Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
Azt már a kicsi gyerekek is tudják, hogy ha felszállunk a buszra, vonatra, metróra vagy villamosra, akkor alapesetben jegyet vagy bérletet kell váltani. Igaz, miután a 14 évnél fiatalabbak márciustól ingyen utazhatnak a tömegközlekedési eszközökkel, ez az ismeret némi finomításra szorul. De tarifareform ide vagy oda, sajnos nem mindenki utazik jeggyel vagy bérlettel, akinek kellene; ők csalnak, vagy ahogy mondani szokták, bliccelnek. Ez azt jelenti, hogy valaki kibújik a fizetési kötelezettség alól, nem vesz utazási jegyet vagy belépőjegyet.
Minden 11. utas bliccel
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) nemrégiben megkérdezte az utasokat, hogy saját bevallásuk szerint milyen gyakran bliccelnek a fővárosi járatokon. Kiderült, hogy a közösségi közlekedők 91 százaléka becsületesen, érvényes jeggyel vagy bérlettel utazik a BKK járatain. A szabályosan utazók aránya csekély mértékű javulást mutat a vállalat korábbi felméréséhez képest. Érvényes jegy vagy bérlet nélkül saját bevallásuk szerint a közösségi közlekedők 9 százaléka utazik, vagyis minden tizenegyedik utas bliccel. Közülük a legtöbb alkalommal a legfiatalabbak (18-29 évesek) és a 40-49 évesek utaznak érvényes jegy vagy bérlet nélkül.
Fotó: BKK
A bliccelők túlnyomó többsége (87 százaléka) a jegyvásárlási lehetőség hiányára hivatkozva utazik szabálytalanul, de sokan a sietséggel (67 százalék) és az időhiánnyal magyarázzák tettüket (67 százalék). Ez az indoklás azonban az elektronikusan megváltható jegyek korában egyre kevésbé állja meg a helyét. A BKK BudapestGO alkalmazása minderre egyszerű és gyors megoldást kínál, hiszen a telefonos applikációban pár kattintással bármikor bárhonnan megvásárolható számos jegy- és bérletfajta.
Kétmilliós pótdíjat fizetett egy bliccelő
Akit bliccelésen kapnak, annak büntetést kell fizetnie. Ennek összege 12 ezer forint, amennyiben az illető a helyszínen – akár bankkártyával is – vagy két munkanapon belül befizeti a pótdíjat. Ha ezt nem teszi meg, de legkésőbb 30 napon belül rendezi a tartozását, akkor 25 ezer forintra emelkedik a pótdíj összege. Abban az esetben, ha a bliccelő ezt a határidőt sem tartja be, akkor 50 ezer forintra ugrik a késedelmi pótdíj mértéke.
A fenti összegek emelkedéséből is látszik, hogy nem érdemes halogatni a pótdíj befizetését, ráadásul a ki nem fizetett büntetés nem évül el, így a pótdíjtartozás akár milliókra is rúghat néhány év alatt. 2023-ban több mint kétmillió forintot fizetett be egy összegben egy bliccelő – ez az összeg két végrehajtási eljárásból több tucat rendezetlen pótdíjazás alapján jött össze, amiben benne vannak a járulékok a kamatok, valamint a végrehajtási eljárások költségei is.
Tavaly több mint 227 ezer ellenőrzés zárult pótdíjazással, de 19 ezer pótdíjazott választotta a 2022 őszétől rendelkezésre álló kedvezményes rendezési lehetőséget, azaz bemutatta a pótdíjazást követően vásárolt bérletét. Például ha valaki a pótdíjazás után, aznap vásárol egy havibérletet, akkor 6 ezer forintra csökken a pótdíj összege, éves bérlet vásárlása esetén pedig csupán ezer forint lesz a büntetés.
Ha az ellenőrzés idején volt bérleted, de nem volt nálad, akkor öt munkanapon belül bemutatva jelentősen alacsonyabb lesz a pótdíj összege.
Vonaton és buszon is büntetnek
A MÁV-START vonatain 2023-ban 25 ezer esetben szabtak ki büntetést a jegy nélkül utazókra, és a korábbi évekből visszamaradt tartozásokkal együtt összesen 88 milliós forint folyt be a vasúttársasághoz. A jegy nélkül utazók általában arra hivatkoznak, hogy nem volt idejük menetjegyet váltani a vonat indulása előtt. A legnagyobb egyösszegű befizetés csaknem 430 ezer forint volt. Jelenleg több mint 70 ezer utas 170 ezer darab tartozását kezeli a vasúttársaság 4,1 milliárd forint értékben.
Fotó: MÁV-START
A Volánbusz járatain 2023-ban 13 ezer alkalommal szabtak ki pótdíjat 223,9 millió forint értékben. Tavaly összesen 59,9 millió forint érkezett be az elmúlt évek tartozásainak rendezésével. A pótdíjat meg nem fizetőkkel szemben a társaság minden esetben megteszi a szükséges lépéseket, jelenleg 790 bliccelés vár jogi végrehajtásra.
Az utazási igazolvány, kedvezményes vagy díjtalan utazásra jogosító okmány nélkül utazók által a helyszínen vagy három napon belül fizetendő pótdíj mértéke a Volánbusznál 12 ezer, a MÁV-START-nál 2600 forint, három napon túli befizetésnél a pótdíj összege mindkét társaságnál 25 ezer, 30 napon túli befizetésnél 50 ezer forintra emelkedik.
Az eddigiekből is látszik, hogy a legjobb, ha időben megváltod a jegyedet, és szabályosan, lelkiismeret-furdalás nélkül utazol.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!