AMTS 2016

A MegaLux is kint van az AMTS-en

2016.03.19.

Minden bizonnyal a Kecskeméti Főiskola napelemes versenyautója a leginkább környezetbarát autó 2016-os Tuning-show-n.


Vezetővel együtt is csak 250 kg

A Kecskeméti Főiskola csapata a 2015-ös World Solar Challenge versenyen újoncként a 7. helyen végzett 42 indulóból, ami fantasztikusan jó eredmény. A verseny lényege, hogy a Darwin–Adelaide közti 3000 km-t minél rövidebb idő alatt, minél gyorsabban kell megtenni. Az a csapat nyer, amelyik hamarabb ér Adelaide városába.

Az utat a napenergia felhasználásával, illetve a jármű kinetikus energiájának visszanyerésével kellett teljesíteni, a szakaszok reggel 8:00-tól 17:00-ig tartottak minden nap, az estéket a csapat és a jármű a sivatagban töltötte.


6 m2 a napelem felülete

Mint azt Jakab Mária, a csapat tanára és pénzügyi szervezője elmondta, még jobb eredményt is elérhettek volna a 7. helynél, ha egy kicsivel több rutinnal rendelkeznek: a napi célba általában úgy érkezett meg az autó, hogy az akkumulátora még 30 százalékos töltöttséggel rendelkezett, amit jobb lett volna menet közben szinte teljesen elhasználni. A táv vége felé még egy defekt is nehezítette a csapat dolgát, ami legalább egy helyezésbe került.

A verseny alatt 7 átvizsgálási ponton kellett megállni, ahol a műszaki ellenőrzés mellett, időjárással és a versennyel kapcsolatos legfontosabb információkkal a szervezők tájékoztatást nyújtottak. Menet közben három kísérőautó ment a MegaLux mellett, ebből az egyik egy trélert húzott az esetleges műszaki hibákra számítva, egy másikban pedig a versenyfelügyelő ült, aki a szabályosságot ellenőrizte.


A befutó Ausztráliában

A MegaLux szénszálas karosszériájának formáját 3D tervező szoftver segítségével tervezték, nagy hangsúlyt fektetve a légellenállásra. Nemcsak a kasztni, hanem a futómű nagy része és a keréktárcsa is szénszálas kompozitból készült, amelyet a Kecskeméti Egyetemen gyártottak le pre-peg technológiával. Maga a jármű négykerekű, elsőkerék-kormányzású, a bal hátsó kerék hajtott. A karosszéria katamarán formájú, az egy nyomtávon lévő kerekek egy-egy hajótestben vannak.


A fülkében 42 fokos hőmérséklet is uralkodott a versenyen. A kormány mint egy F1-es autóé

A könnyű alapanyagnak köszönhetően a 4,5 méter hosszú, de csupán 1 méter magas kocsi a vezetővel együtt is csak negyed tonnát nyom. Mivel könnyű és alig csak 0,14 az alaktényezője (légellenállása), a MegaLux a 2 kW teljesítményű kerékagy-motorral is képes megfutni elméletileg a 130 km/h-t, de e versenyen csak 110 km/h-is merészkedtek (már ez is több mint amennyi a Stuart highway-en normál esetben engedélyezett). A 98 százalékos hatásfokú kefe nélküli motor a pilóta mögötti hátsó kerékben helyezkedik el.

A 6 nm alapterületű, 390 cellából álló napelemet minden versenycsapat ugyanattól a beszállítótól, a Sunpowertől szerzi be. A napelem hatásfoka 23,9 százalék. A modulok az egyetem diákjai által kifejlesztett töltésvezérlő elektronikán keresztül hajtja a járművet, a felesleges energia a 20 kilogrammos Panasonic lítium-ion akkumulátorban tárolódik.

A MegaLux csapat jelenleg támogatókat keres, hogy elindulhassanak az idénre betervezett dél-afrikai világversenyen, amelyen szintén csak napelemes autók vehetnek részt. Ez abban különbözik az ausztráliaitól, hogy itt nem a gyorsaságot, hanem a megtett távolságot nézik, ugyanis a napi célállomások körül még kisebb hurkokat meg lehet tenni naplementéig.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.02.10
Nosztalgia járat: sztorik és prospektusok a múltból. ..
2025.02.10
A legnagyobb globális autóipari csoportok is megszenvedhetik, ha az Egyesült Államok bevezeti a....
2025.02.10
Miközben néhány nappal ezelőtt az első Japánon kívüli Lexus gyár létesítéséről érkezett bejelentés....
2025.02.10
A beszámolók szerint az ÖVP (Osztrák Néppárt) és az FPÖ (Osztrák Szabadságpárt) jelenleg is tárgyal....
2025.02.10
Közeledik az igazság pillanata: március 31-én kiderül, mely autók győznek az Év Magyar Autója 2025....
2025.02.10
A jelenlegi büntetési rendszer ellen van a franciákon kívül több európai ország is.   ..
2025.02.10
A Nemzetgazdasági Minisztérium és az Európai Űrügynökség által szerdán, Budapesten szervezett....
2025.02.10
2025 januárjában a Rába Nyrt. részvényárfolyamának növekedése többéves rekordot döntött, és....
2025.02.10
A személygépkocsikra megkötött teljes körű casco szerződések átlagdíja 208 300 forint volt tavaly,....
2025.02.10
Hét óra alatt 81 szabályszegőt mértek be a rendőrök - írja a police.hu. ..