mesterséges intelligencia

Önvezető autó: a képfeldolgozás a nagy kihívás

2019.10.16.

Autóipari beszállítók és az Osram 25 millió dollár értékben fektetnek az amerikai-német Al-start-up Recogni cégbe, amely önvezető autók mesterséges intelligencián alapuló képfeldolgozásával foglalkozik.

A Recogni befektetői között nagy autóipari beszállítók és társulások sorakoznak. A cég, amely irodái a kaliforniai Szilícium-völgyben és a németországi Münchenben találhatók, AI platformon nyugvó képfeldolgozással foglalkozik. A technológia a Lidar, a kamera és a radar szenzor adatainak valós idejű és minimális energiát igénylő képfeldolgozására képes. A 25 millió dolláros befektetés mögött egyébként a Fluxunit, a Point Ventures, a Toyota AI Ventures, a BMW iVentures, a Faurecia és a DNS Capital is szerepel.

“Piackutatásunk szerint ezek a feldolgozást gyorsító technológiák vagy a teljesítményre vagy az energiafelhasználásra vannak optimalizálva. De egyik sincs mindkettőre. A Recogni platformja túlteljesíti a jelenleg elérhető főbb vetélytársakéit”.

A 2018-as alapítású Recogni a vizuális és a Lidar/radar adat kombinációjával alapján úttörő, egyedülálló környezetfelismerő megoldást fejleszt, illetve bővíti mérnökcsapatát a 25 milliós forrásból.

Korábbi írásunkból: hatalmas adatmennyiséget kell feldolgozni az önvezetés során

A gigantikus mennyiségű generált adat feldolgozása jelenti a legtöbb gondot a mérnökök számára. Közérthetőbben, a releváns információk - mint például a gyalogosok, a biciklisek, az autók, a buszok vagy jelzőlámpák státuszainak -  feldolgozása körülbelül 3,5 percet vesz igénybe egy kép esetén a jelenlegi technológiával. Egy tipikus tréning szett, amely “betanítaná” az autót, 100 ezer képből áll, és ennek a feldolgozása több mint két évig tartana a maga 737 napjával. De ez egy eltúlzott becslés, mert a valóságban azért nem kell minden egyes képet feldolgozni.

Ha a képek generálása mesterségesen zajlik egy szimulációs szoftver segítségével, sok idő takarítható meg. Ebben a vonatkozásban érdekes megjegyezni, hogy a szimuláción nyugvó adat minősége nem teljesen megfelelő, de a valós vezetésből származó információkkal ez jelentősen javítható: az 5%-ban valós és 95%-ban mesterséges adathalmaz már nagyon jó eredménnyel kecsegtet.

A generált és a valós adat kombinálása

A szakértők nem értettek egyet abban, hogy pontosan hány tesztkilométerre van szüksége a rendszereknek ahhoz, hogy megbízhatóan funkcionáljanak. A találgatások 240 milliótól egészen több milliárdig terjednek.

A hatalmas mennyiségű adat miatt a valós információgyűjtés 100 járművel, 240 millió kilométeren 25 évig tartana. Pillanatnyilag ennek a szimulációja 100 számítógéppel öt évet venne igénybe. Azonban felhőalapú megoldásokkal ez a 240 millió kilométer mindössze kettő hét alatt lemodellezhető lenne – s ez nagyon jelentős felgyorsítása a fejlesztési folyamatoknak, viszont komoly összegekbe kerül. Ráadásul, a hatalmas adatmennyiséget, amely a 1015-es peta nagyságrendbe tartozik, először is fel kellene tölteni a felhőbe, amely sok idő még a leggyorsabb megoldásokkal is.

Forrás: 
www.springerprofessional.de

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.04.12
Az önjelölt kaszkadőr, aki ott segít, ahol tud. ..
2025.04.12
Egy olaszországi teszt során 941 kilométert tett meg egyetlen feltöltéssel egy Pro S verzió, ami....
2025.04.12
312 ezer forintjába került a sofőrnak a száguldás. ..
2025.04.12
Érdemes lesz kilátogatni! ..
2025.04.12
Kínában az új járművek eladása márciusban megközelítette a hárommilliót. ..
2025.04.12
A városnéző helikopter már a levegőben kettétörve zuhant a Hudson folyóba. ..
2025.04.12
Xiaomi háttértámogatású, 15 millió forintos kínai villanyautó, ami egyszerre merít ihletet a Tesla....
2025.04.11
Újabb Mondeo, ezúttal a negyedik generáció ehavi használttesztünk célkeresztjében. Nagynak nagy,....
2025.04.11
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője volt a leggyorsabb a Forma-1-es Bahreini Nagydíj....
2025.04.11
Pénteken halálra gázolta egy személyautó sofőrje a Magyar Közút Nonprofit Zrt. miskolci....