Tóbiás és Balambér kalandjai
A hidegben is lehet jót mókázni (kép: pixabay.com)
A legjobb, ha 4 éves kora előtt nem kezd el korcsolyázni tanulni a gyerek, 5-6 éves kor előtt pedig felesleges a jégkorongot erőltetni. A koordinációs képesség nagycsoportos korban igazán jól fejleszthető, ha ebben a korban kezdjük el a mozgást, az később transzferhatásként jelentkezik. A korcsolya és a jégkorong hatására erősödik a testképzet és esni is megtanulnak a gyerekek, ami pozitív, és bármilyen sportra váltásnál jól jön. A korai specializációval viszont vigyázni kell, ugyanis ha egy gyerek túl korán szakosodik egyetlen sportra, akkor gátlódik az általános mozgásfejlődése. A megoldás egyszerű, későbbre kellene tolni a dolgot, a gyorskorcsolyát, illetve a shorttracket (rövidtávú gyorskorcsolyát) pedig bőven elég kisiskolás korban elkezdeni, de ezt ritkán szokták hamarabb.
(kép: sielok.hu)
A jégkorcsolya-választás legfontosabb kritériuma Minden esetben nagyon fontos kritérium, hogy a korcsolya jól fogja a bokát oldalirányban. Persze nem kell bebetonoznod a lábad, de ne is törjön meg - különösen fontos ez kezdők esetében. Legalább ennyire fontos, hogy előrefelé viszont engedjen, mert minél nagyobb mértékben előre tudod dönteni a lábszáradat a lábfejedhez képest, annál stabilabb testpocíziót tudsz felvenni. Abban az esetben azonban, ha sűrűbben jársz csúszkálni, érdemes többet áldozni és egy gyöngyvászon-bőr kombincáiójú hokikorcsolyát használni. Nyilván árak tekintetében határ a csillagos ég, de léteznek egészséges kompromisszumok. A magasabb árkategóriás jégkorcsolyák belső része egyféle gyurmás megoldással készül, ami tökéletesen felveszi a lábfej alakját és hosszú időkig "nem is felejti el". Az oldaltartás stabil, az előremozgást hatékonyabban engedi és pengéje is masszív, így hosszú évekig kitart. Nem kell azonban minden áron a legdrágább modelleket választanod. Mérd fel, hogy várhatóan mennyire gyakran fogsz jégre járni és ennek megfelelően dönts.
Nagyon menőn néz ki! (kép: poluspingvinek.gportal.hu)
Adni jó és egy jégkorcsolya nagyon jó ajándékötlet, de egy rosszul megválasztott korcsolya inkább átok, mint ajándék. Mindenképp fel kell próbálni vásárlás előtt, mert például a méretszámozásban lehet jelentős is az eltérés és egy kényelmetlenül szűk, vagy lötyögős koriban nem lesz élvezet a jeget karistolni. A jégkorcsolya élezés is nagyon fontos. Először is, jégpályán kívül szigorúan csak él-védővel járjunk a jégkorcsolyában. Idényenként jellemzően két-három alkalommal célszerű éleztetni, de érzésre is meg lehet állapítani a penge állapotát. Ha simán állsz a jégen és oldalirányba kitolva a lábadat túl könnyen kicsúszik, akkor bizony megérett az élezésre. Emellett kézzel is ki lehet tapintani, ha a rossz minőségű pályán kirecésedett a felület. Ha éppen most hoztad el a boltból a vadonatúj jégkoridat, akkor is érdemes megnézetni a hozzáértő élező-szakemberrel (szaküzlet esetén az eladóval is akár), max azt fogja mondani, hogy pöpec és nem kell éleztetni. Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történtünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!