diagnosztika

Soros és/vagy párhuzamos?

2018.05.28.

A jármű elektromos rendszereinek bonyolítása a diagnosztikai lehetőségeket is kitárták, ami egyrészt növeli a rendelkezésre álló eszközök tudását, ugyanakkor a bonyolult rendszerek miatt sokszor így is csak sötétben tapogatózunk. A járműdiagnosztika nem újkeletű, mégis felértékelődik a modern autók miatt.

 

Sokmindenből létezik soros és párhuzamos, diagnosztikai módszerekből is. Soros diagnosztikáról akkor beszélünk, ha nem közvetlen egy-egy részegységet mérünk, hanem a diagnosztikai porton keresztül olvasunk feldolgozott jeleket és hibaüzeneteket. A modern autókban az elektromos berendezések és „intelligens” alkatrészek, jeladók, beavatkozók száma sokszáz lehet, melyből következik, hogy legalább 40, de prémium szegmensben akár 150-200 számítógép is található a járműben. Minden számítógép saját diagnosztikai kiértékelő szoftverrel, vagyis önfelügyelettel van kiegészítve, így a hibás működésről hibaüzenet küld a központi egységnek, az pedig a hiba súlyától és hatásaitól függően értesítheti a járművezetőt a műszerfali ikonok segítségével.

 

 

A műszerfali kijelzés általában hiányos információt közöl. Ennek több oka van: egyrészt a járművezetőt nem tekintik kellően képzettnek ahhoz, hogy saját döntéseket hozzon a hibakód alapján, másrészt a gyártónak gazdasági érdeke, hogy ezeket az információkat busás összegért külön értékesítsék, így az autón elérhető árrésen felül további bevételre tehetnek szert.

A szervizek helyzetét nehezíti, hogy a gyártók nem egységes kódrendszert használnak. Az EOBD-szabványnak köszönhetően az emisszió-releváns hibakódokat egységes kódokkal kell ellátni, így azok könnyen hozzáférhetőek, kiolvashatók. A legtöbb olcsó műszer tudása ezen kódok kiolvasásáig és törléséig terjed.

 

 

A műhelyeknek fejlesztett többmárkás diagnosztikai műszerek általában nem képesek minden gyári funkciót pótolni, de a legtöbb szervizművelet elvégezhető a segítségükkel. Képesek kilvasni a generikus hibakódokat, ismerik a gyártóspecifikus hibák jelentését, és képesek élőadatot olvasni, ami azt jelenti, hogy a szenzorok feldolgozott jeleit 1-2 mp-es gyakorisággal tudja kiolvasni.

 

 

A soros diagnosztika előnye, hogy rögtön a hiba feltételezett hibáját mutatja, nem szükséges a teljes rendszert vagy a szenzorok jeleit pontosan ismerni. A gyári és a legjobb többmárkás műszerek nem csak a tényleges értékeket tudják mutatni, hanem az adott üzemi körülmények között szokásos, jó működés közbeni értékeket (referencia-értékeket) is megmondják, így könnyítve a hiba megállapítását.

A párhuzamos diagnosztika során közvetlenül az alkatrészeket vizsgáljuk működés közben. Ehhez használhatunk oszcilloszkópot vagy multimétert. Ilyenkor szükséges a kapcsolási rajz ismerete, valamint a részletes elektronikai leírása a vizsgálni kívánt alkatrésznek, hogy megfelelően tudjuk ellenőrizni annak működési jellemzőit.

A párhuzamos diagnosztika kifejezetten előnyös, ha sporadikus hibával találkozunk, vagyis olyan problémával, mely csak időszakosan jön elő. Általában mire a szervizbe érünk, a hiba elmúlik, hazafele úton pedig ismét előjön.

 

 

A soros diagnosztika válasza a sporadikus hibákra a távdiagnosztika, ami mobilhálózat segítségével képes a járműből kiolvasott adatokat a szervizbe továbbítani, így a hiba megjelenésekor rögtön kikérhetjük szerelőnk véleményét a hiba súlyosságáról, és segítséget kapunk eldönteni, hogy az autóval tovább haladhatunk-e.

A gyakorlatban a soros és párhuzamos diagnosztika nem egymást kizáró lehetőség, hanem egymást segítő, együtt alkalmazandó módszer. Nem csoda, hogy vannak olyan műszerek, melyekbe a soros diagnosztikára alkalmas műszer, a multiméter és az oszcilloszkóp egy egységet alkot.

 

 

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.01
Az autó egyik legfontosabb adata az ára. Szélsőségesen eltérhet, kétezer forinttól százmillió....
2024.05.01
A BMW Múzeum részletekbe menően felújította előcsarnokát. Az elsődleges cél egy olyan modern,....
2024.05.01
A Ye sorozat három új modelljét egyszerre tervezik bemutatni ..
2024.05.01
- Oroszországban 161 ezer személygépkocsit gyártottak az idei első negyedévben, 81,3 százalékkal....
2024.05.01
Minden idők legszorosabb horvát WRC futamát élhettük át idén, ugyanakkor az új szabályrendszer is....
2024.05.01
- A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér utasforgalma tavaly 20 százalékkal, 14,6 millióra nőtt, így....
2024.05.01
Kés súlyos balesetről is hírt adott néhány perccel déli 12 óra aután a katasztrófavédelem. ..
2024.05.01
Az olasz helyett a spanyol Forma-4-es bajnokságban indul új csapatával, a Cram Motorsporttal Hideg....
2024.05.01
Végre belekóstolhattam az Magyar Év Autója 2024 egyik díjára jelölt legújabb Volkswagen Touareg....
2024.05.01
Egy férfi úgy gondolta, hogy vezetői engedély nélkül, más autójával megy haza Debrecenből. Nem volt....