modellautó
Csendes zsákutca végén, egy takaros, napelemmel borított tetejű családi ház udvarában van az a garázs/műhely, ahol a siker várományos modellautók készülnek, most még jellemzően egyedi gyártásban. Arrafelé csak az jár, akinek dolga van, ilyenek például az újságírók és a tévéstábok.
A Kiss testvérek a Cápákban is magabiztosak voltak.
A szabadúszó 3D grafikus, formatervező, illetve szoftverfejlesztő páros modelljei könnyen navigálhatók, kerekeik menet közben külön-külön vezérelhetők a saját fejlesztésű szoftverrel. Attila a műszaki részért, a szoftveres vezérlésért, a mechanikus alkatrészekért felel, míg Csaba az anyagokkal, a formatervezéssel foglalkozik.
Barátságosan fogadják az autoszektor.hu portál munkatársát a műhelylátogatáson, kíváncsiak voltunk ugyanis arra, hol és hogyan készül a híressé vált modellautó. A „holra” a rövid válasz a kis helyen, a hogyanra az, hogy jellemzően kézi munkával.
Attila és Csaba egy készülő modellautóval.
Az első meglepetés akkor ért bennünket, amikor kiderült, hogy a modellautó alja rétegelt falemez, de ezen nem kell csodálkozni, békeidőben még a Forma-1-es autóknál is fát használtak kopó alkatrészként, amikor SPA-ban például nagyon leért az autók alja. Ma természetesen már mást alkalmaznak, ami szikrázik is rendesen a tévéközvetítéseken. A vásárhelyi autó alja tehát fa, maga a karosszéria azonban vákumformázott polikarbonátból készül.
A modell hozzávetőlegesen heted akkora, mint a normál kocsi, majdnem minden kell is bele, csak sokkal kisebbe. A felfüggesztés hátul multilink, elől kettős keresztlengőkaros. A váz a lézervágott karbon, a futómű-alkatrészek 3D nyomtatással és döntően műanyagból készülnek.
Áramvonalas és szemrevaló is a "karosszéria".
Nyomtatójuk 200x200x270 millimétert tud, vagyis bőven elég nekik, annál is inkább, mert az első, prototípus alkatrészek, még az olcsóbb anyagból készülnek el. Arra azonban tökéletesen alkalmasak, hogy elfér-e a helyén, hozzáférhető-e a csavar, vagyis, egyfajta összeszerelési teszthez használják.
A végleges, az értékesítendő autómodellbe építendő alkatrész természetesen jóval drágább anyagból készül, így sokkal erősebb és rugalmasabb. Erre az ő „garázsnyomtatójuk” már nem alkalmas, azokat bérgyártókra bízzák. Mégpedig a kínaiakra.
Modellautók, minden mennyiségben.
– Így éri meg, interneten elküldjük a kinyomtatandó alkatrészt, ami gyorsan elkészül és utána 5-6 nap alatt meg is érkezik. Ezek jellemzően kicsi és könnyű alkatrészek és szerintünk szimpatikusabb is a kínaiak hozzáállása az egészhez, mint a magyar vállalkozóké – mondják.
Írásunk 2. részét itt olvashatják.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!