ContiTech

Már készül az elektromos jövőre a makói ContiTech II. rész

2021.11.11.

Idén eddig 90 dolgozójával bontott szerződést a makó CintiTech, év végéig további 140 ember elbocsátása várható. A leépítés mögött chiphiány mellett az autóipar elektromos átalakulása áll, a cég műanyagtermékek arányának növelésével igyekszik alkalmazkodni az új helyzethez. Közben folyamatosan tárgyal a vezetés a szakszervezetekkel a december végén lejáró kollektív szerződésről.

A tartós munkabékéhez Makón alapfeltétel, hogy meglegyen az új kollektív szerződés, és azt aláírja minden érintett. – Egy 20 éves kollektív szerződést kell a mai autóiparhoz és az új munka törvénykönyvéhez igazítani, illetve rugalmasabbá tenni, a korábbi jogokat nem akarjuk csorbítani. De kell az új, a tárgyalások már több hónapja folynak, november végéig szeretnénk aláírni az új kollektív szerződést a szakszervezetekkel. Akár a mediátor bevonását is támogatjuk, ha az a megoldás irányába mutat. Nekünk nem opció, hogy nem beszélünk, a végsőkig fogunk tárgyalni a kollégákkal – vázolta a helyzetet Szűrszabó Levente, hozzátéve, nem is tehetnek mást, hiszen december végén lejár a jelenlegi kollektív szerződés. (Írásunk első részét itt olvashatják.)

Szűrszabó Levente és néhány "cikkszám" a sok ezer közül.

Megtudtuk, a jövő évi költségvetésbe benne van a bér- és cafeteriaemlés is. Ez mellett végkielégítésben és felmondási időben is többet biztosít most a dolgozóinak a ContiTech, mint amit a munka törvénykönyv, kötelezően előír. – Ezt meg is szeretnénk tartani, sőt, akkor is marad a kedvező plusz, ha nem sikerülne aláírni a kollektív szerződést december végéig – hangsúlyozta az igazgató.

A háttérbeszélgetésen szóba került a szeptember elején sajtóban is nagy vihart kavart úgynevezett csendrendelet. „A makói gyárban a felettes engedélyéhez kötötték, hogy egy dolgozó szót váltson egy másik üzemrészből érkezővel.” Ez azután végig is futott a hazai portálokon. – Utólag már látszik, talán szerencsétlen volt a szövegezés, félreérthető lehetett a munkautasítás, ezt elismerem. De véleményem szerint hibázott a szakszervezet is, hogy nem a kerítésen belül akarta megoldani, hanem azonnal kivitte a gyárkapun. Jobb lett volna nagy sajtónyilvánosság nélkül rendezni a félreértést – tekintett vissza az igazgató, hozzátéve, azóta módosították, és véleményezésre megküldték az új javaslatot az üzemi tanácsnak.

Vita van arról, fél vagy egy éves legyen a munkaidőkeret.

Újságírói kérdésre szóba került, hogy rugalmasabb munkarendet szeretnének a dolgozók. Kiderült, ha az autógyárak egyszer csak kérnek valamit, azt meg kell oldani, de ha nem tudnak időben a kollégákhoz fordulni, akkor nem jönnek be, pedig időkeretbe beleférne. Fontos, hogy mennyivel előtte tudják értesíteni a dolgozókat a túlórákról, illetve a hétvégi munkáról.

– Vita van arról is, hogy fél vagy egy éves legyen a munkaidőkeret. Jobb lenne megegyezni és mi is azt szeretnénk – mondta az igazgató, hozzátéve, három szakszervezet van a gyárban, a dolgozók túlnyomó többségét lefedik.

Idén eddig 37 saját és 53 kölcsönzött alkalmazottal bontott szerződést a Continental makói üzeme, és az év végéig további 140 ember elbocsátása várható. Próbálnak először a kölcsönzött munkaerőtől megválni, és a régi elkötelezett törzsgárdát megtartani. Szűrszabó Levente határozottan cáfolta, hogy az eddig elküldött saját dolgozóktól a sztrájk miatt váltak volna meg. Hangsúlyozta, a döntést üzleti alapon hozták meg. A helyzetet az is bonyolítja, hogy a közel 1600 dolgozóból 250 szinte folyamatosan inaktív, betegség, terheség, illetve szülési szabadság miatt.

Közel 1600-an dolgoznak a makói ContiTechnél.

Kérdésre válaszolva az igazgató elmondta, sok százezer euró értékű új beruházások szükségesek ahhoz, hogy a jelenlegi 10-20-ról 20-30 százalékra tudják emelni a műanyagalapú termékek arányát. De ez csak a dolog egyik része, szükség van hozzá emberekre is.

A háttérbeszélgetésen szóba került az igazgató elhíresült vonatos hasonlata, amit nem sokkal érkezése után mondott a dolgozóknak a május eleje óta igazgató Szűrszabó Levente. “Gyorsvonatként jön velünk szembe a rengeteg változás, ezt meg kell tudnunk állítani, hogy felülhessünk rá. Aki a végletekig ragaszkodik a régi és megszokott gumitermékekhez, az nem tud velünk tovább utazni.”

Háttérbeszélgetésen prezentál az igazgató.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.03.28
Az érintett útszakaszon forgalomkorlátozásra lehet számítani - írja a Katasztrófavédelem. ..
2024.03.28
Idén januártól elektromos Peugeot e-Partneren érkezik a segítség azokhoz a dél-ausztráliai....
2024.03.28
Dr. Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban volt a vendége a....
2024.03.28
A jelenlegi Fiat 500-as modellt nem tervezik átalakítani a júliusi szabályzások szerint, az EV-....
2024.03.28
Halálra gázolta egy kisbusz sofőrje Nagykálló térségében nyírbátori mérnökségünk kollégáját, Tibort....
2024.03.28
Károkozás (25%), türelmetlenség és akadályoztatás (23%), fizetős, vagy ingyenes (10%) - leginkább....
2024.03.28
Nem csak a gyorsan hajtó autósok, hanem a motorosok is nagy kockázatot vállalnak – írja a Kronen....
2024.03.28
Kedden tragikus kimenetelű közúti baleset történt, amely során egy BMW és egy Nissan ütközött....
2024.03.27
Új módszerrel küzdenek a gyorshajtók ellen Ausztriában: elkobozzák autójukat. Gondoljunk bele, hogy....
2024.03.27
- A Volkswagen-csoporthoz tartozó tömegmárkák (Core csoport) összesített árbevétele tavaly 21....