kínai autó
Az ambiciózus terveket a cég elnöke, William Lu vázolta fel a spanyolországi Mobile World Congress (MWC) rendezvényen, ahol bemutatta a Xiaomi SU7 Ultrát: ez volt a több mint ezerötszáz lóerős autó debütálása Kína határain kívül.
Lu szerint a vállalat szakemberei még március folyamán megkezdik az európai autópiacok „felderítését”, hogy felvázolják a globális terjeszkedés lehetőségeit. És mit kínálna a globlis autópiacnak a telefonipart szédületes sebességgel meghódító Xiaomi, amely alig négy éve, 2021 márciusában jelentette be, hogy az autógyártás mezejére lép? Az alapítás után alig három évvel, 2024 márciusában piacra dobta első autóját, a Xiaomi SU7 teljesen elektromos szedánt, amelyet a debütálás utáni 24 órában szétkapkodtak Kínában, lekötötték a teljes éves kvótát.
Az SU7 alapváltozata 73,6 kWh-s akkumulátorral van felszerelve, amely teljes töltéssel 700 km-es hatótávot tud megtenni a Kínában szabványosított CLTC ciklus szerint. A szedánt egy 295 lóerős villanymotor hajtja a hátsó tengelyen. Az autó alapára Kínában 216 ezer jüan volt indulásnál, ami átszámítva körülbelül tízmillió forint. A drágább változat 101 kWh-s CATL-akkumulátort kapott, amely 800 km-es hatótávot tesz lehetővé, de már két villanymotor hajta 664 lóerős együttes teljesítménnyel és 838 Nm-es csúcsnyomatékkal.
William Lu elmondása szerint miután a telefongyártó bejelentette, hogy az autóiparban is megméretteti magát, sok szkepticizmussal szembesült a befektetők részéről. Sokan mondták azt, hogy a Xiaomi késett, elszalasztotta a lehetőséget. Arra figyelmeztettek, hogy egy autópiaci kudarc lehúzhatja a mobiltelefon-üzletetágát is.
Az SU7 váratlan sikere azonban eloszlatta kétségeket, s az első szedán után alig egy évvel, február végén piacra dobák a SU7 Ultra változatát. Ez az autó a szedán nagy teljesítményű, 1527 lóerős változata, amelyet már három motor hajt, és amelynek 529 ezer jüan (25 M Ft) volt a rendelései ára. De ezt az autót is szétkapkodták: két óra alatt tízezer darabot kötöttek le, és ezzel is betelt az idei évi kvóta. Az igazsághoz tartozik, hogy az első példányokat jelentős, negyven százalékos kedvezménnyel lehetett előrendelni, vagyis az autó ára ennél jóval magasabb. Ez azonban mit sem vesz el a sikerből olyan helyzetben, amikor egyes nyugati szuperautógyártók éppen a tönk szélén táncolnak.
„A fő tervünk az, hogy erős pozíciót teremtsünk a kínai piacon, hiszen e nélkül nehéz lenne a tengerentúli terjeszkedés” – mondja Lu, utalva arra, hogy jelenleg egyelőre még a hazai piacra összpontosítanak.
Közben az idei év közepén érkezik a Xiaomi elektromos crossovere is, amely YU7 kódjelet kapott, és amely a skiccekből ítélve olyan lesz, mint az „elsőszülött” szedán, csak némi növekedési hormonnal táplálva. A leggyengébb változata is 315 lóerős lesz, a legerősebb pedig 681, de a duálmotoros módifikációja összkerékhajtással is választható lesz.