik az új beruházásokért. S Winterkorn volt az, aki nélkül az Audi talán Magyarországon sem lenne. S Winterkorn volt az is, aki 26 évvel ezelőtt, még a szocializmus időszakában Mórról az első ülésgyártó beszállítót az Audihoz bevitte – emlékezett Werner Schindele.
A győri gyár alapításakor Winterkorn már nem csak az Audi, hanem a Volkswagen minőségbiztosítási főnöke is. Befolyása nagy, szavainak súlya van. 2002-ben Audi főnök lesz, 2006-ban pedig már Európa legnagyobb autógyárát, a Volkswagent vezeti. Húsz éve nem csak Győrön tartja a szemét, gyakran megfordul az Audi Hungaria-nál.
Kedvenc étele a paprikás csirke, kedvenc bora a villányi Tiffan couve Carissima, szenvedélye pedig a labdarúgás.
Nem csak az Audi beruházások köszönhetők neki, hanem a Bayern München győri vendégjátéka is. A professzor a Bayern München AG felügyelőbizottságának tagja.
Tíz évvel ezelőtt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tiszteletbeli professzora, azóta évente előadást tart a hallgatóknak. Jó viszonyt ápol a jelenlegi miniszterelnökkel, ha Budapesten jár, mindig felkeresi, a gazdaság mellett a futball is állandó téma kettőjük megbeszélésén.
A professzor jövedelme a német sajtó egyik kiemelt témája. Tavaly 14,5 millió eurót keresett, igaz, történelmet írt, mert a VW 22 milliárd eurós nyereségével rekordnak számít a Német Szövetségi Köztársaságban. Winterkorn egy másik történelmet is írni akar, 2018-ra át akarja venni a Toyotától a világelsőséget, s ebben a győri gyárnak is szerepet szán a VW-konszern.
Kegyeiért, a VW-beruházásaiért állam- és kormányfők állnak sorba, a magyarok azonban kivételezett helyzetet élveznek nála. Közvetlenségét, emberi gesztusait sokszor megtapasztalhattuk, a világ bármely pontján vagyunk, a magyar újságíróknak messziről integet, s amint teheti, személyesen is üdvözletét teszi.
Gyökereire, identitására pedig sokat elárul a következő történet. A győri Audi szerdán avatandó új járműgyárában készülő A3-as limunzin sanghaji bemutatója után szerettünk volna egy olyan fotót, amin a professzor együtt szerepel Leslie Mandokival, azaz Mándoki Lászlóval, az Audi és a VW zenei igaugatójával. Elkészült a kép, s Winterkorn intett e sorok írója felé, hogy álljunk össze egy közös képre. Megjegyeztem, hogy mi Bayern-szurkolók, amire prof. dr. Winterkorn ezt válaszolta: - Nem, mi magyarok
Nem csak Németországban, Győrben is történelmet ír a zsámbéki sváb család sarja. Nélküle a győri Audi nem lenne az, ami: a világ legnagyobb motorgyára s teljes értékű járműgyár.