navigáció

Két újabb műholdat lőttek fel az EU navigációs rendszeréhez

2016.05.24.

Az Európai Unió saját, Galileo műholdas navigációs rendszerének 13. és a 14. műholdját is fellőtték kedden egy Szojuz hordozórakétával a Francia Guyanában lévő Kourouban található űrközpontból.

- Fellövése után kevesebb mind négy órával a "rakomány" megérkezett a 23 522 kilométeres magasságban lévő céljához - közölte az Európai Űrügynökség (ESA), amely az Európai Bizottság közreműködésével valósítja meg a Galileo projektet. - A misszió egy újabb lépés Európa függetlensége felé a műholdas navigáció területén - fogalmazott Stéphane Isräel, az Arianespace rakétagyártó vezetője.


Az Európai Bizottság és az ESA az év második felében indítja el az első Galileo-szolgáltatásokat. A Galileo-program az 1990-es évek közepén indult azzal a céllal, hogy létrehozzon egy katonai ellenőrzés nélküli, kifejezetten polgári célokra tervezett, világméretű műholdas helymeghatározó rendszert és függetlenítse Európát az amerikai GPS műholdas navigációs rendszertől, amelynek szabadon elérhető szolgáltatásait az üzemeltető nemzetközi konfliktus esetén blokkolhatja.

Az európai navigációs rendszer szabadon elérhető szolgáltatása egyméteres pontosságú helymeghatározást tesz majd lehetővé, titkosított katonai szolgáltatása pedig egy centiméterest. A rendszer a közlekedésen kívül az egészségügyben, a mezőgazdaságban, a halászatban, a civil védelemben és egyéb területeken is használható lesz. A teljes rendszer a tervek szerint 2018-ban áll fel, és rá két évvel teljes kapacitással működik majd. Harminc műhold fog keringeni a Föld körül - 24 üzemben, hat pedig lehetséges tartalékként.

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.12.21
Bár az ünnepek előtt véget ér a Bubi második generációja, karácsony után is lehet majd tekerni a....
2025.12.21
A szabálytalan járművezetőt a túlsúly megszüntetésére, és a tetemes bírság megfizetésére kötelezték....
2025.12.21
Cikázott az almádi forgalomban, aztán hátulról belerohant egy szabályosan közlekedő autóba. ..
2025.12.21
Igen, egy újabb kínai gyártó a láthatáron az európai piacok számára, ám a Changan látványosan....
2025.12.20
A Peugeot új Hypersquare rendszere nem egyszerű innováció, hanem korszakváltás. A francia márka....
2025.12.20
Mostanában egymás után dobta piacra a hajdan volt nagysikerű R5, R4 és legutóbb a Twingo kiskocsi....
2025.12.20
A Mazda CX-5 mára a globális SUV-szegmens egyik ikonikus modelljévé vált. Története azonban számos....
2025.12.20
Jól megy sokaknak Magyarországon, számos nagyon drága luxus- és sportautó talált gazdára. Nézzük,....
2025.12.20
Nagy karambol történt a körgyűrűn, emiatt lényegében megbénult a forgalom az M0-on. ..
2025.12.20
Európa egyik legkorszerűbb vasúti-közúti terminálját építi meg a 2027-ig Szegeden a METRANS, a....