Peugeot
Kép és szöveg: Horváth Miklós
Okkal merülhet fel a kérdés bárkiben, hogy az éppen három éve megjelent 508 esetében miért volt szükség ilyen hamar a ráncfelvarrásra. Nos, Mocsai Zoltán (Peugeot Hungária termékfelelős) is kitért ennek a kérdésnek a megválaszolására előadásában és elmondta, hogy a Peugeot termékpaletta még soha nem volt ennyire fiatal, mint jelenleg. Ezért és egyéb szempontok miatt sem lóghat ki az 508-as a sorból, hiszen jelen pillanatban ebben a modellben él tovább a márka egykori közép- és felsőkategóriása, a 407-es és a 607-es. Egyértelműen látszik, hogy a motorok és hajtásláncok forradalma mellett a termék megújulásra is különös gondot fordít a francia márka az utóbbi években. A fiatal és sikeres modelloffenzíva gyümölcse úgy tűnik már be is érett, hiszen globális viszonylatban is figyelemre méltó (+5,7 százalékos) növekedésről adott számot Marosi Gábriel kereskedelmi igazgató, amit a főbb piacokon regisztrált növekedések generáltak.
(Balról) Murárik Katalin - Peugeot Hungária PR Manager, Mocsai Zoltán - Termékfelelős, és Marosi Gábriel - Kereskedelmi igazgató. Még több kép a galériában
A fentieket tovább részletezve: az Unióban 7,6 százalékos, Kínában 32,4 százalékos növekedést regisztráltak az elmúlt év statisztikáihoz képest, Magyarországon pedig 19,5 százalékkal több Peugeot talált gazdára, mint 2013-ban, a két évvel ezelőtti darabszámhoz képest 45,6 százalékos a növekedés. Az 508-cal kapcsolatban még egy fontos adat elhangzott - még mielőtt az egy percre eső számok és százalékok említése miatt éber kómába esünk - ami nemcsak meglepő, hanem felettébb érdekes is. Hazánkban a felső közép-kategóriás autók iránti kereslet 20 százalékos, melyet csakis a kisautók 25 százalékos aránya előz meg érthető okokból. Ez azt jelenti, hogy minden ötödik újautó vásárló az 508-at vagy ahhoz hasonló autót keres a szalonokban, de ennyire azért mégsem rózsás a helyzet, hiszen 87 százalékos a céges szegmens értékesítési aránya.
A Peugeot globális piaci részesedése jelenleg 6,6 százalékos
A karosszéria kivitelre vonatkozó piaci trendek alapján – miszerint egyre népszerűbb a kombi – a Peugeot-nál 50 százalék feletti kombi arányt vizionálnak az eljövendő évekre. Ennek folyományaként megmarad az eddigi háromféle kasztni változat, a négyajtós szedán, az ötajtós SW, és az a bizonyos all-road megjelenésű RXH, mely a 3008-as után megkapta a dízel-hibrid (Hybrid4) hajtásláncot és nekünk magyaroknak már csak azért is a szívünk csücske, mert Bocsi Attila kezét dicséri a külső formaterv. Utóbbi modell esetében több helyről is érkeztek olyan igények, hogy szeretnék az emelt (18,4 cm-es) hasmagasságú, műanyagokkal és robosztus külsővel felvértezett RXH-t egy erős dízelmotorral, szimpla fronthajtással, hibrid rendszer nélkül használni. Ennek köszönhetően újdonság a modellpalettában az RXH BlueHDI, mely az említett előnyöket a hibrid technológia nélkül, egy 180 lóerős dízelmotorral szerelve kínálja.
Térjünk azonban a megújulás részleteire! A külső dizájn változását leginkább a márkaarculat új orrkiképzése szülte, ezért azt a bizonyos 3,8 cm-es hossznövekedést itt, a lökhárító és a hűtőmaszk környékén érhetjük tetten. Ahogy erről korábbi cikkünkben is már beszámoltunk, az emblematikus stíluselemeket kapta a nagy túraautó, azaz új hűtőmaszkot, laposabb motorháztetőt, új rajzolatú LED-es lámpaegységeket elöl-hátul, valamint a lökhárító alsó részén található műanyag betét is szerves része a modernebb megjelenésnek.
A külső paraméterek közül csak a hosszúság változott, mindössze 3,8 cm-rel. H/Sz/M (mm): 4830/1830/1450, tengelytáv: 2820 mm
A változatlan méreteknek köszönhetően az utastér és a csomagtér helykínálata is érintetlen maradt, ennek megfelelően a lépcsőshátú poggyásztere 515/958, a kombié pedig 550/1598 literes maradt. A futómű tekintetében hátul minden modell multilinkre (RS30 többlengőkaros) támaszkodik, elöl pedig pseudo McPhersont kaptak az általános verziók és az RXH. A GT és a 180 lóerős, kétliteres BlueHDi-vel szerelt modellek azonban egy VH10 kódnévvel ellátott dupla háromszög lengőkaros rendszert kaptak, a merevebb kasztni és a pontosabb kormányzás miatt, ugyanis az érintett modellek dinamikára hangoltsága ezt megkívánta.
A felső-középkategóriára és a Peugeot-ra általában jellemző bőséges fedélzeti ellátmány ugyebár elmaradhatatlan, legyen szó vezetéstámogató és/vagy kényelmi rendszerekről. A szórakoztató elektronika, a navi és az általános információk megjelenítése három felületen történik: van egy 18 cm-es képátlójú, SMEG+ érintőképernyős kijelző a középkonzol tetején, egy vetített kijelző a kormány mögötti műszeregységben és az elődmodellből is ismert Head-up-display, mely a sofőr látómezejébe helyezi a legfontosabb infókat (haladási sebesség, tempomat beállítások és navi utasítások). A D-szegmensben ritkaságnak számító négyzónás klíma is elérhető a megújult zászlóshajóban, csakúgy mint a programozható hűtés-fűtés, vagy a csomagtérajtó motoros nyitása-zárása (SW) és a JBL erősítő rendszer.
Az extralista további érdekességei még a programozható tempomat, a kamerával kiegészített radarérzékelők, melyek egyúttal a holttér figyelő rendszert is kiszolgálják, valamint a panoráma üvegtető (SW) és az elektromos derékmasszázs funkció. A tájékoztatóból megtudtuk, hogy a zömében céges ügyfelek általában magas felszereltségű, dízelmotorral szerelt verziókat választanak idehaza, ennek okán nem csoda, hogy az öngyulladós motorkínálat lényegesen szélesebb spektrumot fed le, mint a benzinesből csupán két aggregátot kínáló paletta. A legkisebb gázolajos az 1,6 literes, 115 lóerős e-HDi, majd a kétliteresek következnek, melyek közül az Euro-5-ös HDi motorok 140 és 163 lóerős kivitele csakúgy megtalálható a listán, mint az Euro-6-os normákat teljesítő, 150 és 180 lóerős BlueHDi motorok.
Fentieket kiegészítve még a GT-ből ismert 2,2 literes 204 lóerős és az RXH-ban debütált Hybrid4 (dízel-hibrid) 200 lóerős összteljesítményű motorokkal is számolhat a leendő tulaj. Benzines fronton egyszerűbb a helyzet, ugyanis a jól bevált 1.6 THP motorok két generációja közül választhatunk, melyek közül a régebbi 156 lóerős és a tisztább (Euro 6) és erősebb (165LE), új fejlesztés szerepel a terítéken, valamint az 1.6 VTi (120LE), mely a belépő modell erőforrása. Sebességváltó téren is akad újdonság azok számára, akik az automatákat preferálják, ugyanis a jövő évtől szigorodó normákat teljesítő Euro 6-os motorokhoz már a japán gyártmányú Aisin váltók kapcsolódnak. Az EAT6 névvel ellátott nyomaték átviteli rendszer a korábbi AM6-os továbbfejlesztett változata. A kilencven százalékban új alkatrészekből álló egységben 15 százalékkal kisebb a belső súrlódás, így gyorsabb kapcsolásokat és minimális többletfogyasztást (1-3 dl/100 km) értek el a manuális váltóhoz képest.
Magánügyfelek számára az új 508-as indulóára 5 770 000 forint Access felszereltség és 1.6 VTi (120LE) benzinmotor esetén. Az eddigi értékesítések alapján a legnépszerűbb az Active felszereltségű, 2.0 HDi (140LE) lesz, melyet 7,1 millió forinttól vihetünk haza. A céges vásárlókat - mint potenciális célcsoport - egyedi ajánlattal, akciós THM-mel és kedvező TCO-val kecsegteti a hazai importőr és az országos díler hálózat.