sufni
A KRESZ világosan kimondja, hogy a gépjárművek műszaki állapotáért az üzembentartó és a járművet vezető személy a felelős, melyet a Kormány 595/2020. (XII. 17.) Korm. rendelete a közúti árufuvarozáshoz, személyszállításhoz és a közúti közlekedéshez kapcsolódó egyes rendelkezések megsértése esetén kiszabható bírságok összegéről, valamint a bírságolással összefüggő hatósági feladatokról szóló 156/2009. (VII. 29.) Korm. rendelet módosításáról tartalmazza a büntetési tételeket az egyes műszaki hibákhoz.
A rendelet februárban már hatályos, így pénzbírság fenyeget minden veszélyes járművet vezetőt. Nem csak a közlekedésbiztonsági, hanem a károsanyagkibocsátás-csökkentő rendszerekben talált hiányosságokat és hibákat is szankcionálják.
Az sem véletlen, hogy a járműhonosítások előírásai szigorodtak, az idős vagy sok kilométert futott járműveken minden esetben el kell végezni a környezetvédelmi felülvizsgálatot, mielőtt magyar rendszámot kapnak.
A jól karbantartott járművekkel nincs probléma, viszont a műszaki hibás, törött járművek, melyek hazánkba érkeznek, kiszűrhetők.
Szintén gyakori probléma, hogy az import járművek piaci ára nincs összefüggésben a fenntartási költségekkel, így azok a prémium autók, amik új korukban 20 millió forint feletti összegbe kerültek, 15-20 évesen már ennek az összegnek töredékéért megvásárolhatók.
Amikor a karbantartásra/javításra kerül a sor, akkor mindig az autó új ára a mérvadó. Személyes véleményem szerint átlagosan az autó új árának 4-5%-át kell évente karbantartásra fordítani, az első időszakban 1-3%-kal, 10 év felett akár 7-10%-kal is számolhatunk. Nem véletlen vásárolható meg egy 25 milliós jármű 15 éves korában 2-4 millió forintért, és azon sem kell meglepődni, hogy egy lengőkar vagy légrugó százezer forintos nagyságrendet képvisel, míg egy fiatal, kisebb, szintén 2-4 millió forintos autó, aminek új ára 6-10 millió forint között volt, akár kevesebb, mint fele költségből javítható.
Autóvásárlás előtt érdemes ezeket a szempontokat is figyelembe venni, és a karbantartási költséget előre kalkulálni. Szintén segíthet egy előzetes átvizsgálás, amellyel a közeljövőben felmerülő költségek viszonylag pontosan becsülhetők.
Az autó „extralistájának” hossza is arányban van a javítási költségekkel. Egy LED-fényszóró, radar vagy sávelhagyásra figyelmeztető kamerarendszer egy apró kőfelverődéskor vagy minimális ráfutásos baleset esetén is gazdasági totálkárossá teheti a járművet, ezért a Casco-kötés is erősen ajánlott a jól felszerelt, újszerű járművek vásárlásakor.
Előre gondolkodjunk és tervezzünk, ne a problémák után fussunk.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!