Tóbiás és Balambér kalandjai – Milyen gyerekülést válasszak? | Autoszektor

Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Tóbiás és Balambér kalandjai – Milyen gyerekülést válasszak?

2019.04.28.

Hatalmas a kínálat, nem könnyű eldönteni, melyik a legjobb választás. Megmutatjuk, mire figyelj gyerekülés vásárlásakor, és hogyan használd, hogy a legnagyobb védelmet nyújtsa. Tarts velünk!

Tóbiás és Balambér legutóbbi közlekedési kalandjában megmutattuk, hogyan utazhatnak a gyerekek az autóban: a legfontosabb szabály, hogy elöl 150, hátul pedig 135 centiméteres magasság alatt kötelező a gyerekülés használata. Most arról lesz szó, hogy milyen típusú ülések vannak, hogyan válasszunk, és mire figyeljünk a használatkor.

A gyerekülések kategóriái

0: 10 kilogrammig

0+: 13 kilogrammig

I: 9-18 kilogramm

II: 15-25 kilogramm

III: 22-36 kilogramm

A megfelelő méret a legfontosabb szempont, ha gyerekülést választunk. A legkisebbek minden esetben menetiránynak háttal utaznak a babahordozóban. Léteznek olyan típusok, amelyeket az autó biztonsági övével kell rögzíteni, de kényelmesebb és biztonságosabb az isofixes megoldás. Ilyenkor egy bázistalp kapcsolódik az autóban található fix rögzítési pontokhoz, majd ebbe a talpba lehet bepattintani az ülést. Nagy előnye, hogy jóval kisebb az esélye annak, hogy rosszul kötjük be a gyereket. A biztonsági öves termékeket kissé bonyolultabb használni, de szerencsére minden ülésen rajzok mutatják a helyes használatot.

 

A babahordozóban mindig menetiránnyal hátnak utaznak a gyerekek (Fotó: Flickr/Your Best Digs)

A nagyobb gyerekeknek szánt ülésekben többnyire menetiránnyal szemben ülnek a csemeték. A legbiztonságosabbak a pajzsos típusok. Ezeknél a gyerek mellkasa előtt egy párnázott védőpajzs található, amelyet az autó biztonsági öve rögzít. Más kérdés, hogy mennyire szeretik ezt a kicsik. Ezért is fontos, hogy vásárlás előtt mindig próbáljuk ki a gyerekkel az ülést, kényelmes-e neki, hogyan érzi benne magát. A nagyobb, 15 kiló fölötti gyerekeknek szánt ülésekben már általában nincs saját biztonsági öv, hanem az autó biztonsági övével kell rögzíteni a gyereket.

Nem elég jót venni, használni is tudni kell

A gyereküléseket is úgy ellenőrzik, mint az autókat, törésteszteken vizsgálják, mennyire biztonságosak. Vásárlás előtt érdemes átböngészni ezeket a teszteket, melyik termék milyen értékelést kapott, mert nem mindig a legdrágább nyújtja a legnagyobb védelmet. 

De a legbiztonságosabb gyerekülés sem ér semmit, ha nem használjuk, vagy rosszul kötjük be a gyereket. A legfontosabb, hogy mindig gyerekülésben, becsatolva utazzanak, akkor is, ha csak a pár utcányira lakó nagyiékhoz ugrunk el. Ha a gyerekek azt látják, hogy a szülők is használják a biztonsági övet, nekik is természetesen lesz, még szólnak is, ha anya vagy apa elfelejtené bekötni őket.

 

A gyerekeknek is természetes, hogy bekötve utaznak

Sajnos az is gyakori, hogy a szülők nem kötik be elég stabilan a gyerekülést, ami így nem nyújt elegendő védelmet. Az is sokszor előfordul, hogy túl lazán hagyják a gyerekülés saját biztonsági övét, pedig a gyártók azt javasolják, olyan szorosra kell meghúzni, hogy csak két ujjunk férjen be alá. Az sem biztonságos, ha télen kabátban tesszük be a gyereket az ülésbe, mert a vastag ruha miatt nem lehet jól becsatolni az övet.

Háttal biztonságosabb

Magyarországon nincs arra vonatkozó előírás, meddig  kell háttal utaztatni a gyereket. Amíg babahordozóban vannak, ez nem is kérdés, azokat másképp nem is lehet rögzíteni az autóban. Néhány országban viszont 2 éves korig, Svédországban és Norvégiában pedig 4 éves korig kötelező háttal szállítani a kicsiket. Nem véletlenül: a gyerekek nagyjából 4 éves korukra érik el azt a testi fejlettséget, hogy egy ütközés vagy durva fékezés esetén elviseljék a hirtelen lassulást.  Emiatt ameddig csak lehet, utazzon a gyerek menetiránynak háttal. A babahordozó a legbiztonságosabb gyerekülés, így érdemes addig használni, amíg csak lehet. Ám amikor a fejtetője már túlnyúlik a hordozón, nagyobb ülésre kell váltani.

 

Ilyen az isofixes rögzítés (Fotó: Flickr/Aaron Yoo)

Új szabvány, nagyobb biztonság

Jelenleg az ECE R44/04-es szabvány vonatkozik a gyerekülésekre, ezt a termékek címkéjén is feltüntetik. 2013-ban viszont bevezették az R129-es – barátságosabb nevén i-Size – szabványt. 

Az i-Size előnyei:

15 hónapos korig menetiránynak háttal kell bekötni a gyerekülést

kötelező Isofix rögzítés

nagyobb oldalirányú védelem

testsúly helyett magasság szerint vannak a kategóriák

Az i-Size további előnye, hogy a gyerek növekedésével nem kell olyan gyakran cserélni az ülést. Születéstől körülbelül 4 éves korig, nagyjából 40-105 centiméteres magasság között egy üléssel megoldható, amihez korábban két termék kellett. Jelenleg a két szabvány párhuzamosan van életben, a régebbi üléseket nem kell lecserélni, de mivel az i-Size biztonságosabb, ha tehetjük, inkább ilyet válasszunk.

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.27
A tavasz az az időszak, amikor már alig várjuk, hogy útnak induljunk az autónkkal a szabadba,....
2024.04.27
Hasznos és gyakorlatias útmutató. ..
2024.04.27
Baleset miatt egy sávon halad a forgalom az M1-es autópálya Budapest felé vezető oldalán....
2024.04.27
Hétszemélyes elektromos luxusterepjárót dob az európai piacra Kína egyik legrégebbi autómárkája, a....
2024.04.27
Dízel helyett zöldárammal biztosítják a repülőgépek energiaellátását tizennégy állóhelyen a Liszt....
2024.04.27
Sok remek és izgalmas autót, rengeteg tesztet és persze rendkívül szoros küzdelmet hozott az Év....
2024.04.27
A BMW Group Magyarország közel háromszáz ügyfele ismerkedhetett meg a bajor prémiumgyártó tisztán....
2024.04.27
Kezdetét vette a június 8-ig tartó, Közlekedik a család elnevezésű országos közlekedésbiztonsági....
2024.04.27
Összesen hatan utaztak a sérült járművekben – jelentette az Országos Katasztrófavédelmi....
2024.04.27
A Nissan kiterjesztette a következő generációs NissanConnect szolgáltatásainak elérhetőségét....