közlekedésbiztonság
Nagyon sok sofőrnek egészen egyszerűen nehezére esik mellőzni az okostelefon használatát vezetés közben. Ez rendkívül veszélyes, mégha részben érthető is, tekintettel arra, hogy ezek az eszközök számos esetben megkönnyítik az életüket, még vezetés közben is. Franciaországban a Maif Alapítvány és az IFSTTAR végzett egy felmérést a sofőrök között az okostelefon vezetés közbeni használatáról: az első eredmények szerint a sofőrök 43%-a használja okostelefonját vezetés közben, miközben tisztában vannak annak veszélyeivel.
Az okostelefon mindenhova „követ” minket, beleértve a vezetést is. Az utazások igazi kísérője, a legtöbb fedélzeti kiegészítőt már helyettesíti: GPS, zenelejátszó, internethozzáférés… a 34 év alatti sofőrök több mint a fele használja telefonját vezetés közben, és a gyakori felhasználók 2-3-szor többen vannak, mint az alkalmi felhasználók.
A telefonbeszélgetéseken kívül (a sofőrök 39%-a kap vagy indít hívást) az egyéb használatok is emelkednek: 30% ír vagy olvas SMS-t és azonnali üzenetet, 13% olvas vagy válaszol emailekre, és közel 30%-uk használja okostelefonját GPS-ként (míg 2016-ban ez még csak 22% volt). A közösségi hálók a mindennapjaink szerves részét képezik, ezek használata is egyre nő vezetés közben: a sofőrök 9%-a nézi meg vagy hoz létre posztokat vezetés közben, közülük a 18-25 éves korosztály közel 20%-a alkalmanként vagy gyakran használja azokat. A sofőrök 17%-a kap képpel vagy videóval együtt szöveges üzenetet, 8%-uk pedig küld is.
Egyre többen nem tartják kezükben a telefont beszélgetés közben: 67%-uk valamilyen eszközt vagy kihangosítót használ ahhoz, hogy szabadon maradjon a kezük, ellen 2016-ban, amikor ez csupán 60% volt. Ugyanakkor a sofőrök közel fele (47%) kap üzenetet, és időnként a telefont kézben tartva olvassa azt el. A sofőrök 59%-a gyakran tartja a kezében a telefont üzenetíráshoz.
A tanulmány azt mutatja, hogy a kilométerek növekedésével (35 000 km / év felett) még több sofőr használja okostelefonját: a hivatásos sofőrök közel 60%-a naponta használja, de 79%-uk a hívásokat és üzeneteket kihangosítóval intézik. A hivatásos sofőrök felkészültebbek, mint nem hivatásos sofőr társaik, gyakrabban használják a telefonjuk Bluetooth vagy kihangosító funkcióit. Ők az üzeneteket is gyakrabban hallgatják meg, ill. diktálják be, ahelyett, hogy felolvasnák, illetve megírnák. Bár sokan használják, úgy tűnik, a legtöbb sofőr tisztában van a vezetés közbeni telefonhasználat veszélyeivel: az üzenetek olvasása és küldése különösen nagy kockázatvállalással jár.