ónos eső
Képünk illusztráció Fotó: Magyar Közút Nonprofit Zrt.
Kialakulását az idézi elő, ha a felső és alsó hideg légréteg közé egy melegebb légréteg szorul. Tehát a felső légrétegben még hó hull, ami utána megolvad, a talaj közelében pedig nem visszafagy a csapadék, hanem túlhűlt állapotba kerül. Ahogy bármilyen felületet ér, a „becsapódás” hatására a túlhűlt vízcseppek jéggé alakulnak. A jegesedés sokszor olyan gyorsan zajlik le, hogy a jégnek nincs ideje szétterülni, ezért domború jégfelületek keletkeznek.
Vasárnap Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna és Vas vármegyére citromsárga, míg Veszprém vármegyére narancssárga riasztás van érvényben ónos eső miatt.
„Miért nehéz védekezni ellene? Mert sok helyen esőzésből vált ónos esőre az időjárás, így nem lehet megelőző sószórást végezni, hiszen azt az eső lemossa a burkolatról. Hasonló a helyzet, amikor intenzívebb ónos eső hull: hiába szórjuk a síkosságmentesítő anyagokat, azt ugyanúgy lemoshatja az útról a csapadék. Ezért arra kérjük az autósokat, hogy amíg az ónos eső esik, ne induljanak el, utána is várjanak, hogy a síkosságmentesítő anyagok kifejtsék hatásukat.” – írták.
Az esőből, ónos esőből gyakorlatilag az ország teljes területén havazásba vált majd az időjárás. A legtöbb hó a Dunántúlon, azon belül is a déli, nyugati és a Bakony térségében hullhat majd. „A hóeltakarítási és síkosságmentesítési munkákat folyamatosan, 12 órás váltott műszakokban végezzük 80 mérnökségi telephelyünkön keresztül.” – fogalmazott a cég.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!