Tengeri hajózás

Tengeralattjáró ütközött a Titanic roncsába

2020.02.02.

Több mint egy évszázaddal azután, hogy egy jéghegynek ütközött és elsüllyedt az Atlanti-óceán északi részén a Titanic, ismét balesetet szenvedett. A napokban jelentették be, hogy egy kétszemélyes tengeralattjáró ment neki a hajóroncsnak hat hónappal ezelőtt, miközben kutatást folytatott és dokumentumfilmet forgatott a legénysége - írja a hirado.hu.

A 2019 júliusa és augusztusa közötti merülés során intenzív és nagyon kiszámíthatatlan áramlatok zavarták a munkát, a jármű alkalmanként véletlenszerűen érintkezett a tengerfenékkel és egy alkalommal a ronccsal – jelentette a műveletet végrehajtó EYOS Expeditions, amely a The Washington Postban is megjelent.

Az atlantai székhelyű RMS Titanic Inc. (RMST) értékmentő vállalat, amelynek kizárólagos joga van műtárgyak eltávolítására a roncsból, dühösen nyújtott be bírósági keresetet, amelyben a cég a belesetről készült felvételeket követeli. 

Az EYOS és a Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) – amely a terület védelméért felel és a fedélzeten megfigyelőt tartott – közel öt hónapja nem tájékoztatta az RMST-t és a bíróságot.

A cég saját megfigyelője is hallgatott

Az EYOS először január 7-én értesítette a Virginia keleti területeiért felelős bíróságot az eseményről. Szerdán a NOAA szóvivője, Brady Phillips elutasította azt az állítást, miszerint eltitkolták volna az esetet az értékmentő cég elől, rámutatva, hogy a fedélzetén RMST-megfigyelő volt, aki tudott az eseményről és nem jelentette be azt.

A megfigyelő a kérdőre vonás után egy titoktartási nyilatkozattal indokolta hallgatását, de nem világos kivel kötötte a megállapodást. A NOAA szóvivője szerdán elmondta, a jelenlegi jogi csatában az RMST engedélyt kér a bíróságtól, hogy kivágja a hajótestet és kiemeljen tárgyakat onnan.

Az értékmentők korábban csak a roncs melletti törmelékmezőből gyűjthettek tárgyakat, nem pedig a belsejéből. Az RMST egy Marconi vezeték nélküli távírót szeretne eltávolítani egy hangszigetelt helyiségből, amely 108 éve érintetlen.

Az utolsó kiadott veszélyjelzések

A roncs természetes hanyatlása azt jelzi, hogy a mennyezet egy éven belül összeomolhat és örökre eltemetheti a rádiót – indokolta kérését az RMST. Az ügy meghallgatását február 20-ra tervezik. Az eszközt vészhívások küldésére használták 1912 áprilisában, miután a Titanic jéghegynek ütközött.

„Jöjjön azonnal. Jéghegynek ütköztünk. CQD (SOS), öregem” – fogalmazott Jack Phillips, a vezeték nélküli távíró kezelője, az ütközés után egy közeli hajóra továbbított vészjelzésében. Aztán azt írta: „Kis hajókkal szállítjuk az utasokat. Nők és gyermekek vannak a csónakokban. Nem tudunk sokáig kitartani. Fogynak az erőforrásaink ”.

Az utolsó üzenet az volt: "Gyere gyorsan. A motortér majdnem megtelt."

Phillips több mint 1500 emberrel együtt a Titanicon halt meg.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.08
Az elsődleges veszélyforrást a villámlás jelenti, emellett esetenként szélerősödés, jégeső....
2024.05.07
Összeütközött két autó az M3-as sztráda és az M0-ás autóút csomópontjában, Csongrádon a Budai Nagy....
2024.05.07
A legendás konstrukció régóta az erő és a presztízs szimbóluma, de egyben a mérnöki szenvedély és a....
2024.05.07
A BMW Group mexikói gyára magasabb fokozatba kapcsolja a Neue Klasse modellgeneráció érkezésére....
2024.05.07
Igazi szerelemes levelet írt a DirtFish magazin annak a cseh tervezőnek, aki elmondásuk szerint a....
2024.05.07
Pozitív tapasztalatokkal zárt és csapatának dicséretét is megkapta Losonczy Levente az elmúlt....
2024.05.07
Kissé a szervezőket is meglepő, nagy érdeklődés mellett zajlott az I. Mercedes-Benz klasszikus....
2024.05.07
Peugeot a robogók gyártása terén is komoly múltra tekinthet vissza, s mióta létrejött, mindig....
2024.05.07
- Magyarországot gazdasági ökoszisztémája, infrastruktúrája és szellemi tőkéje egyaránt alkalmassá....
2024.05.07
Összeütközött egy nyerges vontató és egy tehervonat a Heves vármegyei Adácson, a Kossuth Lajos....