KRESZ
Sokan vesznek saját cégük számára olyan járművet, amely ugyan személygépkocsi kinézetű, de ugyanakkor az ÁFA visszatérítés lehetősége miatt tehergépkocsinak lett vizsgáztatva. Nincs is ezzel gond, egy kétszemélyes családban nincs jelentősége, hogy a hátsó ülések helyett lezárt rakfelületet alakítanak ki az ilyen járművek hátsó részében.
Ugyanakkor sokan nem tudják, hogy ebben az esetben a forgalmi engedélyben már nem személygépkocsi fog szerepelni, hanem a hagyományos méretek ellenére tehergépkocsinként lesz levizsgáztatva. A KRESZ viszont néhány szabály esetében különbséget tesz személygépkocsi és (kis)tehergépkocsi között.
Szerencsére egy pár évvel ezelőtti KRESZ módosításnak köszönhetően a különböző helyeken megengedett maximális sebesség egyforma, tehát 3500 kg megengedett legnagyobb össztömeg határig a kistehergépkocsik:
Autópályán 130 km/órával, autóúton 110 km/órával, lakott területen kívül 90 km/órával, belül 50 km/órával közlekedhetek. Illetve ha utánfutót is vontatnak, akkor ez az érték autópályán 80-ra, lakot területen kívül (autóúton is) 70-re módosul.
Viszont ami a képen látható személyautószerű, de a valóságban tehergépkocsi számára másképpen rendelkező szabály:
Ez a szabály lakott területen nem érvényes, ott kistehergépkocsival bármelyik sávban közlekedhetünk.
És végül jogos lehet a kérdés, hogy a „Tehergépkocsival behajtani tilos” jelzés érvényes-e a kistehergépkocsikra.
Alapvetően nem, hiszen ez a tábla csak 3,5 tonna felett tiltja a behajtást, de a KRESZ-ben található egy olyan kitétel, hogy a tilalom viszont vonatkozik a nyitott kocsiszekrényű tehergépkocsikra.
Tehát, ha valaki egy ilyen terepjárót tehergépkocsira akar vizsgáztatni, akkor az említett táblánál nem hajthat be!
A „Tehergépkocsival behajtani tilos” tábláról itt található további információ:
http://kreszklub.hu/szabalyertelmezes/teherautoval-behajtani-tilos-tabla/