Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
Tavaly összesen 61 baleset történt vasúti átjáróban, ez mintegy 30 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A balesetek közül nyolc volt halálos, ami kilenc áldozattal járt, és hat baleset végződött súlyos sérüléssel, 17 sérülttel.
Ám a tavalyi kedvező baleseti mutatók után sajnos nagyon rosszul indult az 2024-es év: januárban kétszer annyi baleset történt vasúti átjárókban, mint a tavalyi év első hónapjában. Ezért a MÁV felhívta a figyelmet a körültekintő közlekedésre és a KRESZ-szabályok betartására. A vasúttársaság szerint az elmúlt 15 évben vasúti átjáróban nem történt a vasút hibájából halálos kimenetelű baleset, a bajt minden esetben a közlekedők figyelmetlensége vagy a KRESZ-szabályok megszegése okozta. De pontosan milyen szabályok vonatkoznak a vasúti átkelőkre és hogyan közlekedjünk biztonságosan? Íme a legfontosabb tudnivalók.
Alapvető szabályok
A vasúti átjárót csak fokozott óvatossággal szabad megközelíteni, és ez természetesen nem csak gépjárművek vezetőire, hanem a kerékpárosokra és a gyalogosokra, is vonatkozik. Sőt, a tilos jelzés a megkülönböztető jelzéssel haladó mentő, rendőr vagy tűzoltó számára is megálljt parancsol.
Biztosított vasúti átjárón csak akkor szabad áthajtani, ha mindkét sorompó nyitva van, a fényjelző vagy hangjelző berendezés nem ad tilos jelzést, illetve a fénysorompó vagy a félsorompóval kiegészített fénysorompó villogó fehér jelzést ad. Fontos tudni azt is, hogy vasúti átjáróban és közvetlenül a vasúti átjáró előtt tilos előzni. És ami nyilvánvaló, de azért leírjuk: a vasúti átjáróban megállni tilos!
A legtöbb balesetet az okozza, hogy sokan úgy gondolják, még átérnek a vonat előtt, és a lecsukódó sorompókat látva megállás helyett inkább beletaposnak a gázba. Emiatt évente több száz sorompót törnek le a gondatlan járművezetők.
Előfordulhat olyan helyzet, amikor a szembe sütő nap elvakítja a járművezetőt, aki így nehezebben veheti észre a fénysorompó jelzését. Az is lehetséges, hogy a fénysorompóra tűz a nap, és amiatt nem látszik jól, milyen fény világít. Minden ilyen esetben, amikor a sofőr nem száz százalékig biztos abban, hogy mit mutat a fénysorompó, le kell lassítani – ha szükséges, akár meg is állni –, és úgy meggyőződni arról, milyen jelzést mutat a lámpa, illetve nem közelít-e vonat. Arról is mindig meg kell győződnünk, hogy el tudjuk-e hagyni az átjárót. Csak akkor hajtsunk be a vasúti átjáróba, ha a kihaladás is biztonságosan megoldható, ezért kocsisor mögé ne zárkózzunk fel az átjáróban.
A vasúti átjárók főbb típusai
Az áthaladás sebessége
A vasúti átjárón csak folyamatosan – megállás nélkül –, legalább 5 kilométer/óra átlagsebességgel szabad áthaladni. Régebben felső sebességhatárt is előírt a KRESZ a vasúti átjárók előtt: lakott területen belül legfeljebb 30, lakott területen kívül maximum 40 kilométer/órás sebességgel lehetett áthajtani. Sokan nem tudják, de ez a szabály megszűnt – az pedig érdekes kérdés, hogy az esetleges nagyobb áthaladó tempó hogyan befolyásolja a baleseti kockázatot.
Itt a vonat! (Fotó: MÁV)
A magyarországi vasútvonalak hossza nagyjából 7500 kilométer, ezen mintegy 5400 vasúti átjáró található – vagyis átlagosan 1,4 kilométerenként van egy átjáró. A teljes vasúti hálózaton naponta körülbelül háromezer vonat közlekedik.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!