autóipar
A gyakorlatilag bármilyen formájú és hosszúságú alkatrész elkészítésére képes Stratasys Infinite Build rendszer áttörést hozhatna a járműgyártásban, hiszen hatékonyabb és olcsóbb megoldást kínál a szerszámkészítéshez, az alkatrész-prototípusok legyártásához, illetve az olyan, kis darabszámban készített részegységek előállításához, amelyek például a Ford Performance modellekben vagy az autók személyre szabását segítő termékkínálatban jelennek meg.
“Az Infinite Build technológiával már most is képesek vagyunk nagyméretű szerszámok, alkatrészek és részegységek nyomtatására, ami sokkal rugalmasabb megoldásokat kínál a tervezési fázisban,” mondta el Ellen Lee, a Ford új gyártási eljárásokat kutató műszaki vezetője. “Izgalmasnak tűnnek a kezdeti sikerek, amelyek arra mutatnak, hogy a Stratasys új technológiájával nagyméretű alkatrészek is készíthetők, amelyek alkalmasak autóipari felhasználásra, és megfelelnek az iparág elvárásainak.”
Az új 3D nyomtatórendszer a Ford dearborni Kutatási és Innovációs Központjában működik.
Egy látványosan fejlődő gyártási technológia
Ahogy a 3D nyomtatás egyre hatékonyabbá és olcsóbbá válik, a vállalatok mind több területen alkalmazzák ezt a gyorsan fejlődő technológiát gyártási folyamataikban – legyen szó akár a repülőgépiparról, az oktatásról vagy a gyógyászatról. A Global Industry Analysis Inc. szerint a 3D nyomtatás egyre szélesebb körű elfogadottságát nagyban segíti a kormányzati támogatás, valamint az, hogy a technológia sokat fejlődött a közelmúltban, ami új meg új alkalmazási területeket tár fel. A szervezet jelentése szerint 2020-ra a 3D nyomtatás globális piaca elérheti a 9,6 milliárd dolláros volument.
A 3D nyomtatás az autóipar számára is valós előnyöket kínálhat, hiszen ezzel az eljárással könnyebb alkatrészek készíthetők, ez pedig hozzájárulhat az üzemanyag-fogyasztás csökkentéséhez. Egy 3D nyomtatással készült légterelő például feleannyit sem nyom, mint egy ugyanolyan formájú és méretű fémöntvény.