Tóbiás és Balambér kalandjai
Még nem olvastátok el a mese első részét? Kattintsatok IDE.
Tóbiás nagyon örül, hogy elmehetett a KRESZ-Parkba
A KRESZ-park előtt már ott állt OBB Marci, a rendőr, és mosolyogva üdvözölte őket:
- Köszöntelek benneteket a KRESZ-parkban. Ám mielőtt bemennénk, még pár dologról említést kell tennem. Először is: ki tudná nekem megmondani, mit is jelent az a szó, hogy KRESZ?
Léna természetesen azonnal a magasba lendítette a kezét – Léna nagyon okos egérke volt, szinte mindent tudott. Egon szerint ez nyilván azért lehetett, mert Léna folyton különféle könyveket olvasgatott, és Egon meg volt róla győződve, hogy valahol a könyvekben lehet elrejtve az okosság… Ám nem csak Léna jelentkezett, hanem pár pillanat múlva Tóbiás keze is a magasban kalimpált- és OBB Marci éppen őt szólította fel.
- Nos, Tóbiás, tudod-e, mit jelent a KRESZ?
- Tudom ám! A KRESZ egy rövidítés, amit azért használunk, hogy ne kelljen mindig az egész hosszú nevét kimondani, hogy: Közúti Rendelkezések Egységes Szabályozása!
- Okos kölyköcske vagy, Tóbiás, valóban így van. – dicsérte meg Marci. – Tehát: Közúti Rendelkezések Egységes Szabályozása. És ahhoz, hogy a szabályokat be tudjuk tartani, különféle jelzésekre, útmutatásokra van szükségünk. Ki tudná megmondani, milyen jelzések és útmutatások segítenek bennünket a helyes közlekedésben?
A gyalogos forgalmat irányító közlekedési lámpa
- Én! Én! Én! – jelentkezett buzgón újból Léna – Ahogy megyünk az úton, különböző táblák és lámpák jelzik, mit szabad és mit nem!
- Remek válasz! – helyeselt OBB Marci, a rendőr –Valóban lámpák és táblák jelzik, mit szabad és mit nem. A közlekedési lámpát ugye mindnyájan ismeritek?
- Igen, persze, hogy ismerjük! – kiabálta az osztály, és szépen, kórusban elszavalták azt a kis versikét, amit még a Tanító néni tanított nekik a közlekedési lámpáról:
„Pirosnál tilos! Sárgánál várj! Zöldnél indulhatsz! Ez a szabály!”
A Tanító néni büszkén nézett végig az osztályon, és OBB Marci is roppantul meg volt elégedve. Ám máris következett egy újabb kérdés:
- És mit tudtok a közlekedési táblákról?
Ekkor egy puha, hófehér mancsocska emelkedett a levegőbe. Tóbiásnak még a lélegzete is elállt: Aranka jelentkezett a válasszal. Aranka, aki a Város, sőt talán a világ legeslegszebb cicalánya. Legalábbis Tóbiás véleménye szerint mindenképpen…
- A közlekedési táblák többfélék lehetnek – dorombolta selymesen Aranka -, van kör alakú, négyzet alakú és háromszög alakú. Ezen kívül a színük is különbözhet: van, amelyiknek kék a színe, van, amelyiknek piros. De hogy melyik tábla mit jelent, azt már sajnos nem tudom…
- Ügyes vagy, Aranka! – dicsérte meg Marci – Valóban többfélék lehetnek a táblák. Jól figyeljetek, elmagyarázom, melyik fajta mit is jelent: ha négyszögletű kék táblát látsz – ez tájékoztatást jelent: valamire fel akarja hívni a figyelmedet: buszmegállóra, vasútállomásra, parkolóra, étteremre…
- Étterem? Hol? – kapta fel a fejét Egon, de Léna lepisszegte:
- Csüpissszt, te… Még nincs uzsonnaidő… hallgass és figyelj! – OBB Marci, a rendőr már folytatta is:
- … ha kör alakú kék táblát látsz – az utasítást ad neked: melyik a kötelező haladási irány, hol ér véget a kerékpárút, milyen sebességgel szabad menni…
- Milyennel, milyennel… Hát a leggyorsabbal, amivel csak bírsz! – szólt közbe Roland, a rókafiú, de Léna olyan lesújtó pillantást vetett rá, hogy inkább elhallgatott. OBB Marci folytatta:
- … a piros szélű háromszög alakú tábla minden esetben veszélyre figyelmeztet: veszélyes útkanyarulatra, veszélyes lejtőre vagy emelkedőre, csúszós útra, kőomlásra…
- … vagy Rolandra… - súgta oda Tóbiás Egonnak. Halkan felkuncogtak, ám Léna ismét csak egy lenéző pillantásra méltatta a sugdolózókat.
- … és végül ott vannak a piros szélű kör alakú táblák, melyek tiltást jeleznek: mi az, amit semmiképp sem tehetsz meg: sebességkorlátozást mutat, hogy hová nem szabad behajtani vagy hogy az adott úton milyen járművel nem lehet közlekedni. Röviden ennyi, gyerekek. De a biztonság kedvéért a fontosabb dolgokat ismételjük át még egyszer!
- És most mehettek! – tárta szélesre a KRESZ-park kapuját OBB Marci – Csak óvatosan, ügyesen, a szabályoknak megfelelően! Ha bárkinek kérdése lenne, forduljon hozzám bizalommal.
Azzal OBB Marci és a Tanító néni letelepedtek a park szélén egy padra, és onnan figyelték tovább a gyerekeket.
Tóbiás, Egon és Léna együtt barangoltak a KRESZ-parkban.
Ezen a képen láthatjátok, hogy melyik tábla mit jelent!
- Valahogyan meg kéne jegyezni, melyik tábla mit jelent… - gondolkodott Léna – Lássuk csak, először is itt vannak ezek a négyszögletű kék táblák: ezek tájékoztatást adnak, megmutatják, mi hol van, ezért ezek az „okos-táblák”…
- Höhö! – rikkantott Egon – Akkor képzeljük el, hogy egy ilyen kék táblába bele van rajzolva Léna! Hiszen Lénától mindent megtudhatunk, ő mindent tud! Höhö! Léna egy „okos-tábla”!
Tóbiásnak roppantul tetszett az ötlet. Léna először ugyan úgy tervezte, hogy megsértődik ezen, ám aztán mégis elfogadta: igazán hízelgőnek találta, hogy Egon egy „okos-táblához” hasonlítja őt.
- Ám legyen. Jegyezzük meg a négyszögletű, kék színű „okos-táblákat” rólam... – mosolyodott el Léna – Következzenek a kék színű, kör alakú táblák. Ezek utasítást adnak, mit hogyan kell csinálnunk.
- Megvan! Megvan! – kiabált most Tóbiás – Ezt jegyezzük meg a Tanító néniről! Hiszen ő is mindig utasításokat ad, és megmondja, hogy mit hogyan kell csinálnunk! Képzeljük azt, hogy egy kék színű, kör alakú táblába bele van rajzolva a Tanító néni!
- Ha belefér… - tette hozzá kaján mosollyal Egon. Léna újabb megsemmisítő pillantást vetett rá, és folytatta:
- Akkor most nézzük a piros szélű, kör alakú táblákat. Ezek tiltanak; azt mutatják, mit nem szabad megtennünk.
- Na, akkor ebbe a táblába annyi mindent rajzolhatnánk, hogy csak na… - csattant fel Egon - Hiszen mást sem hallok naphosszat, mint hogy ezt nem szabad, meg azt nem szabad, meg ezt ne csináld, meg azt ne csináld… Ne verd le a vázát, ne húzd az öcséd fülét, ne edd meg az összes csokit, ne ugrálj az ágyadon, ne beszélj teli szájjal, ne töröld a lekváros kezedet az asztalterítőbe….
- Hát… - sóhajtott Tóbiás – Szerintem bőven elég, ha a piros színű, kör alakú tábláknál Egonra gondolunk, és arra – tette hozzá széles vigyorral -, hogy mennyi mindent nem szabad egy olyen kis békának, mint Egon.
Léna még mindig Egont bámulta szemrehányóan:
- Egon! Te tényleg húzod az öcséd fülét? És beletörlöd a kezedet az asztalterítőbe?
Egon zavartan bámulta a földet, és arrébb rúgott egy kavicsot.
- No, hát csak példának mondtam. Véletlenül ez jutott eszembe….
- Véletlenül, véletlenül… - csóválta a fejét Léna – No, de nézzük végül a piros színű, háromszög alakú táblákat. Ezek jelentik a veszélyt. Mi lehet ránk nézve veszélyes…
Ám ebben a pillanatban hangos füttyögések és rikkantgatások közepette villámsebesen elszáguldott mellettük Roland, a rókafiú vadonatúj, tűzpiros biciklijén. Mindhárman megrémültek, Egon még az egyensúlyát is elvesztette, és lehuppant a fűbe. Döbbenten bámultak utána, aztán szinte egyszerre kitört belőlük a nevetés:
Roland a rosszcsont rókafiú mindig szabálytalankodik, emlékeztek mi történt vele az hangoskönyv CD első részében?
- Roland! A veszélyt jelző piros színű, háromszög alakú táblába igazából Rolandot kellene belerajzolni! Bizony-bizony! Itt a veszély! Itt van Roland!
A délelőtt további része remekül telt. Mindenki ügyesen és körültekintően közlekedett a KRESZ-parkban, ki biciklivel, ki kisautóval, ki csak gyalog… OBB Marci további érdekes történeteket mesélt a gyerekeknek a nagyvárosi közlekedésről. Szépen sütött a nap, a kölyköcskék nagyon jól érezték magukat – kivéve persze Rolandot, a rókafiút, akit féktelen száguldozása közben OBB Marci ügyesen elkapott, és jól megdorgálta:
-Ejnye-bejnye, Roland! Hát már megint nem figyeltél! Pedig annyiszor hallhattad már, hogy a közlekedési szabályok betartása mennyire fontos! Ez bizony nem tréfadolog, fiacskám! Nem szabad veszélyeztetni mások biztonságát! Akár meg is sérülhetett volna valaki – valaki más, vagy akár te magad is! Még szerencse, hogy itt, a KRESZ-parkban vigyázunk rátok. De ha ezeket a szabálytalanságokat az utcán vagy az úttesten követted volna el, akkor bizony nagyon nagy bajban lennél!
Ezután OBB Marci leültette Rolandot egy jókora Stop-tábla alá, ahonnan egész délelőtt nem mozdulhatott.
Tóbiás annyi mindent tanult aznap, és annyira jól telt a napja, hogy hazafelé menet alig várta már, hogy elmesélhesse kisöccsének, Balambérnak, milyen remek is volt a kirándulás a KRESZ-parkban…
Tóbiás és Balambér imádják a KRESZ-parkot!
Reméljük, hogy tetszett a mese második része is, és sok minden új és hasznos dolgot megtanultatok belőle. Az alábbiakban összegyűjtöttük Nektek a legfontosabb tudnivalókat, amiket érdemes még egyszer átismételni a történet végén:
Ebben a részben is rengeteg fontos szabályt tanultatok meg. A hangoskönyvet hallgatva még könnyebben megtanuljátok a szabályokat! Rendeljétek meg most! Tóbiás és Balambér Facebook oldalán minden nap friss hírrel és tudnivalóval várunk Titeket!