tankok
Az orosz-ukrán háború kapcsán sajnos rengeteget hallani különböző fegyverekről, tankokról a hírekben. De milyen tankokat használ Ukrajna és Oroszország?
A legjelentősebb ukrán harckocsi talán a T-64-es amelyből 720 van az országban. Az ukrán Malyshev Factory tervezte és gyártotta a T-64-et, amely 1966-ban állt szolgálatba a hidegháború idején. A Malyshev egy állami tulajdonú nehézgépgyártó Harkovban, Ukrajnában, nevét pedig Vjacseszlav Malisev szovjet politikusról kapta. A gyár az UkrOboronProm állami konszern része. Emellett még a szovjet gyártású T-72-es tank is említésre méltó az ukrán oldalon, amelyek lényegesen kevésbé kifinomultak, de könnyebben karbantarthatók, mint a T-64-esek.
Oroszország üzemelteti a világ legnagyobb harckocsiflottáját több mint 12.400 járműből álló armadával. Az ország páncélozott járműveinek összlétszáma meghaladja a 30.100-at, így Oroszország a harmadik helyen áll, 15.000, illetve 5.000 járművel elmaradva az amerikai és a kínai flottától. A T-64-esek és T-72-esek száma önmagában majdnem meghaladja az ukrán páncélozott járművek teljes állományát.
Kifejezetten érdekes orosz tank az Uralvagonzavod által kifejlesztett T-14 Armata. Az MBT-t 2015-ben mutatták be, és az ország ambíciója az volt, hogy 2.300 darabot gyártsanak belőle. A jármű tömeggyártása azonban a magas költségek miatt késett, és csak körülbelül 20 járműről ismert, hogy üzemképes. Az UralVagonZavod egy oroszországi gépgyártó cég, amely Nyizsnyij Tagilben, Oroszországban található. Ez az egyik legnagyobb tudományos és ipari komplexum Oroszországban és a világ legnagyobb harckocsigyártója.
Mára azt látni, hogy a legtöbb fegyvergyártó a harceszközök mellett ipari felszereléseket gyárt. Mint ismert, a legtöbb ma ismert autógyártónak volt valamilyen köze a háborús felszerelésekhez, az első és második világháború alatt szinte kivétel nélkül jelen voltak ebben az iparágban, bár sok esetben ez nem választás kérdése volt, az államaik vezetősége kötelezte őket a harcászati eszközök gyártására.
Ugyanakkor a világ jelentős harckocsigyártói között ma is találkozhatunk ismerős nevekkel, mint például a japán Mitsubishi. A Mitsubishi Heavy Industries vállalata mindenféle harci eszközt gyárt, például a Type 10-et, ami egy negyedik generációs tank, 2012 óta használja a japán hadsereg.
Szintén jól ismert autóipari név a Hyundai, ami például a K2 Black Panther nevű tankjával látja el a dél-koreai hadsereget. A 2014-ben induló K2 Black Panther a világ legfejlettebb tankjai közé tartozik, és a tervezésnél a digitális harctéri környezetre összpontosító új paradigmát követték. De hagyományos harckocsiként a K2 Black Panther egy vadállat, fejlett robbanásálló páncélzattal és egy szörnyű, 120 mm-es ágyúval van felszerelve.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!