vitorlás verseny
A mezőny eleje dél-nyugati szélben húsz csomó fölötti (40 km/ó) sebességgel vitorlázik, míg a többiek kicsit északabbra 30 csomósnál erősebb (55 km/ó) szélben haladnak az erősen hullámzó óceánon. Armel Tripon (LíOccitane en Provence) visszafordult La Coruna felé, mert gondja akadt az árbócával. "A vitorla a fedélzetre zuhant, de javítható, van vele munka" - közölte a versenyigazgatóság.
Fotó: 24heures.ch
A javításhoz Triponnak fel kellene másznia az árbócra, de a nagy hullámokban és az erős szélben ezt nem tudja megtenni, ezért szélvédettebb helyre hajózik, csütörtökre várják Spanyolország észak-nyugati részére, a galíciai város közelébe. A francia vitorlázó, aki először vesz részt a versenyen, 22. volt, mielőtt irányt váltott. A 33 fős mezőny - benne 22 francia, négy brit, két német, valamint egy-egy spanyol, svájci, japán, olasz és finn vitorlázóval - az elmúlt hét utolsó napján a franciaországi Les Sables díOlonne kikötőjéből indult útnak.
A rajtot, amely 2016-ban több mint 300 ezer embert vonzott a helyszínre, a járványhelyzet miatt nézők nélkül rendezték. A földkerülő vitorlásversenyek közül a Vendée Globe a legnehezebb: az indulóknak 18 méteres, egytestű hajójukkal egyedül, kikötés és külső segítség nélkül kell megkerülniük a bolygót. A versenycsúcsot a francia Armel Le Cléach tartja, aki a legutóbbi földkerülést 74 nap 3 óra 35 perc 46 másodperc alatt teljesítette.
Fa Nándor az 1992-93-as Vendée Globe-on legjobb nem franciaként az ötödik, 2016-17-ben pedig a nyolcadik helyen végzett, ezt követően jelezte, ez volt az utolsó óceáni versenye.