tanácsok
Az egyik leggyakoribb hiba klímával történő vezetésnél: Ha az ablak nyitva van, nem tudja magát ideálisan szabályozni.
A nyári melegben semmi sem jobb, mint a légkondicionálás az autóban. Biztonsági okokból is: 35 fokon az ember olyan lassan reagál, mint 0,5 ezrelék alkohollal a vérben. De az autó klímaberendezése gyakran rosszul működik. Íme a leggyakoribb hibák:
1.Nyitva marad az ablak
A szellőztetés az elején nagyban segíti a légkondicionálást, hogy elérje a célhőmérsékletet – de utána kérjük, csukja be az ablakokat és a napfénytetőt. Csak ezután tud megfelelően szabályozni a légkondicionáló. Ráadásul a nyitott ablak éppúgy fogyasztási tényező, mint a hiába fújt hűvös levegő.
2. A hőmérséklet túl alacsony
A teljesen automata üzemmódban ez olyan, mint a fűtési termosztátnál: az alacsonyabb hőmérséklet-beállítás nem hoz gyorsabb hűtést a legtöbb autóban. Jobb, ha röviden megnyomja a gombot a maximális hűtés érdekében. Amint lehűl, kapcsoljon vissza "Auto"-ra - és maradjon 18 vagy inkább 20-22 fokon. Mert ha túl nagy a különbség a külső hőmérséklethez képest, akkor a változások stresszesebbé válnak.
3. Ne irányítsa a levegőt a test felé
A légáramlást egyenletesen kell elosztani (pl. külső szellőzőnyílások lefelé, középső szellőzőnyílások felfelé), és ne irányuljanak a szélvédőkre, mert azokon a hűtőhatás elveszik. De ne a testre irányítsa: a testfelület túlhűtése segítheti a megfázást. Fennáll a feszültség és a fejfájás veszélye is.
4. A módok nem ismerete
Az újabb klímaberendezések gyakran három automata üzemmódot kínálnak, amelyek általában az "Auto" megnyomásával (függetlenül attól, hogy gombról vagy kijelzőről van szó), vagy az infotainment rendszerben állíthatók be: kíméletes, közepes, erős. Sajnos ez sokszor ismeretlen - és akkor például a meleg ellen nem elég a leghuzatmentesebb, leggyengébb üzemmód nyáron. Tehát nézze meg a légkondicionáló rendszer kezelési útmutatóját vagy beállítási menüjét.
5. Túl sokat állít kézzel
Nincs ez másként a kézi klímaberendezésekkel sem. De a szokásos automata szó szerint azért van, hogy automatikusan működjön. Általában jobban és gyorsabban oszlatja el és temperálja a levegőt, mintha manuálisan avatkozna be.
6. Ne használjon keringtető levegőt
A régebbi, manuális klímával szerelt autók gyakran hatékonyabban hűtenek, ha először levegőkeringetéses helyzetben hagyják őket dolgozni. De ugyanúgy, mint az alagútban a kellemetlen szagok ellen, itt is érvényesek a következők: Utána, főleg ha esik, tedd vissza a friss levegőre, különben hamar bepárásodhatnak az ablakok.
7. Ne mindig indítsa be a klímakompresszort
A kánikula elmúltával, 20 fok körüli hőmérséklettel általában elegendő a friss levegő a hűtött levegő helyett. Sok újabb autó automatikusan „Eco” üzemmódba kapcsol, de különösen a régebbi modelleket érdemes egy gombnyomással vagy a fedélzeti „A/C” rendszerben (vagyis a klímakompresszorban) kikapcsolni – ezzel üzemanyagot takaríthatunk meg! Azonban: használja havonta egyszer a légkondicionálót, hogy fitten tartsa a rendszert – írja a svájci lap.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!