Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai – Egyre népszerűbb a téli bringázás | Autoszektor

Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai – Egyre népszerűbb a téli bringázás

2021.02.07.

Sokkal többen kerékpároztak Budapesten 2020-ban, mint egy évvel korábban, a legnagyobb növekedést decemberben mérték.

Budapesten 15 százalékkal többen bicikliztek 2020-ban, mint 2019-ben. Az öt aszfaltba épített fővárosi kerékpárszámláló még soha nem mért ilyen sok, összesen több mint 2,7 millió bringás áthaladást egyetlen évben. Meglepő, de mindenképpen jó hír, hogy decemberben volt a legnagyobb „bringás boom” az előző év azonos hónapjaihoz képest: 2020 decemberében 65 százalékkal többen tekertek a fővárosban, mint 2019 decemberében.

Tavaly decemberben nagyott nőt a budapesti kerékpáros forgalom

A Magyar Kerékpárosklub szerint a növekedést egyszerre okozhatta, hogy a koronavírus-fertőzést sokan a távolságtartást biztosító biciklis közlekedéssel akarták elkerülni, illetve a korlátozások idején is könnyen elérhető testmozgást, szabadidős tevékenységet nyújt a bicikli. Közrejátszhatott az is, hogy 2020-ban lezárták a 3-as metrót, a csepeli HÉV-et, ami sok embert bringára ültethetett. A növekedés nem a járvánnyal kezdődött, már januárban is 28 százalékkal több kerékpárost mértek a számlálók, mint egy évvel korábban.

Hidegben máshogy viselkedik a bringa

Ahogy a budapesti kerékpározási adatok is mutatják, bringázni télen is lehet, ugyanolyan egészséges és praktikus közlekedési eszköz, mint máskor, de nem árt néhány dologra odafigyelni. Például a hidegben megnő a fékút, mert a kemény fékpofák kevésbé fognak, hajlamosak a repedezésre és a törésre is. Érdemes gyakran ellenőrizni a fékeket, és válasszunk hideg és nedves időre kifejlesztett betéteket. Az olaj dermedése miatt a tárcsafékek is lassabban reagálhatnak a fékkar meghúzására.

Télen megnő a fékút, és jobban amortizálódnak az alkatrészek

Ügyelni kell a gumira is: a csúszós utakon az alacsony légnyomás a megfelelő, ilyenkor jobb a gumi tapadása. A megoldás olyan „ballonosabb” gumi, amely kisebb nyomás mellett is ellenáll a defekteknek. A zord időjárás és az utak sózása miatt télen jobban amortizálódnak az alkatrészek. A kenőanyagok, a gumik megdermednek, és a mozgó alkatrészek összébb szorulva csiszolják egymást, emiatt fokozottan kell figyelni a kerékpár tisztán tartására és az alkatrészek kenésére.

Mit vegyek fel téli bringázáshoz?

A mostani enyhe télen valamelyest kisebb a jelentősége, de a megfelelő öltözék nagyon fontos, ha hidegben kerékpározunk. Ha nem öltözünk fel jól, akkor amellett, hogy kellemetlen élmény lesz a tekerés, hosszú távon akár az ízületeket is tönkreteheti a fagyos levegő. Így öltözködj, ha télen biciklizel:

  • Ne csak lélegző, hanem szél- és vízálló legyen a téli kerékpáros ruha. A speciális, technikai viseletek mellett a jól megválasztott réteges öltözködéssel is elérhetjük a hármas hatást.
  • Általános szabály: úgy öltözzünk fel, hogy az elindulás pillanatában még fázunk egy kicsit. Tekerés közben sokkal több hőt termelünk, egy ponton túl pedig a legjobb technikai öltözetek sem tartanak szárazon.

A téli kerékpározáshoz fontos a megfelelő öltözék

  • A sapka alapvető kellék, de mellette érdemes sálat vagy nyakmelegítőt is használni, ha nem olyan a kabátunk, hogy állig fel tudjuk húzni. Nem túl jó érzés úgy bringázni, hogy a kabát nyakánál úgy befúj a menetszél, hogy még a köldöködnél is érzed! Kesztyűben érdemes válogatósnak lenni: az adott hőmérséklethez illő bringás kesztyű, esetleg egy kevésbé ormótlan síkesztyű a jó választás.
  • Ha megvan a megfelelő ruházat, védjük meg a sártól és a latyaktól! Sárvédőkből télen csak a pálcás, villán és vázon rögzíthető, a fél kereket lefedő modellek jöhetnek szóba, mert ezek nemcsak minket védenek, hanem a bringát is.

Az őszi-téli kerékpározás legfontosabb kelléke a világítás, hiszen ezekben a hónapokban a láthatóság még kritikusabb kérdéssé válik. A világításszettünk tartalmazzon egy nagy fényerejű első lámpát, hiszen észre kell vennünk a jeges, csúszós talajt is. A láthatóságunk nemcsak az első és hátsó lámpákon múlik, a ruhánkon és a kerékpáron elhelyezett fényvisszaverő csíkok, valamint az élénk színű ruhadarabok sokat javíthatnak azon, mennyire könnyű észrevenni minket a sötétben.

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.19
A Mazda Motor megkezdte a MAZDA MX-30 e-SKYACTIV R-EV európai modelljének sorozatgyártását a....
2024.04.19
A hétvégén a Róma mellett található Vallelunga versenypályán kezdődik a túraautósok....
2024.04.19
A sanghaji aszfaltcsíkon öt év után rendeznek újra F1-es versenyt. ..
2024.04.19
Két ember meghalt, miután három autó összeütközött a XVIII. kerületben, a 4-es főút Liszt Ferenc....
2024.04.19
Ideiglenes kényszermegoldásokkal hozná versenyképes pozícióba az európai gyártókat az Európai....
2024.04.18
Vadat gázolt egy autó Fertőboz és Hidegség között - írja a Katasztrófavédelem az esti tíz után. ..
2024.04.18
A HangZóna mai vendége Piri András, a Q-Service partnerhálózati vezetője, a Young Car Mechanic....
2024.04.18
A rendőrség kijelölte a péntek reggeltől szombat reggelig tartó ellenőrzések helyszíneit - írja a....
2024.04.18
A Hyundai az éllovas ezen a furcsa sztrádán.   ..
2024.04.18
A gyermekek önállóan alapvetően gyalogosként vagy kerékpárosként vesznek részt a forgalomban, míg....