motortechnika
Az izzítás a kezdetektől a dízelmotorok velejárója, hiszen nincs szikra, ami begyújtaná a tüzelőanyag és levegő keverékét, hanem a kompresszió ütem végén létrejövő hőmérséklet gyújtja be a befecskendezett tüzelőanyagot. Mivel az izzításhoz szükséges idő nem hasznos, ezt próbálták a lehető legjobban csökkenteni. Mindemellett a dízelmotorok kompresszióviszonya lecsökkent, így az izzógyertyák szerepe megnőtt a hidegindítások során. Ennek megfelelően a fejlesztések a gyors és nagy hőmérsékletre történő felmelegítésre koncentráltak. Mára csupán 2 másodperc kell, hogy 1300°C-ra melegedjen fel az izzógyertya feje, így nem szükséges hosszas várakozás indításkor.
A modern hengerfejek kialakítása miatt az izzógyertyák átmérője lecsökkent és a gyertya hosszúsága megnőtt. Ezzel lecsökkent a gyertyatest szilárdsága, a hosszú felépítés miatt pedig a berohadás/beragadás veszélye is megnőtt. Ha valaki otthon próbálkozik a kiszereléssel, nagy valószínűséggel benntöri az izzógyertyát. Ha még figyelembe is veszi a törési nyomatékot, akkor sajnos valószínűleg a gyertya nem fog megindulni. Vannak olyan vibrációs eszközök melyekkel a gyertya megindítható, de nagy költségük miatt csak műhelyeknek érdemes beszerezni. (Biztos van, akinek már sikerült kivenni izzógyertyát problémamentesen, de sajnos ez egyre ritkább.)
Ha mégis benntörik az izzógyertya, akkor sincs minden veszve, viszont szintén drága célszerszámokat igényel a kiszerelés. Vannak olyan cégek is, akik szolgáltatásként vállalják a hengerfejbe tört izzógyertya csonkok kifúrását és a bennragadt részek kiszedését. A gyertyafészek marása után újra használható Ennek a költsége is meghaladja a szervizben cseréltetett izzógyertya költségeit. (Lehet várni, hogy a motor kilöki magából a menet alatt letört csonkot, de a tapasztalatok alapján nem fogja…)
A cserét még bonyolíthatja, hogy a dízelmotorok károsanyag-kibocsátásának csökkentése érdekében pontosan szeretnék mérni az égéstérben kialakuló nyomást, hogy még pontosabban lehessen szabályozni az égésfolyamatot. A piezokristályos nyomásmérő nagyon érzékeny, akár 2 cm-ről leejtve is tönkremehet, ráadásul csatlakozóján keresztül könnyen tönkretehető, ha elektrosztatikusan feltöltött állapotban véletlenül megérintjük. Az ilyen nyomásmérő izzógyertyák egyedi célszerszámot igényelnek, így az otthoni „barkácsolás” nem biztos, hogy gazdaságos lesz.
Aki már korábban próbálkozott izzógyertya-teszteléssel régebbi típusokon megszokhatta, hogy az akkumulátorról közvetlenül tesztelhető az izzógyertya, a modern motorokon viszont ez lehet, hogy végzetes a gyertyára, mivel a gyors izzáshoz lejjebb vitték az izzógyertyák működési feszültségét. A 3-6 V-ra tervezett gyertyák vége gyorsan leolvad, ha 12 V-os tápra kötjük őket!
A felmerülő problémák között még meg sem említettük, hogy az izzógyertyához nem mindig egyszerű hozzáférni. Vannak olyan konstrukciók, melyeknél a motor megbillentése, leengedése szükséges a gyertyacseréhez.
A beszereléshez nyomatékkulcs és nagy hőállóságú zsír szükséges, hogy a következő kiszerelés problémamentes legyen.
Cikkünkkel reméljük sok bosszúságtól megóvjuk Önt, Kedves Olvasó, hiszen a korábban egyszerűnek tűnt folyamat ma már kész rémálom lehet, ha nem szerviz-körülmények között, tapasztalat szakemberek végzik a szükséges célszerszámokkal.