Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
Az elmúlt hetekben Magyarországra is megérkezett az igazi tél, mindenhol kemény mínuszok vannak az országban. Ilyenkor a vastag kabát vagy dzseki alapöltözetnek számít, mert jól védenek a hideg és a szél ellen. Ám autóba ülve kifejezetten veszélyesek lehetnek, főleg a gyerekek számára – hívta fel a figyelmet a Baleset-megelőzés Facebook-oldal.
Ennél vastagabb kabát már veszélyes lehet
A vastag téli gyerekruhákat általában vattával, műszállal vagy puha anyaggal bélelik, a ruha külső felülete pedig csúszós, hogy így biztosítsák a szélállóságot és a vízlepergető hatást. Emiatt viszont nem javasolt, hogy a gyerekeket télikabátban kössük be a gyerekülésbe, és egyáltalán nem azért, mert így nehezebb becsatolni az öveket.
Nem elég biztonságos a rögzítés
Súlyos sérüléseket szenvedhetnek
Több ütközési tesztet is végeztek téli ruhába öltöztetett gyerekbábukkal, az eredmény pedig megdöbbentő volt: a csúszós téli ruha miatt a gyerek kicsúszott az öv szorításából, és tehetetlenül csapódott előre. De ha ülésben is maradt, akkor komoly hasi vagy belső szervi sérüléseket szenvedett.
Ennek az az oka, hogy a vastag ruha túl sok mozgásteret hagyott a kicsi teste és a biztonsági öv között. Ütközéskor az öv nem feszül meg azonnal, csak valamivel később, miután a kabát bélését áttörte, és elérte a gyerek testét. Ez pedig bőven elég a súlyos sérülések, akár belső vérzések kialakulásához.
Az is előfordulhat, hogy vészfékezés vagy frontális ütközés során felcsúszik a kabát, az öv közvetlenül a pocak elé kerül, a gyerek teste nagy erővel, hirtelen előrelendül, és emiatt következik be sérülés. Akár már egy 50 kilométer/órás sebességnél történő ütközésnél is könnyen kirepülhet a kisgyerek az ülésből, ha a kabát miatt nem tartja elég szorosan a biztonsági öv.
Hasznos tippek a megfázás elkerülésére
Azt már tudjuk, miért nem szabad télikabátban beültetni a gyereket a kocsiba, de mit tehetünk, ha nem szeretnénk őket kitenni a hidegnek és a megfázás veszélyének? Mutatjuk a lehetőségeket:
Indulás előtt felmelegíthetjük az autót, hogy ne legyen bent nagyon hideg, de környezetvédelmi okok miatt ez nem a legjobb megoldás. A mai autókat még a hideg téli napokon sem kell egy-két percnél többet járatni indulás előtt, ennyi idő alatt viszont nem igazán melegszik be az utastér.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történtünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!