összehasonlítás

A Teslának szakácskönyve van, a Toyotának konyhája

2020.12.01.

Akio Toyoda higgadt, megfontolt cégvezetőként csak akkor mond véleményt, ha kérdezik. Most kérdezték, ő pedig a tőle megszokott, kíméletlenül elmés módon válaszolt.

Az idei nyár egyik legnagyobb tőzsdei szenzációja volt, amikor a Tesla piaci tőkeértéke meghaladta a Toyotáét (és ezzel az összes többi autógyártóét is). Az amerikai villanyautó-gyártó részvényeinek értéke azóta is szárnyal, de a szakértők már az első pillanatban figyelmeztettek arra, hogy a „sok pénzt ér” nem feltétlenül egyenértékű a „kiváló értékessel”.

Tételesen részletezték az okokat, amelyek miatt a Tesla a nagyobb aktuális tőkeérték ellenére a legkevésbé sem értékesebb vállalat a Toyotánál: A japán autógyártóénál kétszer nagyobb haszonkulcstól kezdve a nagyságrendekkel kisebb gyártási darabszámokon át a tulajdonosi struktúráig számos olyan szempontot lehet találni, ami a Toyota felé billenti a mérleg nyelvét.

A lényeg azonban, emlékeztetnek a szakértők, a kiszámíthatóság és a stabilitás: ha a Tesla néhány év helyett néhány évtizeden át képes fenntartani teljesítményét, valóban kiérdemelheti a világ legértékesebb autógyártója címet, ehhez azonban addig a Toyotának is lesz néhány szava.

Miközben a Business Insider (lásd keretes írásunk) és a hozzá hasonló gazdasági szaklapok hosszasan elemezték a helyzetet, Akio Toyoda, a Toyota elnöke (és egyben a cégalapító Kiichiro Toyoda unokája) nem vesztegette a szót az átlagember által nehezen értelmezhető magyarázatokra. Amikor novemberben a Bloomberg riportere a témára terelte a szót, frappáns hasonlattal válaszolt: „A Tesla azt mondja, náluk van a jövő receptje. A Toyota azonban nem receptekkel foglalkozik: konyhát üzemeltetünk, amiben valódi séfek dolgoznak. Az ő ügyfeleik receptet kapnak, a mi vásárlóink ételt.”

Emellett nem tagadja persze, hogy a Tesla-jelenség katalizátorként gyorsította fel az autóipar elektromos átállását. Az amerikai vállalat olyan innovációkat vezetett be az iparágban, amelyeket egyre szélesebb körben alkalmaznak – ilyen például a fedélzeti rendszerek szoftvereinek vezeték nélküli frissítése. „A Tesla kétségtelenül többet ér ma a tőzsdén, mint a Toyota” – folytatta gondolatmenetét Akio Toyoda. „Ügyfeleinknek azonban nem emelkedő részvényárfolyamra, hanem használható és megbízható autókra van szüksége, abból pedig jelentősen szélesebb választékot kínálunk számukra.”

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.04.27
Bói Loránd helyettes államtitkár szerint a cél a közlekedés fejlesztése Budapesten és a....
2025.04.27
Az Euro NCAP nemrégiben tesztelte az Audi A6 legújabb, 2024-es generációját. Az Avant vagy....
2025.04.27
Ha dugóba kerültél, de semmilyen nyilvánvaló akadályt nem láttál, akkor egy fantomdugóba csöppentél....
2025.04.27
Az 1970-es évekig dízelmotorokat szinte kizárólag generátorokba, hajókba és haszongépjárművekbe....
2025.04.27
Az Osztrák Közlekedési Klub (VCÖ) adatai szerint tavaly 413 kerékpárt loptak el Burgenlandban. Ez....
2025.04.27
A kétszeres világbajnok eddig 13 gyorsaságiból 12-t nyert meg, és fölényesen vezet egy nappal a....
2025.04.27
Kigyulladt egy személyautó trélere az M5-ös autópálya Budapest felé vezető oldalán, Balástya....
2025.04.26
Több mint négymillió utassal zárult a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér első negyedéve. ..
2025.04.26
Elképzelhetetlenül gazdag a termékpalettája az egyre nagyobb tekintélynek örvendő Sanghaji....
2025.04.26
A tavalyi idényben megszerzett újonc bajnoki cím után idén az összetett pontverseny élére tör....