Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai – Közösségi közlekedés a járvány idején | Autoszektor

Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai – Közösségi közlekedés a járvány idején

2021.05.02.

A járvány egyik nagy vesztese a közösségi közlekedés, de tényleg annyira kockázatos buszra szállni?

A járványügyi szabályok enyhítése miatt szombattól éjfélre tolódott a kijárási tilalom kezdete, és a védettségi igazolvánnyal rendelkezők már szállodába, moziba, illetve éttermek belső tereibe is mehetnek. Az intézkedések, valamint a megnövekedett utasforgalom miatt május 1-jétől sűrűbben járnak esténként a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) bizonyos belvárost érintő járatai, a metrók és a nagykörúti villamosok.

Ahogy enyhülnek a korlátozások, egyre többen utaznak közösségi közlekedéssel (Fotó: BKK)

Ahogy enyhül a járvány, és fokozatosan enyhítenek a korlátozásokon, egyre többen választják a közösségi közlekedést. De mennyire biztonságos a járvány idején buszra szállni, metrózni vagy villamosozni?

Alig kötődik fertőzés a tömegközlekedéshez

Ha a közlekedési formákat nézzük, akkor a járvány egyik nagy vesztese a közösségi közlekedés, amelyről a legtöbben úgy gondolják, hogy a fertőzés melegágyát jelenti. Pedig a nemzetközi kutatások arra jutottak, hogy megfelelő óvintézkedések és védekezés mellett a tömegközlekedés nem nem jelent komoly kockázatot. Erről a Telex írt egy cikket, lássuk a legfontosabb megállapításokat.  

  • A német Robert Koch Intézet adatai szerint a regisztrált fertőzéseknek csupán 0,2 százaléka kapcsolódott közlekedéshez.
  • A Francia Egészségügyi Információs Intézet adatai azt mutatják, hogy koronavírus-fertőzések csupán 1,2 százaléka kötődött a közlekedéshez. Ráadásul ebben benne volt a szárazföldi, légi és tengeri közlekedés is. 
  • Vonattal utazva a Covid-19-fertőzés: 11 ezer utazásból 1 lehetséges fertőzés az Egyesült Királyság vasútbiztonsági testületének (RSSB) elemzése szerint. Ez 0,01 százaléknál kisebb esély.

Maszk, szellőztetés, fertőtlenítés – ezek a legfontosabbak, hogy biztonságos legyen a közösségi közlekedés

  • Egy jó szellőztetett metróban vagy buszban, maszkot viselve, minimális beszélgetés és mozgás mellett minimális a fertőzés kockázata a Colorado Egyetem modellje szerint.
  • Franciaországban egyetlen tömegközlekedéshez köthető koronavírus-fertőzés sem történt egy 2020. május 9. és június 3. között felmérés alapján. Az ország 6 metrórendszerén, 26 villamoshálózatán vagy városi buszjáratain egyetlen egy sem.

Ahhoz, hogy a tömegközlekedés a járvány idején is biztonságos közlekedési forma legyen, be kell tartani az óvintézkedéseket. A szájat és orrot eltakaró maszk viselése kötelező, de emellett fontos szellőztetni az utasteret, amilyen gyakran csak lehet. További elengedhetetlen teendő a sokak által gyakran megfogdosott tárgyak – például kapaszkodók – gyakori fertőtlenítése. 

Így alakította át a közlekedést a járvány

Tavaly márciusban, a koronavírus-járvány első hullámában nagyon sokan elpártoltak a tömegközlekedéstől, mert tartottak attól, hogy a zsúfolt járatokon megfertőződhetnek. A BKK akkori adatai szerint a járatok telítettsége 10 százalék alatti volt, azaz 10 utasból 9 más közlekedési módon választott, vagy egyszerűen nem utazott. Ahogy jöttek a járvány hullámai, úgy hullámozott a közösségi közlekedés népszerűsége is: 2020 nyarának végén például már 75-80 százalékos volt a kihasználtság, de decemberben már csak feleannyian utaztak a BKK járatain, mint a járvány előtt. 

A pandémia során sokan váltottak tömegközlekedésről autóra, a 30-59 évesek 44 százaléka döntött így – derült ki a K&H biztos jövő indexéből, amely a közlekedési szokások koronavírus-járvány miatt bekövetkezett változását mutatja be. Az autózás népszerűsége azért is nőhetett, mert ingyenessé vált a parkolás. Sokan gyaloglással váltották ki a tömegközlekedést, a megkérdezettek nagyjából 30 százaléka felelt erre a kérdésre igennel. 

Sokan gyaloglásra váltottak

Az elmúlt évben nagyot nőtt a bringások száma, a járvány miatt sokan pattantak nyeregbe. Az aszfaltba épített fővárosi kerékpárszámlálók adatai szerint Budapesten 15 százalékkal többen tekertek, mint 2019-ben. Meglepő, de mindenképpen jó hír, hogy decemberben volt a legnagyobb „bringás boom” az előző év azonos időszakához képest: 2020 decemberében 65 százalékkal többen tekertek a fővárosban, mint 2019 decemberében. A növekedést egyszerre okozhatta, hogy a koronavírus-fertőzést sokan a távolságtartást biztosító biciklis közlekedéssel akarták elkerülni, illetve a korlátozások idején is könnyen elérhető testmozgást, szabadidős tevékenységet nyújt a bicikli. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.26
Frontálisan karambolozott egy busz és egy személyautó Sopronnál, a 8518-as út 26-os....
2024.04.25
A HangZóna mai vendége Rusznák András igazságügyi járműszakértő. ..
2024.04.25
Április 25-én a pekingi Auto China 2024 járműipari konferencián mutatta be legújabb fejlesztését a....
2024.04.25
Megszólalásig hasonlít a Citroen C5 Aircrossra és osztozik is majd technikai alapjain az új Opel....
2024.04.25
Több mint egy tucat elektromos autó hirtelen lángra lobbant egy Eibesbrunn melletti cég telephelyén....
2024.04.25
Több mint 20 év után megújult a márka logója és vizuális arculata – írja honlapján a német....
2024.04.25
Tudja mi a különbség a sales maneger, a business development manager és account manager munkakörök....
2024.04.25
A Porsche újabb változattal teszi teljessé a 2023-ban teljes modellfrissítésen átesett Cayenne....
2024.04.25
A Magyarországon működő járműipari vállalatok, beleértve a nagy autógyárakat és azok széles....
2024.04.25
A BMW Group debreceni gyára és a Lufthansa együttműködése révén kapacitás bővítés valósult meg a....