katasztrófavédelem
Nem volt véletlen az ünnepélyes keretek között megtartott rendezvény, amelyen még tűzoltózenekar is szórakoztatta a megjelenő tűzoltókat, katasztrófavédelmi szakembereket és persze a sajtó meghívott képviselőit. Ismét hazai tervezésű, szinte teljes egészében magyar gyártmányú tűzoltó-gépjárművet vehettek birtokba a lánglovagok. Azért ismét, mert a Rába már a múlt század húszas éveitől kezdve gyártott kifejezetten a tűzoltóság részére járműfecskendőket. Az új jármű hűtőrácsán most is a RÁBA logó díszeleg.
Az új tűzoltóautó tervezése 2012-ben kezdődött meg, a prototípust 2013 végén kezdték el építeni. A gyártási folyamat különlegessége volt, hogy amíg a Rábánál készült az alváz és a fülke, addig a BM HEROS-nál a terveket felhasználva megkezdődött a speciális felépítmény gyártása. A folyamat végén, alig néhány óra alatt szerelték össze a különböző helyszínen készült elemeket. A jármű tervezése és építése során minden olyan igényt és előírást figyelembe vettek, amelyet egy tűzoltójármű megkíván, így nem egy átalakított, hanem kifejezetten erre a célra épített kocsiról van szó. Most a próbaüzem következik, a sorozatgyártás 2015-ben indulhat.
Nagyon nagy szükség mutatkozott a katasztrófavédelemnél az új típusra, hiszen a több, mint 400 szolgálatot teljesítő gépjárműfecskendő és vízszállító jármű fele 12-13 éves, és csaknem negyven különböző típust használnak jelenleg.
A HEROS AQUADUX-X 4000-es tűzoltó gépjárműfecskendő gyártása a Rába Jármű Kft. és a Volvo csoporthoz tartozó Renault Trucks Defense 2013-ban kötött együttműködési megállapodása nyomán kezdődhetett meg. Az új jármű alvázának alapja egy Renault Midlum váz, amelyre Rába gyártmányú futóművet, rugókat és fékeket szereltek. Az új gépjárműfecskendő 4000 liter víz befogadására képes, valamint 400 liter speciális habképző anyag szállítására alkalmas. A jármű motorjáról hajtott fecskendő normál nyomáson 2000 liter/perc, nagynyomáson 250 liter/perc kapacitással bír, a tűzoltótechnikai berendezéseket számítógép vezérli. Az új tűzoltóautó jó terepjáró képességekkel rendelkezik, négykerék-hajtásos, motorja 7,2 literes, 290 lóerős.
A bemutatott típus jó példája annak, hogy szerencsére még nem felejtettünk el itthon járművet gyártani, ráadásul ismét egy világszínvonalú termék került ki a magyar mérnökök és a hazai szakemberek keze alól.