Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai – A zenehallgatás veszélyei | Autoszektor
Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai – A zenehallgatás veszélyei

2019.05.05.

A hangos zene nem csak a hallásodnak árthat, de balesetveszélyes is, ha nem veszed észre, mi zajlik körülötted a forgalomban. Megmutatjuk, miért veszélyes a hangos zene, ha közlekedsz.

Tóbiás és Balambér nagyon szeret zenét hallgatni, de csak nem túl hangosan, mert nem szeretnék, hogy károsodjon a hallásuk. Ezért inkább letekerik a hangerőt a telefonjukon, bringázás közben pedig elő sem veszik a fülhallgatót.

Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint 1,1 milliárd fiatalt fenyeget a halláskárosodás veszélye a világon. A 12 és 35 évesek nagyjából fele túl hangosan hallgat zenét a telefonján vagy más kütyün, 40 százalékukat pedig a túl hangos koncerteken, programokon éri túl erős hanghatás.

Gyalog is veszélyes a hangos zene

A bömbölő zene nem csak a fülünket károsíthatja, a közlekedésben is balesetekhez vezethet. Ha az autóvezető nem hallja a szirénázó mentő, tűzoltó vagy rendőr hangját, behajthat egy olyan kereszteződésbe, ahol éppen egy megkülönböztető jelzéssel száguldó autó halad át. De a megszokott forgalom hangjai sem jutnak el hozzá – a többi jármű hangja vagy egy veszélyre figyelmeztető dudaszó –, olyan, mintha süketen vezetne. 

Biciklin és gyalog is veszélyesen a zenehallgatás

Ugyanilyen veszélyes, ha valaki fülhallgatón vagy fejhallgatón hallgat zenét, miközben biciklizik, mert a zene elnyomja a környezeti zajokat. Sőt, talán még veszélyesebb is, mint ha a kocsiban üvölt a zene, mert a szinte nesztelenül suhanó bringán sokkal fontosabbak a minket körülvevő hangok. Sokkal biztonságosabb, ha nemcsak látod, hanem hallod is, mi történik körülötted. Néha hamarabb halljuk meg egy autó közeledését, mint ahogy a látóterünkbe kerülne, arról nem is beszélve, ha mögöttünk jön a kocsi, már a hangja alapján fel tudunk készülni. 

Kerékpáron nagyon fontos a hallás

A füledben szóló hangos zene gyaloglás közben is nagyon balesetveszélyes, főleg ha közben lehajtott fejjel mobilozol. Sajnos több olyan baleset történt már, amikor fiatalok olyan hangosan hallgattak zenét, hogy nem vették észre a közeledő autót vagy vonatot.

Ezek a legbiztonságosabb zenék

De nem csak az számít, milyen hangosan szól a zene, az sem mindegy, mit hallgatunk vezetés közben a kocsiban. A kutatók megvizsgálták, hogy bizonyos zenei műfajoknak és daloknak milyen hatása van a közlekedésbiztonságra. 

Kiderült, hogy a gyorsabb ritmusú és hangosabb zene balesetveszélyessé teszi a vezetési stílust. A férfiaknál a heavy metal volt azt a műfaj, ami kihozta a sofőrökből az ördögöt, a nőknél pedig a hip-hopnak és a tánczenéknek volt ilyen hatása. Utóbbiak hallatán egy női vezető erőszakosabbá válik, keményebben fékez és hevesebben lép a gázra, mint egy férfi. Igazi meglepetést okozott a kutatóknak, hogy a résztvevők akkor vezettek a legszabálytalanabbul, amikor klasszikus zenét hallgattak.

Nem mindegy, mit hallgatunk a kocsiban

Szerencsére arra is fény derült, hogy milyen zenék bizonyultak a legbiztonságosabbnak. Olyat érdemes választani, amelynek az alapritmusa percenként 60-80 ütem között van, ez hasonló az emberi szív lüktetéséhez. Norah Jones Come Away With Me című száma volt a legjobb hatással a sofőrökre, de az előadókat tekintve a Coldplay, Elton John, Justin Timberlake, az Aerosmith, a Radiohead, az S Club 7 és Bon Iver is biztonságos választásnak. 

Egy másik kutatás szerint a percenkénti 120 vagy még több ütem már komoly negatív hatással lehet a vezető által tartott sebességre és követési távolságra. A gyors ritmus és a nagy hangerő pedig együtt növeli a baleseti kockázatot. 

Mit mond a KRESZ?

A KRESZ arról nem rendelkezik konkrétan, hogy milyen hangosan lehet zenét hallgatni az autóban, és kimondottan a bringán való fülhallgatós zenehallgatást sem tiltja. Vannak azonban olyan általános előírások, amelyek a közlekedés minden résztvevőjére érvényesek. Például mindenki „köteles úgy közlekedni, hogy a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse”. 

A másik ilyen előírás, hogy „járművet az vezethet, aki a jármű biztonságos vezetésére képes állapotban van”. Ezek a szabályok a fülhallgatós, illetve a hangos zenehallgatásra is kiterjedhetnek, de ha a forgalomban közlekedsz, inkább a saját biztonságod és testi épséged miatt felejtsd el a fülhallgatót és a bömbölő zenét.

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.01.21
Növekvő eladásokkal zárta az Opel a tavalyi évet, de elmaradt a piac növekedésétől. Az ok....
2025.01.21
Egy ember meghalt az A3-as autópályán vadbaleset után nem sokkal Ausztriában – írja az orf.at.   ..
2025.01.20
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. felhívja a közlekedők figyelmét, hogy csak az induljon útnak kedden....
2025.01.20
Túl szelíd motorosok és túl vad autósok, akik robogóval és Kacsával is Dakarra mentek, hogy....
2025.01.20
Első hallásra talán meglepő díjjal ismerték el a világ legkeményebbnek tartott terepjárója, a....
2025.01.20
Az autópiaci „tisztulás” jegyében megszűnik Kínában egy olyan márka, amely alig két éve kelt életre....
2025.01.20
A mobilitási szolgáltató Ayvens-nél összegyűjtötték, szerintük melyik 10 új elektromos autót övezi....
2025.01.20
A 2024 második felében sikeres mestervizsgát tett szakembereket köszöntötte decemberben a Csongrád-....
2025.01.20
A nagy teljesítményű „minden egyben” rendszer egyszerre képes kezelni több járműfunkciót, így....
2025.01.20
Újabb sikerrel indította 2025-öt a Budapesti Közlekedési Központ népszerű alkalmazása, a BudapestGO....