Bemutató

Év végi Skoda bemutató I. rész - Rapid Spaceback

2013.12.06.

A hazai importőr a karácsonyi előkészületek kezdetére időzítette a vadonatúj modell magyarországi premierjét. Ezzel egy időben a megújult Yeti modellek is bemutatásra kerültek, bebiztosítva a márka népszerűségének és piaci részesedésének további erősödését 2014-ben.

Kép és szöveg: Horváth Miklós

Alig három hónappal a frankfurti premier után a napokban mutatták be a 118 éves Skoda történetének legnagyobb szabású modell offenzívájának legújabb tagját, a Rapid Spaceback-et. Az újdonsággal a Skoda az igencsak jelentős kínálati és értékesítési volumennel bíró alsó-középkategóriában kíván helytállni, hiszen a Fabia és az Octavia közötti méretosztályban eddig nem rúghattak labdába. Így azonban a limuzin formájú Rapid mellett egy ferdehátúval is bővült a paletta, mellyel olyan sikeres modellek számára kívánnak konkurenciát képezni, mint például a Ford Focus és az Opel Astra. A kategória határokat feszegető jövevény első blikkre jó eséllyel pályázik a fiatalok és a családosok kegyeire, ugyanis a Skodától megszokott praktikusságokat egy feltűnően sportos karakterrel sikerült ötvöznie a Jozef Kaban által vezetett formatervező csapatnak.

Míg a Rapid megjelenésében leginkább egy méretcsökkentett Octaviához volt hasonlítható, a Spaceback minden oldalról elkülönül a nagyobb testvérétől, bár a B-oszlopok vonaláig a sima Rapid vonalait követi. A tengelytáv változatlanul 2602 mm-es, de a teljes hossz 179 mm-rel rövidebb, a magasság pedig cirka 2 mm-rel alacsonyabb a lépcsőshátú családtaghoz képest. Az importőr szerint ez a majdnem 18 cm-rel rövidebb karosszéria a hátsó túlnyúlást és a csomagtér méretét érinti elsősorban, az utastér helykínálatából nem vesz el. A tesztút során tényleg nem éreztük szűkebbnek az utasteret, a 415 literes csomagtartó pedig egy átlagautós igényeit maximálisan kiszolgálja. Egyéni formajegyei között érdemes megemlíteni a hatalmas - Skoda jelenlegi kínálatában legnagyobb méretű - extraként rendelhető panoráma üvegtetőt, ugyanis a teljes üvegfelület 1713 x 1115 milliméteres. Ugyancsak érdekesség, hogy a szélvédő és az üvegtető egységét kívánság szerint a csomagtérajtó rendszámtábla feletti részéig egy folytonos, árnyékolt üvegfelülettel lehet bővíteni.

A farkialakításban a vízszintes és sportos karaktervonalak dominálnak, ezért a diffúzorelem része az alapfelszereltségnek, szemből viszont az élesebb vonalak által határolt fényszórókon van a hangsúly, különösen akkor, ha xenon-csomagot is rendelünk hozzá. Az új alacsony energiaigényű, nagyteljesítményű xenon fényszórók nem igényelnek dinamikus vetítéstávolság-állítást, sem pedig fényszóró mosót, mindemellett pedig alacsonyabb árfekvésük és mérsékelt tömegük miatt is gazdaságos technikai vívmánynak számítanak. A beltérben a Skodától megszokott letisztultság köszön vissza, de néhány részlet azonban itt is változott. Immár csak háromküllős kormánykerék rendelhető a Spacebackhez és bizonyos felszereltségi szintekhez új dekorbetétek és üléskárpitok is megjelentek a kínálatban. A korábbi modellekben alkalmazott Simply Clever megoldások sokasága itt is megtalálható. Ilyen a tanksapka záró fedélbe rejtett jégkaparó, az ülések alatti rekeszben tárolt láthatósági mellény, a kétoldalú csomagtérpadló és a csomagakasztók, valamint a multimédiás tárolórekesz és az ajtózsebben kialakított szemétgyűjtő.

Nem meglepő módon a Spaceback a limuzin testvérhez hasonlóan 5 csillagos Euro NCAP törésteszt eredményt produkált. Az EU tagországok piacán alapfelszereltség az ABS, ESC és a hat légzsák, az aktív biztonsági berendezések további elemei a gumiabroncs légnyomás-ellenőrző rendszer és a visszagurulás-gátló Hill-Hold-Control, valamint a C-EPS (column-electric power stearing) berendezés, ahol a programszabályzású elektromos szervómotor csak akkor aktiválódik, ha a kormányzás valóban igényli a rásegítést.

A modell kínálatában négy felszereltségi szint található: Easy, Active, Ambition és Elegance, de létezik egy Greenline és Elegance S-Plus változat is. Az alapkivitel tartalmazza az említett 6 légzsákot, ABS-t és ESC-t, valamint 15 colos acél keréktárcsákat, elektromos ablakemelőt elöl és az elektromos külső tükörmozgatást. A négyhangszórós rádióval CD-t és MP3-at is lejátszhatunk, a kormány pedig már a belépő szinten is 4 irányban állítható. Klímát csak az Ambition szinten kapunk, viszont a fullos verzió olyan csemegéket is tartalmaz, mint például 17 colos felni garnitúrát, Maxi-DOT multifunkciós kijelzőt, bőrborítású kormánykereket, sebességváltót és kézifékkart, panoráma üvegtetőt és üvegborítású csomagtérajtót, sötétített és kanyarkövető fényszórót elöl, fekete tetőspoilert, fekete tükörházakat és Climatronicot.

A motorpaletta belépőszintű erőforrása az 1,6 literes, közös nyomócsöves dízel aggregát, melynek 90 lóerős teljesítménye és 230 Nm-es legnagyobb nyomatéka maximálisan elegendőnek bizonyult az 1260 kg önsúlyú autó dinamikus mozgatásához. Egyébiránt ezt az erőforrást start-stop és fékenergia visszatápláló rendszerrel felszerelve, valamint alacsony gördülési ellenállású abroncsok és aerodinamikai elemek használatával a kínálat leggazdaságosabb motorjaként tartják számon. A gyár szerinti vegyes átlag 3,8 liter, a károsanyag-kibocsátás pedig 99g/km. A gázolajosok legerősebb motorja az ugyancsak 1,6 literes hengerűrtartalmú, de már 105 lóerőt és 250 Nm-es nyomatékot teljesítő erőforrás. Utóbbihoz 5 fokozatú manuális váltó társítható, előző esetében pedig opció lehet a 7 fokozatú DSG is. A benzinesek közül a legkisebb egy 3 hengeres, 1,2 MPI 75 lóerővel, ezt követik az 1,2 literes turbósok, melyek 86 és 105 lóerőt teljesítenek öt- vagy hatfokozatú manuális váltón keresztül. A legerősebb pedig az Octaviából is jól ismert 1,4 TSI 122 lóerős változata a 7 fokozatú duplakuplungos váltóval kombinálva. A felsoroltak mindegyike EU 5 normák teljesítésére van kalibrálva, viszont az alapmotort kivéve mindegyikhez rendelhető a fogyasztást és károsanyag-kibocsátást optimalizáló Greentec-csomag.

Egy Easy felszereltségi szintű 1,2 MPI modell vételára 3 199 360 forint, jelenleg így 100 ezer forinttal olcsóbb a Spaceback a limuzinhoz képest. Listaáron a legdrágább az 1,6 CR TDI Greenline verziója 5 149 760 forintos árával. A 2014-es hazai értékesítési cél 500 darab.

Az említett rendezvény másik főszereplőjéről (Skoda Yeti és Yeti Outdoor) szóló beszámolónkat a vasárnap megjelenő II. részében olvashatják.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.26
Mentőautó ütközött össze egy személyautóval Budapesten a Nagykörúton, a Király utcánál péntek este....
2024.04.26
Izgalmas, sokoldalú és attraktív szakma, melynek minősége és tudásszintje rohamosan nő. ..
2024.04.26
Elődjeik sikereire alapozva érkezik meg az új CUPRA Formentor és az új CUPRA Leon. ..
2024.04.26
Látványosan megcsillogtatja különleges képességeit legújabb reklámfilmjében a Toyota GR Corolla. A....
2024.04.26
Mutatjuk, hol milyen óriási a bérszakadék.   ..
2024.04.26
A Peugeot immár tizenegyedik alkalommal nyerte el a nagy presztízsű Red Dot formatervezési díjat.....
2024.04.26
A Datahouse adatai szerint 2023-ban 128 ezer 469 új személygépkocsit és kishaszonjárművet helyeztek....
2024.04.26
- A kínai többségi tulajdonú Volvo Cars a közös és társult vállalkozásokat nem számítva 6,8....
2024.04.26
- Akkor és Most Jármű Expo néven rendeznek a hétvégén a régmúlt, illetve a jelen két- és négykerekű....
2024.04.26
Nico Hülkenberg, a Haas Forma-1-es csapatának német pilótája jövőre a Saubernél, majd annak....