kínai autó
Harmadik kínai márkaként regisztrált Magyarországon a Geely, mely idén már 150 ezer autót értékesített Európában. A kínai holding része a svéd biztonsági szakértő és fura driftelő bajnok, vagyis a cégcsoport két szélsőségese, a Volvo és a Zeekr. Sőt, ennél színesebb a paletta, mert a kínai multimilliárdos folyamatos cégfelvásárlásokkal gazdagítja kollekcióját, miközben újabb márkákat kreál.
Budapesti Geely preimer Fotó: Boros Jenő
A tulajdonos és elnök Li Shufu már a fellegekben jár, mert bekebelezte az észak-amerikai repülőautó specialista amerikai Terrafugia céget. Listáján szerepel már a Volvo Cars mellett a Lotus, a Proton, a London Taxi, jelentős a részesedése a Daimler AG-ben és a Volvo Truck & Bus társaságban. A Volvo AB része a Renault Truck és az amerikai Mack, UD.
Közben új márkákat is kreált: Volvo alapokra épül a Li Shufu átal kreált Polstar, Lynk & Co, és Zeekr, amely nemcsak agresszív dizájnjával lett híres, hanem azzal is, hogy dupla Guinness-rekordot állított fel driftben és szlalomban, szedánja leverte a világ villanyautóit. A Geely kínai prémium villanyautó-márkája, a Zeekr 2021-ben jelent meg a piacon, első modellje, az összkerékhajtású 001-es 207,996 km/óra sebességgel száguldott keresztben. Egy gumifüst alatt egy másik csúcsot is felállított: 49,05 másodperc alatt szlalomozott az ötven bójából álló pályán.
Rekorder Zeekr Forrás: LSB
A Geely csoport kínálata egyre színesebb, hála ambiciózus tulajdonosának, a milliárdos Li Shufunak: a Zeekr-hez hasonlóan kínai belső piacra gyártja a Xing Yue, Bo Yue, Emgrand modelleket, ezk is és a tengerentúli exportra készülő Azkarra, valamint a maláj piacon forgalmazott Proton X70-es is Volvo alapokra épül. Szóval Li Shufu alaposan kihasználja a szinergiákat.
Mobilitási élményt teremteni, ezzel szlogennel lépett az autóiparba 1997-ben a Geely, ami első kínai autómárkaként 2020-ra elérte a 10 millió darabszámot és jelenleg már túljutott a 22 millión.
Trendi műszerfal Fotó: Boros Jenő
A cég több tervezési és kutatás-fejlesztési központot működtet Sanghajban, a svédországi Göteborgban, az egyesült királyságbeli Coventryben, az egyesült államokbeli Kaliforniában és a németországi Frankfurtban, ezekben 21 ezer mérnököt alkalmaz. Az intelligens gyártás tekintetében a Geely világszerte több mint 40 jármű- és hajtáslánc-gyártó üzemmel rendelkezik.
Az első Geely modell Fotó: Boros Jenő
Az 1997-ben alapított cég a Hao Qing nevű minivel kezdett, ez volt az első kínai magántulajdonú üzemben gyártott autó. Százezer jüanba került, ami akkoriban tízszerese volt az egyéves kínai átlagjövedelemnek, az első évben tízezret, 2003-ban százezret adtak el belőle. A Geely termelése folyamatosan nőtt: 2009-ben 326 ezerre, 2018-ban 1,58 millióra. Az igazi sikert az Emgrand GS és GL Crossover hozta meg, ezekből már több mint hárommillió kelt.
A Geely kínai autóipari holding tavaly 2,2 millió járművet gyártott és értékesített, idei terve 2,5 millió autó.
Nyitás a magyar piacon is Fotó: Boros Jenő
Magyarországi belépő modellje az elektromos hajtású Geometry C, melyet globális igényekre fejlesztett. A kompakt osztályú Geometria C WLTP szerinti hatótávolsága egy töltéssel 460 km, villanymotorjának csúcsnyomatéka 310 Nm, álló helyzetből 7,7 másodperc gyorsul százra.
A Geometry C aktív intelligens hőmérséklet-szabályozó rendszere -30°C és +55°C között képes működni, folyamatosan felügyelve az akkumulátor teljesítményét, stabilitását.
A Geely Smart Energy Management (SEM) rendszer az energiatárolás, az energiatakarékosság, az energia-visszacsatolás, az energiavezérlés és a frissítés öt dimenziójának algoritmus-alapú energiahatékonysági vezérlésével hatékony energia-visszanyerést valósít meg, biztosítva a hatótávolság becslésének közel 100 százalékos pontosságát, jelentősen csökkentve a felhasználók hatótáv paráját.
Budapesti Geely premier Fotó: Boros Jenő
A Geely Geometry C 2023. januárjától rendelhető, ekkor érkeznek az első példányok a közép-európai régióba. A gyártási és átfutási idő a versenytársakhoz képest várhatóan rövidebb lesz: körülbelül négy hónap a megrendeléstől a szállításig.
A kínai gyártó a novemberben kötött partneri szerződéssel lép az Európai Unió területére ezzel a modellel, amellyel kategória-első akar lenni, ezt a budapesti aláírási ceremónián nyilatkozta Cook Xue, a Geely Automotive International vezérigazgató-helyettese.
A GACE ügyvezető igazgatója, Molnár Viktor elmondta, hogy elkezdték az egész Magyarországot lefedő kereskedői partneri hálózat kialakítását, melyben a jövő év első felétől lehet autót rendelni, az első teljes évben ezernél több jármű eladásában bíznak.
Cook Xue, Molnár Viktor és Mihályi Norbert Fotó: Boros Jenő
A Grand Automotive Central Europe importőr céget az izraeli Taarura holding alapította, 2019-ben kezdte meg működését Magyarországon, ahol átvette a Nissan márka importőri feladatait, kezdetben Magyarország mellett Szlovákiában és Csehországban, idén októbertől pedig a teljes adriai régióban. Emellett az olasz Piaggio haszonjárművek disztribútora is.
A GACE partner kereskedései tavaly több mint 6000 járművet értékesítettek a három országban. Magyarországon 32 Nissan-kereskedés tartozik a GACE hálózatához.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!