Óra
Amikor Frank Huyghe ipari búvár 1996-ban megalapította a Ralf Tech óramárkát, hasonló ambíciók motiválták, mint néhány évvel korábban a Lexus alapítóit. Tapasztalatból tudta, milyen jellemzőkre és funkciókra van szüksége azoknak, akik hivatásszerűen merülnek alá a mélybe, és meg volt győződve arról, hogy innovatív technológiák merész alkalmazásával gazdaságosan veheti fel a versenyt a legnevesebb tradicionális márkákkal. Ezért esett a választása egy, a kis manufaktúrák körében ritkán alkalmazott óraműre, amely elektromos árammal működik ugyan, ám azt nem a szokásos gombelemből nyeri, hanem egy speciális szerkezet segítségével viselője mozgását alakítja át elektromos energiává.
Bizony, a Ralf Tech a Lexus full (avagy öntöltő) hibrid hajtásláncának horológiai megfelelőjével szerelte fel óráit, és szerzett nevet magának, mint alternatív prémiummárka. Emellett persze olyan dolgokkal is felhívta magára a figyelmet, amire nem sokan képesek. Egy új modelljüket például tavaly októberben sikeresen vitték le a háromezer méter alá – két kéz sok ahhoz, hogy megszámoljuk azokat az órákat, amelyek épségben tértek vissza ilyen mélységből. Tény, hogy a Lexus esetében mélytengeri bravúrokról nem számolhatunk be, a márka azonban számos más világelsőséggel írta be magát örökre az autóipar történelemkönyvébe.
Mindez megmagyarázza, hogy amikor felmerült egy, a Lexus RZ 450e franciaországi bevezetését kísérő kollaboráció ötlete, a márka helyi importőrének miért esett azonnal a Ralf Tech óramárkára a választása. A párhuzam megint magáért beszél: a Lexust számos prémium-autógyártó megelőzte az elektromobilitás terén, az RZ bemutatásával azonban egy csapásra mindenki fölé emelte a mércét a japán márka. A különösen hosszú élettartamú akkumulátortól kezdve az elektronikus, vezeték nélküli ökörszarvkormányig olyan vívmányokat vonultat fel a középkategóriás crossover, amely újraindította a számlálót a villamosítási versenyben.
Az együttműködő feleknek a manufaktúra arany középutat megtestesítő modelljére, a WRV típusra esett a választása. A méreteihez és képességeihez viszonyítva diszkrét megjelenésű karóra limitált kivitelű, mindössze hetvenhét darabban gyártandó kivitelének óralapján egy ősi japán esztétikai-filozófiai motívum: az In-Ei ölt testet. Az In-Ei lényege, hogy a fény és az árnyék mit sem jelentenek egymás nélkül – gondoljunk csak egy szobára, amelybe egy félig leengedett redőny résein át szűrődik be a napfény: ebben a környezetben a sötét és a világos egymáshoz viszonyítva nyer értelmet.
Ugyanez a gondolat jelenik meg az RZ oldalfalának kialakításán, ahol a törésvonalak nem egyszerűen térbeliséget kölcsönöznek a lemezfelületnek, hanem a fény és az árnyék, a van és a nincs egyensúlyát teremtik meg. Ennél kézzel foghatóbb (szó szerint) párhuzam a szürke Alcantarából készített óraszíj, amely a Lexus RZ hasonló színű, szintetikus nyersbőr üléskárpitozásának hangulatát és textúráját idézi. Az óra hátlapján a Lexus emlémája egyértelműsíti a kapcsolatot.
Habár mindvégig párhuzamokról beszéltünk, a Ralf Tech nemesacél tokozású, 300 méterig vízálló búvárórája egy valamiben mégis felülmúlja a Lexus RZ-t. Míg az utóbbi hatótávolsága impozánsnak mondható (a WLTP norma szerint meghaladja a 430 kilométert), mégsem vetélkedhet a Ralf Tech X Lexus karóra autonómiájával: a speciális RTE001 szerkezet járástartaléka (egy feltöltéssel elérhető üzemideje) ugyanis megdöbbentő százezer óra, azaz csaknem tizenegy és fél év.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!