KRESZ
A KRESZ meghatározza, hogy a járműveken milyen módon lehet, szabad rakományt szállítani.
Nemcsak a tehergépkocsik esetében, de az egyéb járművek esetében is, legyen az akár személygépkocsi, kisteherautó, de még a kerékpárra is létezik ilyen meghatározás. (Tilos kerékpáron oldalra kinyúló, előre vagy hátra egy méternél hosszabban kinyúló, a vezetőt a vezetésben akadályozó vagy a személy- és vagyonbiztonságot egyébként veszélyeztető tárgyat szállítani.)
Ha csak a személygépkocsikat nézem, akkor a szabály külön kitér arra, hogy a jármű tetején hogyan szabad rakományt szállítani.
Nem túl bonyolult a meghatározás, bár a képeket elnézve nem biztos, hogy ezzel mindenki tisztában van:
A szabály a következőket rögzíti:
Ez utóbbi esetben a járművön túlnyúló rakományt (álló járművön is) legalább 40x40 cm méretű piros vagy piros-fehér csíkos zászlóval, illetőleg táblával, éjszaka és korlátozott látási viszonyok között ezen felül a hátra kinyúló rakományt piros fényű lámpával és piros fényvisszaverővel meg kell jelölni.
Bevallom őszintén én még nem láttam éjszaka túlnyúló rakományt kivilágítva, de ha elnézem a fenti képeket, még nappal sem nagyon használják a piros "rongyos" megjelölést.
Amit még a szabály meghatároz:
A rakományt a járművön - annak belsejében, illetőleg rakfelületén - úgy kell elhelyezni, hogy a közlekedés biztonságát, valamint a személy - és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse. Gondoskodni kell különösen arról, hogy a rakomány