adócsalás
Az adó- és vámhivatal hétfői, MTI-hez eljuttatott tájékoztatása szerint a kereskedő az Európai Unió területéről, jellemzően Belgiumból és Hollandiából szerzett be használt, de jelentős értéket képviselő személygépjárműveket.
Azt írták, a kereskedő a különbözeti adózás alkalmazásával csökkentette minimálisra a bevétel utáni adófizetési kötelezettségét, de erre nem volt jogosult. Annak ellenére alkalmazta ezt, a számára kedvezőbb adózási módot, hogy a gépjárművek beszerzési számláin egyértelműen szerepelt az adókötelezettségek helyes teljesítéséhez irányadó információ.
A vizsgálat feltárta, hogy a kereskedő autóit két bizományos társaság értékesíti. Az adózó a székhelyét ezekkel a cégekkel azonos telephelyre jelentette be. Kiderült az is, hogy a tulajdonos-ügyvezetőnek a vizsgált társaságon kívül még nyolc további cégben van érdekeltsége, ezekből három már kényszertörlési, kettő felszámolási eljárás alatt áll.
A NAV jelezte, hogy a tulajdonos-ügyvezető a korábbi munkahelyei, és képesítést nem igénylő feladatai alapján egyébként alkalmatlannak tűnt a kereskedés irányítására, a cégben betöltött szerepe így feltételezhetően csak névleges volt.
A kereskedő a vizsgált időszakban ötven gépjárművet szerzett be az unióból és nyolcvanötöt értékesített belföldön. A különbözeti adózást csalárd módon alkalmazva a költségvetésnek több mint 76 millió forint kárt okozott - ismertették.
A NAV az adóhiány és az adóbírság megtérülésére ideiglenes biztosítási intézkedést alkalmazott, zárolta a kereskedő bankszámláit. Ezzel egyidőben a végrehajtók négy telephelyen huszonhárom nagyértékű gépjárművet foglaltak le, összesen több mint 157 millió forint értékben - tudatták a közleményben.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!