Anyukám is érteni fogja
Múlthéten nagy levegővétel után a fékrendszer rejtelmeiben merültünk el. Az előző részben a féktárcsákig jutottunk, de azt még nem említettük meg, hogy minél jobban elkopott egy tárcsa, annál hamarabb és annál nagyobb hőfokra melegedik fel, ami a mai részben fontos szerepet kap majd.
ABS
Rendszeres olvasóink emlékezhetnek, hogy a blokkolásgátló rendszert működési elvét a borosüveg dugójának példáján már bemutattuk korábban. Így erre nem térünk most ki, csak a rendszer meghibásodását jelző piktogramra.
Ha ez az ábra világít a műszerfalon, akkor feltétlenül forduljunk szakszervízhez, mert a fékkel kapcsolatos meghibásodás nem játék. Vegyük komolyan a figyelmeztetést, mert az ABS (is) életet menthet adott esetben.
Ami nincsen szem előtt
A fékrendszer vezetékeivel átlagos autós ritkán találkozik. Nem is látványos része az autónak, viszont igen fontos. Rossz tulajdonsága a fékcső utolsó, gumiból készült szakaszának, hogy öregszik. Ez sem játék! Az elöregedett csövek egyre nehezebben bírják el a nyomást, amivel egy-egy fékezéskor terheljük. És mikor adják meg magukat végleg? Hát persze, hogy akkor, amikor a legnagyobb szükségünk lenne a fékre – vészfékezéskor! Ellenőriztessük a fékcsövek állapotát is!
A fékfolyadék
A fékrendszer összenyomhatatlan folyadékkal van feltöltve. Ennek a speciális olajnak jól kell tűrnie a fékezéskor megjelenő hő hatását, hiszen nem szeretnénk, hogy a fékolaj forrásnak induljon a rendszerben, mert onnantól összenyomhatóvá válik.
Komoly hőhatás éri a fékrendszer elemeit. Áttételesen a fékolajat is!
Azt pedig fékezéskor semmiképpen nem szeretnénk, hogy a fékpedál lenyomásával csak a fékolajban képződött buborékokat nyomjuk össze és ne a fékpofákat. A fékfolyadék fáradását jól mutatja a forráspontja. Minden szervízeléskor ellenőriztessük és ökölszabály szerint kétévente cseréltessük is le a fékolajat.
Vegyük sorra azokat a jeleket, amikor a féket már érdemes átnézetnünk egy szakemberrel:
Legyünk óvatosak, ne várjuk meg a bajt!
A jármű műszaki állapotának fenntartása, olyan mint az iskola: nem a vizsgára készülünk, hanem az életre!