Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
Mindig nézz körül! (kép: stylemotivation.com)
Tóbiás és Balambér éppen a reggeli készülődés közepén tartottak, összekészítették az iskolatáskáikat, csomagolták a tízórait, és készültek egy újabb csodás napra.
- Mindent bepakoltál? – kérdezte Tóbiást Balambér.
- Igen, még tornazsákot is viszek, mert ma lesz testnevelés óra. – válaszolta Tóbiás.
A két kiskutya kapott egy-egy puszit az édesanyjuktól, majd elindultak az iskolába. Az iskolába vezető út nem olyan hosszú, viszont nagyon sok mindenre oda kell figyelnie Tóbiásnak és Balambérnak, hogy biztonságosan eljussanak az iskolapadig.
Nézzük, mik a legfontosabb szabályok, mire kell odafigyelni!
A gyalogosnak elsősorban a járdán, ahol pedig járda nincs, ott a leállósávon, az útpadkán, vagy ha van kerékpárút, akkor ott kell közlekednie. Ez nem azt jelenti, hogy ha az adott útszakaszon van járda és kerékpárút is, akkor a gyalogos válogathat; kötelessége a járdán gyalogolnia. De ha egyik sem található meg, és az útpadka közlekedésre alkalmatlan, akkor a gyalogos az úttesten is közlekedhet, de ezt a lehetőséget csak végső esetben lehet igénybe venni.
Mi a teendő, ha ilyen állapotban van a járda? (kép: nyugat.hu)
Ha a gyalogos az út egyik oldaláról a másikra kíván átmenni, úgy elsősorban a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen kell átmennie. Ha nincs a közelben átkelőhely, akkor lakott területen levő főútvonalon az útkereszteződésnél, vagy a menetrend szerint közlekedő autóbusz megállóhelyén levő járdasziget és az ahhoz közelebb eső járda között, egyéb helyen bárhol, a legrövidebb áthaladást biztosító irányban lehet átkelni az úttesten.
Ha teheted, mindig a zebrán menj át a másik oldalra! (kép: baleset-megelozes.eu)
A kijelölt gyalogos átkelőhelyen áthaladó gyalogosnak a járművekkel szemben elsőbbsége van. Ugyancsak elsőbbsége van - kijelölt gyalogos átkelőhely hiányában is - az útkereszteződésnél áthaladó gyalogosnak azokkal a járművekkel szemben, amelyek arra az útra kanyarodnak be, amelyen a gyalogos áthalad. A megkülönböztető jelzéseket használó gépjárművekkel szemben azonban a gyalogosnak elsőbbsége ezeken a helyeken sincs.
A gyalogosnak tilos:
- híd, alagút, aluljáró, felüljáró úttestén áthaladni;
- olyan helyen, ahol a járművekkel szemben elsőbbsége nincs, a szabad kilátást gátló akadály (nagyobb álló jármű stb.) közelében az úttestre lépni;
- lánc-, illetőleg csőkorlátot, sorompót kinyitni, azon átmászni, alatta átbújni, illetőleg azt megkerülve elzárt területre (úttest, útszakasz, vasúti pálya stb.) lépni;
- villamos pályán közlekedni, vasúti vagy zárt villamos pályán - a kiépített átkelőhelyen kívül - áthaladni;
- autópályán (a leállósávon is) közlekedni, valamint áthaladni;
- autóúton (a leállósávon és az útpadkán is) közlekedni, valamint útkereszteződésen kívül áthaladni;
- az úttesten áthaladni, ha a közelben gyalogos alul- vagy felüljáró van.
- Vasúti pályán (vasúti átjárón vagy más kiépített átkelőhelyen) a gyalogos csak akkor haladhat át, ha meggyőződött arról, hogy vasúti jármű nem közeledik. Nem haladhat át a gyalogos, ha a jelzőberendezés a továbbhaladás tilalmát jelzi.
- Főútvonalon, 6 éven aluli gyermeket felügyelet nélkül hagyni tilos.
Ha ezeket mind betartjuk, akkor biztonságban odaérünk a célunkhoz. (kép: police.hu)
Reméljük, találtatok hasznos információkat a cikkben, és a megszerzett tudást, a forgalomban is tudjátok kamatoztatni. Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történtünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!