Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai – Hogyan szállítsak kerékpárt? | Autoszektor

Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai – Hogyan szállítsak kerékpárt?

2020.07.26.

A nyári szezonban sokan viszik magukkal a biciklijüket a nyaralásra, vagy bringatúrára indulnak. De hogyan lehet biciklit szállítani vonaton és autóval? És mi a helyzet a közösségi közlekedéssel? Segítünk, tarts velünk!

Ha kerékpártúrára indulsz, gyakran vonattal kell eljutni oda, ahonnan kezdődik a tekerés. Mások autóval mennek nyaralni, és magukkal szeretnék vinni a kerékpárjukat is, hogy helyben azzal közlekedjenek. De hogyan szállítsunk biciklit? És Budapesten milyen járatokra lehet bringával felszállni? Összeszedtünk a legfontosabb tudnivalókat. 

Kerékpárszállítás a Budapesti Közlekedési Központ járatain

A városokban a rövidebb, 5 kilométer alatti utazásokra a leghatékonyabb eszköz a kerékpár, nagyobb távolságok esetén viszont érdemes a közösségi közlekedéssel kombinálni a bringázást. Budapesten a HÉV-vonalakon kívül több villamoson és buszon, dunai hajókon és az egyik trolijáraton szállíthatunk kerékpárt.

Általános szabályok:

  • Egy ember csak egy kerékpárt szállíthat, a bringa nem lehet nagyobb 180 x 130 x 70 centiméternél. 
  • A kerékpárszállításhoz vonal- vagy gyűjtőjegyet kell érvényesíteni, és bringásnak is váltania kell jegyet. Van kerékpárbérlet is, 540 forintba kerül 30 napra. 
  • Csak olyan biciklivel lehet felszállni a villamosra, amelyet biztonságosan lehet rögzíteni. Például a fekvőkerékpárt nem lehet tépőzárral rögzíteni, ezért nem szállítható villamoson. Speciális, például szállító-, tandem- vagy motoros kerékpárok szintén nem szállíthatók.
  • A járművezető zsúfoltság vagy az utasok akadályoztatása esetén megtilthatja, hogy kerékpárral felszállj.

HÉV: 5, 6, 7, 8, 9

A HÉV-szerelvényeken a középső kocsi végén található az a terület, ahol egyszerre négy bringát is lehet szállítani. A megállók peronjára egy felfestett kerékpáros piktogram jelzi, hol kell felszállni. A HÉV-kocsikban csak a kijelölt helyen szabad biciklit szállítani, akkor is, ha az engedélyezett területen már nem fér egy több bringa. 

Villamosok: 17, 41, 56, 56A, 59, 59A, 59B, 60, 61

A budai fonódó villamoshálózaton nemrégiben újabb 62 villamoskocsin vezették be a kerékpárszállítási lehetőséget, ezzel csaknem megduplázódott azoknak a villamosszerelvényeknek a száma, amelyekre biciklit is fel lehet vinni. Ezt egy kerékpáros piktogram jelzi a villamoszerelvényeken. Kocsinként egy biciklit lehet szállítani, a bringát a kocsi végében felszerelt tépőzárral kell rögzíteni.

A villamosokon szállított kerékpárt tépőzárral kell rögzíteni (Fotó: BKK)

A 60-as villamoson – a fogaskerekűn – a vonat hegy felőli kocsijának hátsó ajtajánál van kialakítva bringaszállításra alkalmas hely, itt 16 kerékpár is elfér. 

Buszok: 65, 65A, 165, 212

A buszokon is az ajtóknál elhelyezett piktogram mutatja, hol lehet biciklivel felszállni. Az Ikarus 200-asoknál a hátsó ajtónál lehet kerékpárt szállítani, az Ikarus 400-as és MAN típusú járműveknél a középső ajtónál lévő, a babakocsik tárolására kijelölt területet használhatják a bringások. Egy buszon legfeljebb 2 bicikli szállítható. 

További BKK-járatok kerékpárszállítási lehetőséggel:

Hajójárat: D11, D12, D14

Trolibusz: 77

Kerékpárszállítás vonaton

MÁV-nál egyre több járaton lehet biciklivel utazni, de azért az utazás előtt nézzük meg, hogy az általunk kinézett vonaton van-e erre lehetőség. A szabályok nagyon terjedelmesek, de mutatjuk a legfontosabbakat. Kerékpár alapvetően minden vonaton szállítható, ahol az nincs tiltva, de mindig nézzük meg a menetrendet, mi érvényes az általunk kinézett járatra. 

Ha nincsen bringás piktogrammal jelölve a járat, akkor is lehet 2-2 darab biciklit szállítani a vonat első vagy utolsó kocsijában. Jó hír, hogy a 20 collnál nem nagyobb kerekű biciklik ingyen vihetők fel a vonatokra, a kemping kereke éppen ekkora. Emellett a bérletes utasok is díjmentesen szállíthatnak kerékpárt.

Vannak olyan útvonalak, amelyeken kötelező a kerékpáros helyfoglalás. A népszerű bringás helyekre közlekedő vonatokon pedig gyakran külön bringaszállító kocsi is közlekedik, ebbe 28 biciklit lehet bepakolni. Csoportos utazás esetén érdemes előre szólni, hogy bővíthessék a kerékpárszállítási kapacitást. Kerékpárt szállítani valamennyi budapesti elővárosi vasútvonalon lehet. 

Ha bringával szeretnél vonatozni, kerékpárjegyet kell váltanod (Fotó: MÁV)

Ha bringával szállnál fel a vonatra, kerékpárjegyet kell váltanod. Ennek ára 50 kilométer alatt egységesen 235 forint, fölötte pedig övezetenként növekszik. Van kerékpáros túrajegy is a Balatonra, a Tisza-tóra és a Fertő tóra. Ezt elég egyszer megvenni egységesen 420 forintért, és amíg a jegy érvényes, az érintett vasútvonalon akárhányszor lehet biciklit szállítani. Persze minden útra érvényes menetjegy is kell hozzá a bringásnak. 

Kerékpárszállítás autóval 

Az autóval való kerékpárszállításnak alapvetően kétféle módja van, kivéve, ha kisteherautóval közlekedünk, és egyszerűen betesszük a bringákat a kocsiba. Az egyik megoldás a kocsi tetejére szerelhető kerékpártartó, amelyre akár több biciklit is rögzíthetünk. Hátránya, hogy elég macerás fel- és lepakolni a bringákat, és magasabb lesz tőle az autó. Ez nem csak egy teremgarázsban lehet probléma, de nagy sebességnél megnövekszik a légellenállás, többet fogyaszt majd az autó. 

Az autós kerékpárszállítás egyik változata, ha a tetőn visszük a bicikliket (Fotó: Unsplash)

A másik lehetőség az autó hátuljára felerősíthető bicikliszállító, amelyet legtöbbször a vonóhorogra vagy a hátsó ajtóra rögzítik. Ebben az esetben arra kell felkészülni, hogy a biciklik hosszabbak, mint az autó szélessége, ezért oldalirányban túlnyúlnak a kocsin. Körülményes lehet hozzáférni a csomagtartóhoz, és ha a kerékpárok kitakarják a lámpákat, olyan modellre van szükség, amelynek beépített lámpája van. Szerencsére a hátsó rendszámot már gond nélkül áthelyezhetjük az autóról a tartóra, pár éve ez egyáltalán nem volt ilyen egyértelmű.

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.04.30
Egyedülállónak nevezte a HungaroControl új távoli toronyirányítási rendszerét a beruházás keddi....
2025.04.30
Esküdöznek, hogy javítanak a beltér minőségén. ..
2025.04.30
A Honda igazán magasra teszi a lécet a Nemzetközi Jazznapon a díjnyertes Jazz e:HEV, valamint a....
2025.04.30
Egy ittas román sofőr okozott balesetet az M5-ös autópályán, Lajosmizsénél: átszakította a vadhálót....
2025.04.30
A Peugeot kombik története és sikerszériája, több mint 75 évre nyúlik vissza. Igazi kasszasikerek,....
2025.04.30
Bár nem lesz elektromos népautó, mégis hatalmas érdeklődés övezi az Enyaqnál egy mérettel kisebb....
2025.04.30
Kamionba hajtott egy kisbusz az M3-as autópálya 209-es kilométerszelvényénél, Hajdúnánás térségében....
2025.04.30
Bár a Toyotának több más globális autómárkában is van részesedése, ezúttal saját beszállítóját és a....
2025.04.30
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós, 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére -....
2025.04.30
Eredeti ötlete támadt a Fordnak: arra kérte a kínai formatervezőket, hogy gondolják újra a....