napenergia

Hogyan lehet a sötétségből energiát nyerni?

2024.02.18.

Anti-napelemekkel. 

 

Egyre forróbb nyarak, vízválság, tüzek, szélsőséges időjárási jelenségek. A globális felmelegedés és a hozzá kapcsolódó éghajlatváltozás hatásai már jó ideje a közvélemény figyelmének középpontjában állnak. Amikor ezekről a problémákról beszélünk, kézenfekvő, hogy a megújuló energiákat hozzuk fel, mint a hőmérséklet-emelkedés elhárításának útját.  Amellett, hogy az alternatív energiaforrások "zöldek", más olyan tulajdonságokkal is rendelkeznek, amelyeket nem szabad alábecsülni.

Először is, munkahelyeket teremthetnek és így hozzájárulhatnak ahhoz, hogy emberek milliói világszerte gyakran görcsösen keressenek munkát. Ugyanakkor segítenek a fejlődő országoknak abban, hogy széles körben hozzáférjenek az energiához. Ebben az irányban például számos projektet indítottak el sikeresen afrikai területeken.

Végül, de nem utolsósorban, az energiaszámlán is megtakarítást jelentenek. Bolygó-szerte aktív munka folyik a megújuló energiaforrások terén elért egyre több eredmény optimalizálása érdekében.

A cél lényegében az, hogy az ágazatban rejlő lehetőségeket a lehető legjobban ki tudjuk aknázni. Hogyan termelhetünk napenergiát éjszaka? Ebből a kérdésből kiindulva a Kaliforniai Egyetem tudósainak sikerült egy olyan innovatív projektet kidolgozniuk, amely forradalmi és eddig nem remélt forgatókönyveket nyithat meg.

Az új technológiát anti-napelemnek nevezik és alapvetően a sötétséget használja ki az energiatermelésre. Ahhoz, hogy megértsük a rendszert, amely teljes mértékben a paradoxonok kategóriájába tartozhat, meg kell próbálnunk megérteni azt a megközelítést, amellyel létrehozták. Ma már köztudott, hogy a klasszikus panelek befogják a napenergiát és azt hő- vagy elektromos energiává alakítják át. Az új technológia ezzel szemben a földfelszín által éjszaka is termelt hőt hasznosítja, csapdába ejti, majd felszabadítja. A napnyugta utáni energiatermeléshez olyan alternatív fotovoltaikus koncepciót használunk, amely a földet forrásként, az éjszakai égboltot pedig hőnyelőként hasznosítja - mondták az amerikai tudósok.

Jelenleg azonban az ezzel a módszerrel előállított energia mennyisége a klasszikus napelemekhez képest csak 25 %-os. A gyűjtőfelület bővítése azonban költséghatékonyabbá teheti ezt a technológiát és szélesebb körú jövőbeli alkalmazását.

Forrás: casaegiardino.it

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.11
A közlekedési kultúra napján a 75 éves kelenföldi autóbuszgarázs nyitja meg kapuit a látogatók....
2024.05.11
Kínában 1,55 millió új személyautót értékesítettek áprilisban, 9,6 százalékkal kevesebbet az előző....
2024.05.11
Zolder, Mugello, Assen, Spa, Oschersleben, Portimao, Hungaroring és Silverstone.  ..
2024.05.11
Az új közlekedési szabályrendszer fokozottabb védelmet nyújt majd a közlekedés legvédtelenebb....
2024.05.11
Május 11. a biztonságtudatosan, környezettudatosan, udvariasan közlekedő emberek ünnepnapja. ..
2024.05.11
Összehangolt közlekedésrendészeti akciót tart a rendőrség, amely elsősorban a tehergépjárművek és....
2024.05.11
Fedélzeti kamera buktatta le a budapesti személyszállító kisiparost, akinek jó lenne, ha elvennék....
2024.05.11
A Liget Budapest Projekt részeként megújult a KRESZ-park és környezete a Városligetben. A....
2024.05.11
A kétszeres világbajnok teljesített a legjobban az őrült küzdelemben, amelyre jellemző, hogy a....
2024.05.11
Már korábban is felmerült, hogy járatot nyitna Budapestre az indiai fapados IndiGo, új szélestörzsű....