Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Közlekedés és időjárás: így enyhítsd a frontérzékenységet

2023.01.15.

Sokan érzékenyek az időjárási frontokra, ami a közlekedésbiztonságra is hatással van. Tippek front idejére és a megelőzésre Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjában. 

Szilveszterkor szinte tavaszias melegben búcsúztattuk az óévet, 2023 első napján pedig hivatalosan is megdőlt a melegrekord: az Országos Meteorológiai Szolgálat 18,9 fokot mért Sellyén. Azóta már nem ennyire enyhe az idő, ám a hideg- és melegfrontok váltakozása megviseli a szervezetet, és ez akkor is hatással van ránk, amikor közlekedünk. Ilyenkor fáradtak, szétszórtak lehetünk, vagy éppen ellenkezőleg, túlságosan izgatottak, feszültek vagyunk. Sajnos front idején több közlekedési baleset történik, ezért kell tisztában lenni azzal, milyen hatással van ránk az időjárás, és mire kell ügyelni. 

Sokan érzékenyek az időjárási frontokra

Magyarországot évente mintegy száz front éri el, vagyis minden harmadik-negyedik napra jut egy, de olyan is előfordul, hogy a fronthatás kettős. A frontok akkor alakulnak ki, amikor két ellentétes tulajdonságú légtömeg találkozik, az időjárás pedig hirtelen és határozottan megváltozik. Leginkább az idősek és a nők, valamint a tartósan betegek szenvedik meg az időjárás-változást, de a fiatalokat is érintheti. Becslések szerint a magyarok 78 százaléka érzékeny az időjárási változásokra, 30 százalék pedig meteopata, azaz náluk már komoly életminőség-, sőt egészségromlás figyelhető meg az időjárási folyamatok miatt. 

Kapunk hideget-meleget

Melegfront esetén emelkedik a hőmérséklet, nő a páratartalom és csökken a légnyomás. Az arra érzékenyek tünetei már melegfront előtt jelentkezhetnek: ilyenkor csökkenhet a vérnyomás, emelkedhet a pulzusszám és migrénes tünetek tapasztalhatók, ami gyengeséget, izzadást, fejfájást és csökkenő teljesítőképességet okozhat. A melegfrontra érzékenyek könnyebben elveszíthetik az önuralmukat, meggondolatlanul vezethetnek és súlyos szabálysértéseket követhetnek el, ezért ilyenkor sokkal nagyobb türelemre, óvatosságra és önuralomra van szükség. 

A hidegfrontnál a megérkezésekor, illetve átvonulása után jelentkeznek az esetleges tünetek, ám ezek jóval komolyabbak lehetnek, mint melegfrontnál. Ilyenkor a hőmérséklet és a páratartalom csökken, a légnyomás emelkedik, emiatt fokozódhatnak a szív- és érrendszeri megbetegedések, ízületi és reumás fájdalmak, asztmás rohamok, mellkasi panaszok jelentkezhetnek, és megnő a szülések száma is. A hidegfront megérkezése nyugodtabbá, feszültségmentessé teszi a közlekedőket, csökken az ingerlékenység, a reflexek lelassulnak, az állandó álmosságérzet és a nehézkesebb gondolkodás miatt gyakoribbak a közúti balesetek.

Fronthatás idején több a közlekedési baleset

Vannak olyan általános tünetek, amelyek mindkét front esetében jelentkezhetnek, ilyen a fejfájás, az alvászavar, a levertség, a nyugtalanság, a kedvetlenség és az ingerlékenység. És ha még mindez nem lenne elég, van olyan időszak is, amikor kettős fronthatás érvényesül, ilyenkor a hideg- és a melegfront is befolyásolja az állapotunkat. 

Közlekedési tanácsok frontérzékenyeknek

  • Aki tudja magáról, hogy érzékeny az időjárás változására, lehetőleg aznap ne vezessen autót, vagy ha halaszthatatlan dolga van, hosszabb úton tartson gyakran pihenőt. 
  • Legyél türelmesebb az utakon, tarts nagyobb követési távolságot. 
  • Haladj lassabban, mert így csökkentheted a balesetveszélyt. 
  • Indulás előtt az aktuális út- és forgalmi viszonyok mellett érdemes megnézni az orvosmeteorológiai előrejelzést is. 
  • Legyél képben, hogy az időjárás-változások milyen hatással vannak rád, és ennek tudatában közlekedj.

A frontérzékenység enyhítése

A tünetek megjelenésekor már nem sokat tehetünk a frontok áldatlan hatásai ellen, ám megelőzéssel enyhíthetjük a kellemetlenségeket. Bár ezt leírni és mondani könnyű, törekedjünk az egészséges, stresszmentes és kiegyensúlyozott életmódra, mert úgy kevésbé viselnek meg a frontok. 

Figyeljünk arra, hogy változatos, egészséges legyen az étrendünk, fogyasszunk sok vitaminban gazdag zöldséget és gyümölcsöt, és ne feledkezzünk meg a megfelelő folyadékbevitelről sem. Mozogjuk rendszeresen és minél többet, lehetőleg töltsük sok időt a szabadban. Nem kell megterhelő, komoly edzésekre gondolni, napi fél óra tempós séta már sokat jelent, mert javítja a keringési rendszerünket és ellenállóbbá teszi a szervezetet. Nem túl kellemes, de segíthet a hideg-meleg váltózuhany is, mert serkenti a vérkeringést, és a szervezet jobban tűri majd az időjárás-változásokat is. Nagyon fontos az is, hogy aludjunk eleget, legyünk kipihentek, igaz, erre nemcsak a frontérzékenyeknek, hanem mindenkinek érdemes odafigyelnie. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.03.28
A HangZóna mai vendége Rusznák András igazságügyi járműszakértő. ..
2024.03.28
Új hajtáslánccal bővül a Lexus első dedikáltan akkumulátoros elektromosnak fejlesztett modellje, a....
2024.03.28
Négy új hajó siófoki felavatásával vette kezdetét a 178. balatoni hajózási szezon csütörtökön. ..
2024.03.28
Két kulcsfontosságú modelljükhöz is ráncfelvarrást mutatott be a Seat és további két modell kaphat....
2024.03.28
Második évtizede viselhetik a büszke jelzőt Győrben: az Audi Hungaria üzemelteti a világ legnagyobb....
2024.03.28
Az új Toyota Yaris a kifinomult technológia és a vezetési élmény legfrissebb példája, mely a hibrid....
2024.03.28
Az érintett útszakaszon forgalomkorlátozásra lehet számítani - írja a Katasztrófavédelem. ..
2024.03.28
Idén januártól elektromos Peugeot e-Partneren érkezik a segítség azokhoz a dél-ausztráliai....
2024.03.28
Dr. Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban volt a vendége a....
2024.03.28
A jelenlegi Fiat 500-as modellt nem tervezik átalakítani a júliusi szabályzások szerint, az EV-....