Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai – Így készítsd fel a bringádat a tavaszi szezonra | Autoszektor
Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai – Így készítsd fel a bringádat a tavaszi szezonra

2020.03.15.

A jó műszaki állapotú kerékpár elengedhetetlen biztonságos közlekedéshez, ráadásul a bicikli is meghálálja a gondoskodást. 

Az utóbbi napokban kicsit megmutatta magát a tavasz, és bizonyára már rengetegen várják, hogy berobbanjon az igazi kerékpáros szezon. Sőt, a koronavírus-járvány idején nem érdemes sokat várni a bringázással, a tömegközlekedés helyett válasszuk a kerékpárt. 

Nagyon feldobja az összképet a virágcsokor, de műszakilag sem árt rendbe tenni a bringát

Aki télen nem biciklizik, általában ősszel csak leteszi a bringát, nem nézi át, nem viszi szervizbe. Ezért még mielőtt még tavasszal nyeregbe pattannánk, mindenképpen ajánlott átnézni vagy szakemberrel átnézetni a kerékpárt, hogy a bicikli biztonságos, jól karbantartott – így hosszú életű – legyen, és balesetmentesen induljon a szezon. Mutatjuk, mik a tavaszi teendők. 

Tisztítás

Érdemes egy alapos tisztítással kezdeni, de ne lehetőleg ne használjunk slagot vagy erős vízsugarat, mert a nagy nyomású víz behatolhat a csapágyakba és az apró résekbe, és kimoshatja a kenőanyagot, illetve korróziót okozhat. Többnyire megteszi egy egyszerű nedves rongy is. 

Gumik, kerék

Ha télen nem használtuk a bringát, a pumpálást biztosan nem ússzuk meg, mert a több hónapos kényszerpihenő alatt valamennyire biztosan leeresztettek a gumik. Vizsgáljuk meg a külső abroncsok állapotát, hogy mennyire kopottak, és nincsenek-e kirepedezve.

A pumpálást biztosan nem ússzuk meg

Nézzük meg a küllők feszességét is, és ha felütés, azaz a nyolcas van a kerékben, sokat segíthet a centrírozás. Hacsak nem vagyunk profik, utóbbit inkább bízzuk szakemberre.

Fékek, bovdenek

Ellenőrizzük a fékeket, mennyire fognak, lehet, hogy csak állítani kell, hogy megbízhatóan működjenek, de az is elképzelhető, hogy alkatrészeket kell cserélnünk. Vizsgáljuk meg a fékbetétek állapotát, ha túlságosan kopottak, vegyünk újat helyettük. Az elhasználódott fékpofával nem tudunk kellő mértékben lassítani, megnő a fékút, ami balesetveszélyes. Arról nem is beszélve, hogy ha nagyon kopott a fékpofa, az más, drágább alkatrészeket is tönkretehet. A bovdeneket is nézzük át, ha már nem mozognak elég finoman, esetleg kezdődő szakadást, rojtosodást tapasztalunk, akkor a bovden megérett a cserére. 

Lánc, váltó, lánckerekek

Aki télen sem tette le a biciklit, annak a hajtás alkatrészeire különös figyelmet kell fordítania, ugyanis a téli latyak és csapadék, az utak sózása, valamint az apró szemcsék szinte megeszik a láncot és a lánckerekeket. De azok sem hagyhatják ki ezt a lépést, akik tavasszal veszik elő a kerékpárt. 

Érdemes a láncot és a lánckerekeket alaposan áttörölni, hogy a rárakódott szennyeződést letakarítsuk. A precízebbek időnként valamilyen tisztító szerben is megfürdethetik az elkoszolódott láncot, bár ez már komolyabb szaktudást és odafigyelést igényel.

Könnyebb lesz tekerni, és pontosabb lesz a váltó, ha odafigyelünk a hajtás karbantartására

Ha letakarítottuk a láncot és a lánckerekeket, kezeljük speciális lánckenő anyaggal, amiből a spray a legkényelmesebb. Fontos, hogy kimondottan kerékpárokhoz ajánlott szert használjunk, az univerzális kenőolaj csak ideig-óráig hatásos. Ha viszont jól elvégeztük a hajtás alkatrészeinek a kenését, sokkal csendesebben, könnyebben és pontosabban fog működni a hajtás és a váltó.

Kötelező tartozékok

Ha műszakilag rendben van a bringa, szánjunk időt a kötelező tartozékokra is. Működik-e még a csengő? Nem hagytuk el valamelyik küllőprizmát? De a legfontosabbak a lámpák. Ellenőrizzük, hogy az elemes típusok elegendő fényt adnak-e még, mert könnyen lehet, hogy a télen teljesen lemerültek. Ha kell, cseréljük az elemeket, az akkumulátoros fajtákat pedig töltsük fel teljesen.

Ha nincs komoly gond a bringával, akkor az alapvető tavaszi felkészítést bárki elvégezheti otthon. De a szervizek is kínálnak különböző karbantartó-átvizsgáló csomagokat azoknak, akik nem akarnak ezzel foglalkozni, nem értenek hozzá vagy nincs idejük rá. De nem árt időben felkeresni egy szakembert, mert a tavaszi szezon kezdetén szinte minden szervizben teltház van, lehet, hogy csak hetekkel későbbre kapunk időpontot. Akár magunk végezzük, akár szakemberre bízzuk kerékpárunk tavaszi felkészítését, semmiképp se feledkezzünk meg róla, mert a kifogástalan műszaki állapotú bringával a balesetveszély is csökken, biciklink pedig meghálálja a gondoskodást. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történtünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.25
Több mint 20 év után megújult a márka logója és vizuális arculata – írja honlapján a német....
2024.04.25
Tudja mi a különbség a sales maneger, a business development manager és account manager munkakörök....
2024.04.25
A Porsche újabb változattal teszi teljessé a 2023-ban teljes modellfrissítésen átesett Cayenne....
2024.04.25
A Magyarországon működő járműipari vállalatok, beleértve a nagy autógyárakat és azok széles....
2024.04.25
A BMW Group debreceni gyára és a Lufthansa együttműködése révén kapacitás bővítés valósult meg a....
2024.04.25
A Hyundai Motor Company a németországi Nürburgring versenypályán tesztelte az IONIQ 5 N - a márka....
2024.04.25
A Blaha Lujza téri állomáson végeznek műszaki mentést a tűzoltók - írta a Katasztrófavédelem....
2024.04.25
Komoly mérnöki feladatot könnyít meg a két vállalat közös fejlesztése: a villamosenergia-....
2024.04.25
Július 1-jétől Achim Grewe Dr. Patrick Heineckétől veszi át az igazgatóság Pénzügy, IT, Beszerzés....
2024.04.25
Súlyos közlekedési baleset történt az A4-es autópályán Bruck közelében a magyar határ felé vezető....