Dacia Jogger
A Dacia az egyik legnépszerűbb nagycsaládos márka Magyarországon, így a Lodgy búcsúja sokakat elszomorított. Aggodalomra nincs ok, a Jogger szinte mindenben teljesíti a porontyosok elvárásait, csak belül egy kicsit kisebb... Ellenben működik vezeték nélkül is a CarPlay...
Hogy néz ki?
A Dacia Jogger hosszabb lett elődjénél, még a korábbi hétüléses Logan MCV-t (ha jobban megnézzük, a Jogger az MCV reinkarnációja) is túlnőtte, hossza 4547 milliméter (ugyanerre a CMF-B padlólemezre épül a Micra és a Captur, de az ASX is), szélessége 1784 milliméter, magassága viszont csak 1632 milliméter. Tengelytávolsága 2897 milliméter, ami 87 milliméterrel hosszabb a Lodgyénál, de 8 milliméterrel rövidebb, mint az MCV-ben. Masszív, jól összeszerelt autó, 13 ezer kilométer futásteljesítménnyel sem zörög benne semmi. Orrkialakítása a Sandero/Logan párosra emlékeztet, az erdélyi utcaképből nem lóg ki, mert itt majdnem minden második autó Dacia. A LED-es ipszilon látványos messziről is, a távolsági fényszóró hagyományos, halogén izzóval világít. Nagy teljesítményt ne várjunk tőle, de ezzel is láttam tisztes távolságból az életre kelő éjszakai faunát: vaddisznót, őzet, szarvast, rókát, öngyilkos borzot és álmatlanságtól szenvedő macskát. Medvével szerencsére csak nappal találkoztunk, nagyon féltem, hogy az éj leple alatt az autó színe miatt esetleg száguldó málnabokornak néz minket.
Az A oszlopig a karosszéria egyezik a Sanderóéval (a B oszlopnál megemelkedik 4 centivel a teteje), a folytatás azonban teljesen már, egyesek szerint volvós. Valóban, a hátsó lámpák rajzolata emlékeztet a svédek kombijaira. A Jogger hátsó ajtaja jó nagy, így könnyű a be- és a kiszállás. Hét személlyel is vállalható (de előtte írassuk alá a beleegyező nyilatkozatokat) a rövid utazás, az 50:50 arányban osztott leghátsó üléssorban van fejtér, a lábfejek beférnek az ülések alá, a hátsó szélvédő viszont 20 centire van a fejtámlától, így a csíksomlyói Szűz Mária sem véd meg, ha ránk szabadul egy kóbor furgon (töréstesztje botrányos, csupán egy csillagot kapott, úgy hogy nem is törte össze az Euro NCAP, hanem csak a Sandero Stepway eredményeiből vontak le hasból pontokat). Leghátra nem jutott levegőbeömlő, de az oldalsó kis ablakok kibillenthetők. A harmadik sor ülései könnyen kiszerelhetők, a hangsúly itt a könnyűn van, egyenként alig 10 kiló a tömegük, így filigrán anyukák is könnyen kikapják. Ha a második üléssorba gyereküléseket építettünk be, akkor a leghátsó sorba a csomagtartón át is be lehet szállni. Az üléseket lépcsőzetesen építették be, így a második sor 55 milliméterrel magasabbról indul (a lábtere ennek ellenére kisebb, mint a lecserélt Lodgyban), mint az első, a leghátsót további 25 milliméterrel emelték meg. De hogy ez mire elég, ha öt felnőtt utazni és nem csak autózni akar, erről majd később.
Ötüléses változatban tekintélyes 607 liter a poggyásztér űrtartalma, lehajtott ülésekkel ez 1819 literre (hétülésesnél 1594, kiszerelt ülésekkel 1807 liter) növelhető. Ha hét üléssel rendeljük az autót, a három sor mögött 160 liternyi hellyel gazdálkodhatunk, ha az utolsó két ülést lehajtjuk, 506 literes a poggyásztér, ha kivesszük, 595 liter. A hátsó ajtó két méter magasra tárul fel, alacsonyabb utastársaink helyben ugrálnak, hogy elérjék. A személyszállító nagyüzem előtt áruszállításban is jeleskedett az autó, a részben szétszerelt Beddinge típusú - az Ikeában már nem kapható - összecsukható kanapé simán befért a matracaival együtt. Az integrált tetősínt akár 80 kilogrammal is terhelhetjük. Kereszttartóra nincs szükség, mert a hosszanti sínek egy kis csavarozással ötletesen keresztbe fordíthatók. Kipróbáltam, tényleg alig ötperces művelet.
Külön öröm, hogy a Sanderóban megismert és megkedvelt textillel borított műszerfal is bekerült a Joggerbe, multimédia rendszerből háromféle lehet, ár alapján választhat a vevő. A tesztelt Extreme csúcsváltozat tudja a vezeték nélküli Apple CarPlay (néha persze eldobja a kapcsolatot, de ez minden más autóban is természetes, sajnos) és Android Auto tükrözést, navigációval is rendelkezik. Ehhez jár a korábban említett kereszttartó is.
Ahogy az autó a Lodgyhoz képest csendesebb lett, úgy az ergonómia is fejlődött, a beltér egyszerűségével nekem semmi bajom nem volt, a klíma hátul túl kevés, elöl meg túl sok, a hazaúton pézséből gyúrtam füldugót, hogy ne gyulladjon be a jobb fülem. A szellőzőrostélyokat csak függőleges irányban lehet állítani, ha vízszintesen próbálnánk, csak elzárjuk a befúvást. C. p. m.! - ahogy a románul beszélők mondanák. A tolatókamera este a Blairwitch projekt 75. részét vetíti, talán nem megyünk neki senkinek...
Eddig a jó hírek. Innentől jön a feketeleves. A Dacia Jogger a piac egyik legolcsóbb autója, így azok a kritikák, amelyek a hétköznapi kényelmet érintik (kárpitok és műanyagok minősége, a fix magasságú utasülés, nincs hátul szellőzés és klíma) fölöslegesek, akinek nem tetszik és van több pénze, vegyen mást. A hátsó (második) sor kényelmetlensége azonban engem is meglepett. Hosszú, mondjuk 2 óra fölötti időtartamra az autó alkalmatlan öt felnőtt szállítására, legalábbis hagyományos, ötszemélyes elrendezésben. Mivel a leghátsó két ülést kiszedtem (a csomagok javára), így nem tudtuk kipróbálni milyen a 2+2+1 elrendezés. Tény, hátul három fehérnép szenvedett (volt, akinek zöld foltokat okozott testén a középső biztonsági öv, illetve csatlakozási pontjai), míg elöl a két férfi csak tespedett kényelmesen. Ja, nem! Az utasülésen ülő 180 centis férfi sem ujjongott, minden beszállásnál egy darabka letört a gerincéből, mivel az ülést nem lehet lentebb állítani, a fejét is mindig beverte. A vezetőülés sem túl kényelmes, de sokadik próbálkozásra sikerült beállítani úgy, hogy kevésbé fájjon a hátam és az ülepem.
Hogy megy?
A hosszú tesztre a Dacia Jogger erősebb és gyorsabb háromhengeresét, a 110 lóerős teljesítményűt választottam, amelyben 200 Nm nyomatékra számíthatunk. A közvetlen befecskendezéses motor 999 köbcentis, a furat-löket arány 72,2×81,34 mm, a fix lapátgeometriájú turbófeltöltőt a kipufogócsonkba integrálták. Vibrációt nem tapasztaltam, hidegen kissé tétova, de aztán gyorsan összeszedi magát, lefulladásra nem hajlamos, a stop-start megfelelően működik, az eco gomb pedig jelentősen visszavesz az erőből, miközben a fogyasztás ilyenkor nem sokkal lesz kevesebb.
A fékek elöl hűtött tárcsafékek (a hétszemélyes változatban 280 milliméter átmérővel és 24 milliméter vastagsággal), hátul pedig kilenc hüvelykes dobok.
Milyen vezetni?
Daciához méltó a Jogger szabad hasmagassága, 200 milliméter, így bátran letérhetünk az aszfaltozott útról. Lehetett magas padka, útra zuhant ág, borzsovai legelő, kiszáradt patakmeder, a Dacia Jogger nem akadt el. A strapabíró és jól rugózó futómű elöl MacPherson típusú háromszög alakú alsó lengőkarral, hátul H alakú torziós keresztrúddal, a kerekek mérete 16 hüvelykes, a gumiméret 205/60 R16. Kormányzása indirekt és nagyon steril, a futómű jól bírja a rettenetes utakat (a hátsó ülésen ülők kevésbé, a Szent Anna tóhoz vezető út még fel nem újított szakaszain többször hangosan felsikoltottak - és nem csak az út szélén fekvő, szerintem fizetett statisztaként fetrengő és pózoló barnamedve láttán), a sportos vezetést azonban nem támogatja. A tesztelt Jogger akár 183 kilométer/óra sebességgel is száguldhat, én 175 kilométer/óra sebességnél nem mertem gyorsabban hajtani, de öt felnőttel és legalább másfél mázsa csomaggal ez sem tűnik csekélynek. A Jogger álló helyzetből 100 kilométer/óra sebességre 11,2 másodperc alatt gyorsul fel, a kocsi üres tömege közel tizenhárom mázsa, a Dacia Jogger 1,2 tonna fékezett utánfutót húzhat.
Kifejezetten jól érzi magát autópályán is, nem kell kapkodva kihúzódni, ha gyorsabb autó tűnik fel mögöttünk. A szakaszokban elkészült erdélyi autópályán nagy elánnal hagytuk le a forgalmat a belső sávban, mi siettünk, ők nem. Kanyarokban azonban inkább visszavettem a tempót, mert ekkora teherrel már nagy kilengést tapasztaltam. A motor szépen duruzsol, nem tagadhatja le háromhengeres mivoltát, a váltó hosszú úton jár, de pontos. Fordulókörének átmérője 11,7 méter, a reméltnél többet kell manőverezni vele.
Fogyasztása csekély, a háromezer kilométeres, megerőltető úton (több mint ezer kilométer autópályán, több mint ezer pedig a hegyekben) 6,5 litert fogyasztott száz kilométerenként. A hatótávja ötven literes tankkal bőséges, a legtöbb, amit kiírt, 880 kilométer volt.
Mennyibe kerül?
A Dacia Jogger kezdő listaára 2022 augusztusában öt üléssel 6,389 millió forint, hét üléssel 6,709 millió forint, a tesztelt Extreme felszereltségű, TCE 110 motorral szerelt változatért 7,819 millió forintot kérnek el.
Kép és szöveg: Biró Csongor
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!