robotautó
Fotók: Bányász Gábor és Zolnai László
RononAUT 2017
Kis területen sem kispályás meccset vívott immár nyolcadik alakalommal tizenegy csapat robotautója a Műegyetem Q épületének aulájában. A RobonAUT 2017 címmel meghirdetett versenyen a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszéke az MSc képzésben résztvevő villamosmérnök és mechatronikus hallgatók indulhattak. A versenyen három fős csapatok és az általuk épített önállóan működő (autonóm) robotjárművek – átalakított modellautók – vehettek részt.
A robotautóknak kettős feladatot kellett teljesíteniük: egyrészt emberi beavatkozás nélkül végig kellett menniük egy akadálypályán, útjuk során a lehető legtöbb részfeladatot teljesítve, másrészt minél nagyobb sebességgel végig kellett haladniuk egy gyorsasági pályán. A szokásos hangulatnál is magasabb hőfok az aulában, ahol a korábbiaknál is izgalmasabb robotautók versenyeztek.
Légi zavarokkal küzdve
A pálya elrendezése előre nem, de elemei – párhuzamos parkolás, utánfutó felvétele és letétele parkolóban, elsőbbségadás gyalogosnak, körforgalom, libikóka, forgó hordó és „útonálló” drón – ismertek voltak a résztvevők számára. Verseny közben semmilyen kommunikáció nem megengedett a robot és a külvilág között. A nézők az autókra szerelt kamera segítségével a kivetítőn és az interneten valós időben tudták követni az eseményeket a robotok szemszögéből is.
A verseny nem titkolt célja, hogy a mesterképzésben résztvevő hallgatók ne csak elméleti ismereteket sajátítsanak el, hanem azt alkalmazó gyakorlati tudásra is szert tegyenek, mutassák meg, hogy mire képes 2017-ben egy magyar mérnökhallgató a BME-n. A versenyző csapatok munkáját a tanszék doktoranduszai és oktatói közül kikerülő mentorok kísérték figyelemmel az elmúlt hónapokban.
Intelligens játék
„A nyolcadik alkalommal megrendezett versenyen való sikeres részvétel komoly mérnöki ismereteket igényel. A feladat teljesítéséhez el kell mélyedni a mikrokontrollerek világában, az irányítástechnika, az elektronikus áramkörök, valamint a programozás rejtelmeiben. Ezen akadályokat leküzdve hatalmas élmény egy olyan berendezés tervezése és építése, mely engedelmesen végzi el a betanított feladatokat. A rendkívül látványos, játékos, ugyanakkor nagy szaktudást igénylő versenyen való eredményes szereplés kitűnő ajánlólevél a jövő intelligens autóinak fejlesztéseivel foglalkozó vállalatokhoz történő belépésre.”– hangsúlyozta Tevesz Gábor egyetemi docens, a verseny fővédnöke.
RobonAUT 2017 végeredmény
1. ARMageddon 93 pont
2. mozaik 91 pont
3. Beta Romeo 78 pont
4.Slackers 68 pont
5.Különben Dühbe Gurulunk 67 pont
6.Második helyezett 50 pont
7.Zsírlézer 46 pont
8.AUTóka 25 pont
9.HumanError 21 pont
10. CharloT 18 pont
Fotók: Bányász Gábor és Zolnai László