utánpótlás

Hasznos nyári kellékek hosszú utazáshoz

2024.06.29.

Jön a nyár, érkezik a nagy autós túrázások időszaka. Nyaralás, kirándulás belföldre, vagy külföldre. Egy családi autóba az előttünk álló hónapokban pörög a legjobban a kilométer. A nyugodt hosszú utazások alappillére a jó műszaki állapotú autó. Ha pedig az úton bármi előre nem látható dolog történne, arra is jó előre felkészülni. Mit pakoljunk be a hasznos autós csomagba, amiből az út szélén is megoldhatunk egy kisebb leállást okozó műszaki hibát?

Kötelező körök

Minden autóban kötelező az elsősegély doboz, és az elakadásjelző háromszög. Sosem tudhatjuk, hogy mikor kell használni, így ezek megléte evidens. A mai modern, ledes, vagy lézerrel működő fényszórók esetében a csere lehetetlen, vagy bonyolult otthoni körülmények között, vagy az út szélén. Viszont nem ezek futnak nagy számban az utakon, hanem a hagyományos fényforrást használók, azaz olyan, amibe halogén izzó kell, így egy alap izzó, és biztosítékkészlet is jó, ha van. Itthon sem árt, de külföldön, több helyen kötelező a láthatósági mellény, ha elhagyjuk az autót kötelező viselni több, tőlünk nyugatabbra fekvő országban. Legyen nálunk nemzetközi kárbejelentő, amit a legtöbb biztosítónál külön kérésre megküldenek, illetve az sem árt, ha tájékozódunk a külföldi autópályák úthasználati díjairól, és lesz nálunk helyi készpénz is.

Hasznos kütyük

Az utóbbi időben az idényjelleggel használt autóm akkumulátora kezdi magát megadni. Na, nem úgy, ahogy a nagykönyvben meg van írva, hanem alattomosan. Mindig rá van akasztva a csepptöltő, és ezért nem is igen éreztem magam eddig veszélyhelyzetben, ha időre kellett mennem valahová vele. Igen ám, de hiába a megfelelő töltöttség, ha az indítóáram már nem elég, hogy az egy hete pihenő autóm motorját életre keltse. Bosszúság, mert a találkozóról biztosan elkéstem volna, ha nem lett volna nálam a "zsebbikám". Ez a hasznos eszköz egy multifunkciós powerbank, ami képes rásegíteni az elfáradó akkumulátorra, hiszen rövid időre biztosít annyi elektront, amivel a motor indítható. De emellett szívesen tölt telefont, laptopot, működik vészfényként, de a legjobban a váratlan akkumulátor elhalálozás esetén foglaljuk majd imába a nevét, és gondoljuk azt, hogy jól elköltött 20.000 ft. volt a beszerzése.

Ha már akkumulátor, sokan már messziről sem ismerik, de szintén jól jöhet egy bika kábel, amivel egy jólelkű autóstárs tud majd segíteni rajtunk, ha járművünk szintén az akkumulátor hibájából válik használhatatlanná. Ha valakit részletesebben érdekel a folyamat, itt olvashat róla. (a hazai kínálat legalaposabb cikkét- a szerk.) 

Defekt esetére

Nagy divat lett manapság a defekttűrő gumiabroncs. De ott sem csak egy évben egyszer kell ellenőrizni a nyomást, főleg, ha nincs beépítve az autóba erre figyelmeztető érzékelő, ami általában vagy az ABS kockától, vagy a szelepbe építve kapja a jelet. Szólni pedig már csak későn szokott. Én azt mondom, hogy egy-két tized bár is okozhat gondot, érdemes erre figyelni, és nem csak szökőévente egyszer lehajolni, és össze fék porozni az ujjunkat. Tehát egy pár munkáskesztyű, és egy párszáz forintos abroncsnyomás mérő is beugorhat a hasznos kellékes dobozba. Mert a nyomást hidegen illik megnézni, a benzinkút pedig nem a garázs mellett lesz.

Defekt javító. A jó öreg teljesértékű pótkerék évtizedek óta hiánycikk az átlagos autók körében, először jött utódja a mankókerék. De azt legalább még egyszerűen fel lehetett szerelni, aztán 80km/h-val elballagni a legközelebbi gumishoz. Bár sokan ráhagyással hazáig mentek vele, és nem is annyival, de általában még azt is kibírták ezek a kis hasznos megmentők. Helyüket lassan átvették a defektjavító készletek. Ebben általában defektjavító spray, és egy szivargyújtóról üzemeltethető kompresszor szerepelt. Az a baj a spray-vel, hogy ha túl nagy a keletkezett lyuk, akkor nem tudja maradéktalanul tömíteni, illetve a gumisok is utálják kaparászni. A legújabb divat a defektjavító gumikukac készlet. Pár ezer forint, és működési elvét tekintve hatékonyabbnak tűnik, mint a spray, bár meg kell hagyni, hogy élesben még nem használhattam. Ha megvan a keletkezett lyuk, a készletben lévő eszközzel megnagyobbítjuk azt, majd rátesszük a "kukacot", benyomjuk a lyukba, elfordítjuk, és így a szerszám kijön, a kukac benn maradt, és ha jól csináltuk elég passzentosan kitömíti a lyukat. A fölöseleget a nálunk lévő bicskával levágjuk, és jöhet a levegő. A nyomást tartani fogja nagy valószínűséggel, és utunkat is folytathatjuk, emelő hajkurászás, és nagyobb felfordulás nélkül. Én azt mondom, hogy egy próbát megér, főleg motorosoknak jöhet jól, ahol esély sincs a pótkerék előkeresésére.

Ha pedig már levegő. Nagyon nagy segítség lehet egy szivargyújtóról, vagy akkumulátorral működtethető kis kézi kompresszor, nemcsak vész, hanem családi nyaralás esetén az úszógumik, matracok, felfújására is. Bár ha apa bírja tüdővel.

Szerszámok

A magyar férfiember duck-tappel, és gyorskötőzővel megmentei a világot. Ez a két dolog egyik autó csomagtartójából sem hiányozhat. Tegyünk mellé egy alap kis szerszámkészletet, racsnis bit készlettel, és gumipókkal. Szerintem, főleg a mai modern autók esetében ettől többet nem tehetünk. Ez már nem a Gillette pengés gyújtásállítások, meg a tartalék elosztófedelek korszaka, kiskondikkal megtűzdelve. Nem is szerel már a mai sofőr, legfeljebb néhány hobbiautós. De a mai vágtató világunkban, ki érne rá az út szélén gyújtást állítani? És mit csinálnának a mai modern bálna BMW-ken túrázó legények, ha esne az eső, és sorra állnának meg az útszélén beázó gyújtással, mint anno a Pannóniások? Az a baj, hogy akkor még volt idő megvárni a vihar végét, és hogy kicsit kiszáradjon a technika, ma meg már, mintha az életünk múlna rajta, rohanunk. Ha közelbe, ha távolba megyünk. 

További autós tartalmakért kövessen minket Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója